Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Авангардни водородни технологии в транспорта, енергетиката и екологията

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Авангардни водородни технологии в транспорта, енергетиката и екологията

Мнение от Kotkata68 »

В Т У “ Т О Д О Р К А Б Л Е Ш К О В ” – гр. СОФИЯ

РЕФЕРАТ
ПО УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА
“ЕКОЛОГИЯ”
ТЕМА: АВАНГАРДНИ ВОДОРОДНИ ТЕХНОЛОГИИ В ТРАНСПОРТА, ЕНЕРГЕТИКАТА И ЕКОЛОГИЯТА

Студент: Магдалена Георгиева Лянгова, фак.№ 04020, ІV- ти курс,
ОКС “бакалавър”, Специалност “Индустриален мениджмънт”

Проверил: доц. д-р к.х.н Ал. Тошев

Гр. София,
2007/ 2008 год.

„Авангардните водородни технологии са технологиите на идните няколко десетилетия. В Европейската програма е заложено решение, до 2050 год. , 50% от ел. енергията за нуждите на на човечеството да се получава от водород, поради това, че традиционните невъзобновяеми източници на енергия /въглища, нефт, природен газ/ са на изчерпване. Според направените проучвания до 50-70 години те ще се изтощят напълно.
В промишлената практика, за получаване на водород се спазва стриктно принципът за използване на евтини суровини при минимален разход на енергия
ПРОМИШЛЕНО ПОЛУЧАВАНЕ НА ВОДОРОД.
Най- често това става чрез редукция на вода с въглища, въглероден диоксид и др. редуктори. Най- икономичен е методът на редуциране на водна пара с въглерод /газификация на въглища / при високи температури, при което се получава т.нар. „генераторен газ”/воден газ със съдържание на СО 40 об% и водород- 50 об.%, а освен това СО2, метан, азот и примеси от серни съединения /. Друг широко използван в практиката метод е каталитичната конверсия на природен газ с водна пара. Този процес протича при наличието на никелов катализатор, нанесен върху алуминиев оксид, при температура 750-870 ºС.Тъй като въглеродният диоксид има добри редукционни свойства, полученият по горните два метода въглероден оксид се използва като редуктор на водна пара при висока температура /370-440º С/ и при наличието на катализатор, изграден на основата на железни оксиди. Този метод е известен в практиката като „конверсия на СО с водна пара”.
Водород се получава и при охлаждане на коксовия газ. Богатите на евтина ел. eнергия страни /САЩ, Канада, Русия и др./ получават водород и чрез електролиза на водата. Перспективните методи за получаване на водород са термо- химичните и термо- електрохимичните цикли на разлагане на водата,при използване на топлината, която се отделя в атомните реактори на атомните електростанции и, не на последно място, използването на биологични или биохимични методи.
Един от критериите за развититето на на дадено общество е
КОЛИЧЕСТВОТО КОНСУМИРАНА ЕНЕРГИЯ
Ако разгледаме ръста на потребление на електрическа енергия в милиони барела на ден в нефтен еквивалент ще установим следното:
Докато за 1980 год. е около 20 млн. Барела за ден, то понастоящем това количество се равнява на около 140 млн. Барела за ден. Тенденциите показват, че към 2020 год. се очаква достигане на количества от порядъка на 200 млн. Барела за ден.
..........................................

Целият материал:
Прикачени файлове
Авангардни водородни технологии в транспорта, енергетиката и екологията.rar
(78.38 KиБ) Свален 15 пъти
Прочетено: 167 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”