Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Персоналният имидж като функционален превод на корпоративния имидж - характеристики на корпоративния имидж на фирма за п

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295371
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365124
Местоположение: Somewhere In Time

Персоналният имидж като функционален превод на корпоративния имидж - характеристики на корпоративния имидж на фирма за п

Мнение от Mozo »

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

ФАКУЛТЕТ ПО ЖУРНАЛИСТИКА И
МАСОВИ КОМУНИКАЦИИ



ДИПЛОМНА РАБОТА



ПЕРСОНАЛНИЯТ ИМИДЖ
КАТО ФУНКЦИОНАЛЕН ПРЕВОД НА
КОРПОРАТИВНИЯ ИМИДЖ

Характеристики на корпоративния имидж
на „С&Т България” ЕООД
за периода януари 2003г. – юни 2006г.


Дипломен ръководител:
проф. Милко Петров

студент:
Люба Валентинова Върбанова
специалност:


София Ноември 2009г.
УВОД
Въвеждане в разработката: Проблем, Актуалност, Цели, Задачи, Методи,
Очакван резултат, Информационни източници


ПРОБЛЕМЪТ
Дипломната работа разглежда характеристиките на имиджа на дру­­­жест­­­­­­­­­во „С&Т България” ЕООД за периода от 1 януари 2003г. до ме­сец ок­том­ври 2006 го­дина, изграждан чрез публикации в пресата и пред­ста­вя­ния в ин­тер­­­­нет.
Проблематизира се стра­­те­ги­я­та на дружеството за създаване на кор­­­­по­­­­ра­тивен имидж, както и тех­никите за про­веж­дането на тази стра­те­гия, във връз­­­­­ка с влиянието на пер­со­нал­ния им­идж върху корпоративния им­­идж – осо­­­бе­но важен проб­лем с ог­лед на дейността на ком­панията, струк­ту­­ра­­та й и пре­­ки­­­те задължения на по-голяма част от служителите й.
Основен обект на дипломната работа е съгласуваността на пер­со­нал­ния им­­идж с корпоративния и въз­мож­­ност­та за целенасочено използване на пер­­­со­нал­­­ния имидж като рав­нос­­то­ен на другите инструмент при изграждане на кор­по­­­ра­тив­ния имидж.


АКТУАЛНОСТ
Съвременото звучене на темата има разннобразни основания, про­­из­­­­­ти­­­­­ча­­щи, как­то от общовалидни социо-културни, икономически и по­ли­­ти­чес­­ки фак­­­­тори, та­ка и от спе­­цифични ха­рактеристики на бранша:
• Браншът „Информационни технологии” обхваща значителен брой ком­па­нии – регистрираните в IDG България ЕООД (водещ издател в об­ласт­­­та на ин­­­­фор­мационните технологии) са – 259 фирми. Бран­шът е зна­чим по ико­­­но­ми­чес­ки по­­ка­за­те­­ли, те­ри­то­риално раз­про­с­­­транение и пред­­­­ста­ви­­тел­ство.
• Същевременно браншът е и „твърде малък” – поради спе­ци­­фи­ка­­­­­та на об­разованието и на допълнителната квалификация спе­циа­лис­­ти­­те, ра­­­­­бо­­те­щи в бран­ша, се познават. Създава се особен климат, в кой­­то ин­фор­ма­­­ци­я­та, се обменя ин­­тензивно. Среда, в която меж­ду­лич­­ност­ни­­те от­но­­­шения сил­но влия­­ят на меж­ду­кор­по­ра­тив­ни­те и която е уют­на за раз­­­прос­тра­не­ние на не­лоялна и не­ко­рек­т­на ин­фор­ма­ция.
• Работата по проекти, финансирани от международни инс­ти­ту­­­ции ка­­­­то Све­товна Банка и Делегацията на Европейския Съюз в Бъл­га­­рия и под пря­­­­ко тяхно наб­людение, както и в партньорства с огромен брой чуж­­дест­ран­­ни фир­­­ми, прави из­граж­дането на публичния имидж на компания от бран­­­ша част от цялостния процес за изграждане на им­и­джа на Бъл­га­рия.
• Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) е най-го­лямата и влиятелна браншова организация в областта с 152 компании – чле­­­­­­­­­нове. В тези организации са обособени отдели „Маркетинг”, „Рек­­­­лама и ко­му­­ни­ка­­ции”, налице са длъжности като, „Мар­­­­кетинг и рек­ла­­ма”, „Мар­ке­­тинг и ко­му­ни­­кации”. Малко ком­па­нии обаче са наз­­­на­чили спе­­циа­лист „Връзки с об­­щест­­ве­­­ността”. Едва от 1 януари 2005 са­мата асо­­ци­а­­ция, с 10-годишна ис­то­рия, има служител, кой­то от­го­варя за ВО-дей­ността на асоциацията. Много от ком­пании­­­­те в областта на ИТ все още не са ос­­мис­лили напълно пол­­за­­та от це­­­­ле­на­со­че­на­та ра­бо­та в посока из­граждане и под­държане на по­ло­­жи­­­­те­лен публичен им­идж.
• Основни звена в тези струк­­тури са търговските отдели, а слу­­жеб­­­­­­­­ният състав се състои главно от тър­­говски и управленски длъж­нос­ти. Ме­то­­­­­­дите на продажби се ос­но­ва­­ват на личния контакт, във всич­­ки не­го­ви фор­ми – кореспонденция, те­ле­фонни разговори, пре­зен­­та­ции, сре­­щи, лек­ции, кон­султации, дискусии и други, включително от неформален характер.
• Успехът на търговските дружества зависи в огромна степен и от по­­­­­лучаването на преференциални условия (це­ни, отложено плащане, сро­ко­ве на дос­тав­ка, га­­­­ран­ци­онна поддръжка) от производителите, преговорите с кои­­то също се влия­­­ят от вече изградения имидж на ръ­ко­во­ди­те­ли­те на дру­­жест­ва­та, как­­то и от субективните възприятия на страните.
• Поради своите технологични възможности, финансови и дру­­ги ре­­­­­сурси, компаниите от бранша имат не­ог­ра­ни­­­­чен достъп до ме­дия­­­та Ин­тер­нет; пос­тоянно увеличаващата се роля на про­­­дуктите им във все­кид­невието на съв­ременното общество им га­ран­ти­ра засилено ме­диино вни­­­мание, мо­ти­­ви­ра­но и от заявената вече и непрестанно нарастваща ан­га­жи­ра­ност на пра­вителствени ин­с­титуции и политически личности с про­екти в об­ласт­та на ин­фор­­мационните технологии.
• управляващите кадри на ИТ компаниите „по пра­ви­ло” са ви­со­­ко­­­об­­разовани личности, с лидерски качества и амбиции, кои­то работят не са­мо в бизнессредите, но и в пряка връзка с пред­ста­ви­те­ли на по­ли­ти­­чес­кия, кул­­ту­­рен и научен елит. Изграждането на пер­со­на­лен имидж се е пре­­­вър­­на­­ло в необходимост за оцеляването и ус­пеш­на­та реа­ли­за­ция на лич­ност­­­­та в подобна ситуация и роля, а под­дър­жането му – във „вто­ра при­­­­ро­­да”.


ЦЕЛИ
Чрез прилагането на анализиран частен материал към тео­ре­тич­­­на мат­­­­­­ри­­ца да се очертаят ха­рак­те­рис­ти­­ките на кор­по­ра­тив­ния им­идж на „С&Т Бъл­­га­рия” ЕООД.
Отнасянето на анализите на емпиричния материал към тео­­ре­­­тични пос­­­­­­­­та­новки трябва да разкрие възможностите за влияние на персоналния имидж при из­граж­да­­­не на кор­по­­­ративния имидж. Да се изведат и сис­те­ма­ти­­зи­рат кри­­ти­ка и пре­поръки към дружество „С&T България” в това от­­ношение е крайната цел на това из­след­ване.


ЗАДАЧИ
• да се проучат трудове на български и чуж­­дес­­т­­ран­­­­­­­ни ав­­тори по проб­лемите на изграждането и развитието на кор­­по­ра­ти­­вен и пер­со­на­лен им­идж;
• въз основа на тези проучвания да се открият „точките на до­пир” на про­­­­цесите на изграждане на корпоративен и персонален имидж;
• да се систематизират и опишат публикуваните в медиите ма­­те­ри­а­­ли за периода януари 2003 – октомври 2006г.;
• да се анализира по-обстойно тази част от материалите, кои­­то са пря­­­­­ко свързани с изграждането на персонален имидж на управителя на дру­жест­­вото;
• въз основа на полагането на анализите на частния материал към те­о­­­­­­­ретичната база да се направят изводи за съгласуваността на персоналния им­идж на управителя на „S&Т България” върху кор­­по­­ра­тив­ния имидж на ком­па­­­­ни­я­та;
• да се очертаят проблемите на дружеството и да се из­ве­дат кон­­крет­ни пре­поръки;


МЕТОДИ
В Първа глава на настоящата работа се използва историческият ме­тод, из­веждат се ос­нов­­ни по­­­нятия и се очер­­­тават рамките на работата.
Материалите са представени във Втора глава, както дес­крип­тив­но, та­­ка и чрез статистически метод.
Трета глава включва анализ на съ­дър­жа­ние­то на представените ма­­те­­ри­али. Направен е и опит за аксеологематичен анализ на онези текс­тове, кои­­­то можем жанрово да отнесем към групата на би­ог­раф­ич­на­та бележка, ин­тер­вю-портрета, очерка. Три специфични текста са подложени на лексико-сти­листичен анализ. В тази глава, чрез налагане на данните от анализа върху те­о­­­ре­тич­ни­те пос­тановки и въз ос­нова на собствени наб­людения, са из­ве­де­ни ня­кои кон­крет­ни препоръки.


ИНФОРМАЦИОННИ ИЗТОЧНИЦИ
Следните източници можем да определим като първични:
• текстове в печатни медии и интернет, от различен жанр с ав­тор­­с­т­во или съ­­дей­ствие от страна на служители на дружеството;
• текстове в печатни медии и интернет, без авторско и съав­тор­ско учас­тие на слу­­жи­­тели на дружеството, които обаче го засягат;
• лични наблюдения;
Използваните информационни източници са от периода януари 2003г. – ок­­томври 2006г. Времевата рамка е наложена от началото на медиините изя­ви на г-жа Дениза Чернаева като управител на компанията и оттеглянето й от длъж­­ността. Периодът от почти четири го­ди­­ни при­дава стойност на про­уч­ва­не­­­то като намалява въз­мож­ността за греш­ка при оп­ределяне на дадено яв­ле­ние ка­то „случайно” или „тен­ден­ция”. Източниците не включ­ват материали, из­­­лъ­чени по те­ле­визионни и радио канали, тъй като те имат рек­ламен ха­рак­тер. Из­точ­ниците са на бъл­гар­­ски език.
Вторични са източниците:
• монографии, студии, статии на български и чуждестранни ав­то­ри по проб­­ле­мите на корпоративния имидж;
• монографии, студии, статии на български и чуждестранни ав­то­ри по проб­ле­мите на персоналния имидж;
• материали от интернет;


ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Очакваните резултати бихме могли да определим като „прак­ти­чес­ки”: кри­­­­тика и препоръки за осъществяване на конкретни дейности за по­доб­­ря­ва­не на об­щест­ве­ната представа за „С&Т България” ЕООД чрез из­граждане и под­­държане на положителен персонален имидж на управителя на дру­жест­­во­то и други дейности.


МОТИВАЦИЯ, ОТГОВОРНОСТ, БЛАГОДАРНОСТ
Предизвикателството да се заема с настоящата дипломна работа бе­­­­ше под­­хра­нено от особеностите на бранша „Информационни тех­но­ло­гии”, кои­­то опоз­­нах като работещ в него в продължение на повече от пет години, като в пос­­лед­на­та година из­пълнявах длъжността „Маркетингови ко­му­ни­ка­ции”. Улес­­не­­ният дос­­тъп до не­­об­хо­ди­мите ми ма­те­риали също оказа влияние при из­­­бора на те­ма.
Решаващо значение обаче имаше оказаната ми подкрепа от уп­ра­ви­­­­те­ля на дру­жество „С&Т България” ЕООД – г-жа Дениза Чернаева, коя­­то ми да­де уве­­реност, че част от предложенията, направени в дип­лом­­ната ра­бота, би­ха мог­­ли да бъдат реа­лизирани. Надявам се направените от мен изводи и пре­по­ръ­ки да бъдат от полза за дружеството и настоящия му управител.
Благодаря на дипломния си ръководител, проф. Милко Петров, за про­я­­веното разбиране и подкрепата!

ПЪРВА ГЛАВА
Теоретична матрица: Използвани понятия, Предварителни помощни постановки, Тезисни постановки, Последващи помощни постановки, План на работа


ИЗПОЛЗВАНИ ПОНЯТИЯ
Понятийните словосъчетания „пер­сонален имидж” и „корпоративен им­­идж” са ос­новна отправна точка към цел­­та на нас­тоящата дипломна ра­бо­та и конкретна част от Теоретичната платформа – очертаване на вза­­и­мо­дейс­­т­­ви­е­то по­меж­ду им, затова те ще бъдат раз­глеж­дани подробно в след­ва­ща­­та част.
Някои понятия обаче ще използваме само като инструменти за прид­виж­­­­­­­ва­не към целта, затова за тях ще заемем или приемем конкретни зна­че­ния, без да пре­­­тен­­ди­­ра­ме за ори­гиналност, окончателност и общовалидност. Те­зи по­­ня­тия ще натоварим с функ­ци­ята на термини за конкретната раз­ра­бот­ка, с цел ед­­­­ноз­начност и яснота.
Разбираемо е първото разглеждано понятие да бъде „имидж”. Про­из­хо­­­­­дът и зна­­чението на думата са известни, документирани са и първите упот­ре­­­би: тя има ла­тин­­ски корен (от думата „има­го” – „картина”) и като понятие е въ­­­ведена от про­уч­ва­те­­лите на пласмента на стоки, формулирано през 1955г., от Бърли Гарднър и Сид­ни Леви.
Да се постигне изчерпателност при прегледа на съществуващите де­фи­­­­ни­ции е невъзможно, а и безрезултатно, ако не се извърши последващ ана­­­­лиз и сравнително отнасяне на определенията. Тъй като това не е цел на дип­­­лом­на­та работа и тя има по-скоро практическа насоченост, както и за да из­­бегнем ко­личествените натрупвания чрез преразказ и цитиране, тук ще при­ведем са­мо обобщение на понятието, предложено от Герхард Клайнинг: „ди­намична ця­лост от представи на дадена личност или социална група за оп­ределено драз­нение – за даден човек, стока, фирма или ситуация. Ими­д­жът показва под ка­къв зрителен ъгъл се гледа на даден обект, с каква ос­тро­та, с какви емо­цио­нал­ни нюанси, с какви оценъчни мерки..." (Цит. по Петров, 2005:113)

Целият материал:
Прикачени файлове
Персоналният имидж като функционален превод на корпоративния имидж.rar
(140.19 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 125 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”