Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

feed Актуални новини от IT сферата.
Информационни технологии, изчислителна техника, комуникационни мрежи, софтуер, хардуер, информатика.
Правила на форума
Поради реконструкция на сайта, за известно време няма да бъдат добавяни IT новини в раздела.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Mozo »


Изображение

Излезе първото официално издание на D9VK за игра на DirectX 9 игри посредством Vulkan при Linux на разработчика Джошуа Аштън. Това е много интересен проект, който използва DXVK като основа и предоставя много по-високо представяне в игрите от имплементираното към момента решение за преминаване от DirectX 9 към OpenGL в Wine. DXVK позволява играене на DirectX 11 игри при Linux посредством преминаване към Vulkan и Wine. Проектът постигна невероятни резултати и впоследствие започна да се използва и от Valve в Steam при техния проект Proton/Steam Play.

Въпреки своята начална фаза D9VK 0.10 вече позволява безпроблемно играене на голям брой DirectX 9 игри и това е благодарение на вече доста напредналия стадий на разработка на DXVK. Поддържат се множество заглавия, използващи Shader Model 2 и Shader Model 3, а работата по поддръжката на Shader Model 1 продължава и ще бъде налична в близко бъдеще.

За да използвате D9VK ви е необходим Wine с версия 3.10 или по-висока. Също както при DXVK е наличен HUD, който показва базова информация като кадри, модел видео карта и пр. D9VK следва архитектурата на DXVK, както и неговите променливи за по-лесен дебъг. Аштън предупреждава потребителите да не използват D9VK с библиотеките на Wine d3d9x или d3dcompiler, защото това води до невалидни API измиквания, което се изразява в лоши шейдъри в игрите.

Както вече споменахме D9VK дори и в този ранен стадий предлага много по-високо бързодействие от досега съществуващата имплементация за преминаване от DirectX 9 към OpenGL в Wine. Представянето дори е по-високо от известния със своето високо бързодействие Gallium Nine, при който често се наблюдаваше по-високо бързодействие от това в Windows. Към момента увеличението в скоростта с използването на D9VK при DirectX 9 игри е двойно, като процесорът се използва с 50% по-малко.

Вече има направена заявка в GitHub за добавянето на D9VK в winetricks и нищо чудно след наличността на първото официално издание това да се случи скоро. По този начин потребителите ще могат по един изключително лесен начин да инсталират D9VK с няколко клика на мишката.

Официалният анонс на D9VK 0.10 може да бъде видян тук.
Прочетено: 552 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
чет май 09, 2019 11:35
За да използвате D9VK ви е необходим Wine с версия 3.10 или по-висока.
Аз като имам 4.0 инсталиран в системата, това значи ли, че вече имам D9VK или трябва да го свалям допълнително?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Mozo »

Това вече го говорихме - това, че дадена версия на Wine поддържа някаква функция, не означава, че тя идва вградена в него. И някоя кола може да върви с бензин 100 октана, ама той не идва от въздуха, някой трябва да го сипе :)

D9VK се използва точно както DXVK, с един dll оувъррайт в повече за DirectX 9, а именно d3d9 :thumbright:

Когато го вкарат в winetricks, ще се инсталира само с:

Код: Избери всички

winetricks d9vk
Дотогава ръчно, което също не е никак трудно - вземат се библиотеките, слагат се в директорията на екзето на играта и се правят оувъррайти за тези библиотеки в winecfg. Работа за една минута :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Валсо »

Знам, че го говорихме, ама понеже споменават стара версия на виното и затова се учудих.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от beggginer »

Време е да пробвам PES 6 отново! :hello1:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Mozo »

Че то там проблемът не беше ли със звука или се лъжа :)
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от beggginer »

Аа и с картината има :lol: Около десет минути след пускане започва да сече яко. В Windows се оправя с форсиране на DX8, в Линукс няма оправяне.. Сега ще видя как е с DXVK
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Mozo »

Като влязох да видя проекта ми стана жал за човечеца - засипан е със заявени проблеми. То в началото и с DXVK така беше :lol: :lol: :lol:

Ако не ти тръгне, може да пуснеш и ти :toothy10: :toothy10: :toothy10:

Иначе е вариант да я пробваш и с dgVoodoo 2 и DXVK - подкарвал съм игри с него, бачкат без ядове. Значи слагаш нужните файлове в директорията на екзето, правиш native оувъррайт за d3dcompiler_43 и d3dcompiler_43, d3d9, d3d11, dxgi, d3drm, d3d10core, d3d10_1 и d3d10 и тръгва. Аз така архаичния Sims подкарах с DXVK, ако помниш :lol: :lol: :lol: Дори NFS Shift 2 тръгна и до меню работи идеално, но при зареждане на писта - краш :mrgreen: Все пак на онзи пич DX11 имплементацията му е отскоро и явно има още бая работа. Все пак вече имаме два варианта, които скоро ще узреят достатъчно :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от beggginer »

Нищо не става с тоя PES :lol: Нито d9vk работи, нито каквото друго пробвам.

TDU обаче е красива работа Изображение
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Излезе първата официална версия на D9VK 0.10 за игра на DirectX 9 игри с Vulkan при Linux

Мнение от Валсо »

beggginer написа:
пет май 10, 2019 01:39
Нищо не става с тоя PES :lol: Нито d9vk работи, нито каквото друго пробвам.
Какво да говорим повече? Особено тоя с розовата фланелка на 1:06 направо ме напика от смях! :toothy10: :toothy10: :toothy10:

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “IT Новини”