Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Психосоциално развитие в периода на юношеството

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295378
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365134
Местоположение: Somewhere In Time

Психосоциално развитие в периода на юношеството

Мнение от Mozo »

РЕФЕРАТ


Тема: Психосоциално развитие в периода на юношеството.



Изготвила:
Проверила:



Специалност: Психология, II курс
Фак. №:

СЪДЪРЖАНИЕ

Увод.........................................................................стр.03
Ранното юношество (11-14 години)...................стр.03
Средно юношеството (14-17 години).................стр.05
Късно юношество (17-21 години).......................стр.06
Заключение............................................................стр.07
Библиография.......................................................стр.08




















Увод

Юношеството е преходен период между пубертета и възрастния живот. Това е период на физическо, емоционално, психологическо, социално и интелектуалното развитие. В хронологични условия през последните години на юношеството от възраст от 13 до 19. възраст. От биологичната гледна точка, юношеството започва с пубертета, периода когато половото размножаване е естествена способност.
Въпреки това трябва да се има предвид, че раждането на човека не съвпада с раждането на личността. Човек притежава характеристиките на биологичния вид, към който принадлежи, но личност той става в процеса на своето развитие

Ранното юношество (11-14 години)

Характеризира се с началото на пубертета и постепенно появата на независимост от семейството. Децата постепенно се адаптират към физически промени, развитие на любопитство за секс, да се дистанцират емоционално от родителите си и да заменят отношенията си със семейството във връзка с техните връстници, особено от същия пол.
Тийнейджърът тревожно преживява бързи физически промени. В асинхронен разработването на различни части на тялото, тромавите движения, телесни миризми и брекети на зъбите си, като създава неудобство и срам.
Сексуалността се събужда. Възродената на кръвосмешение, сексуални и агресивни импулси. Съживява сексуалността на родителя от противоположния пол. Тийнейджъри залети от сексуални и агресивни фантазии. Показват силен интерес към сексуални въпроси, но обикновено не са сексуално активни. Обсъждат за сексуалните въпроси, обезвреди чрез подигравателен към противоположния пол и ругатни, сравнят техните полови органи, мастурбират. Неспособността да се решат вътрешните конфликти които чувстват, често води до идеализация на другия пол и платоническа любов.
Освен сексуалността, хормони, комбинирани с функционални промени, които възникват в мозъка, да повлияят на цялостното поведение и на чувствителен юноша, свръхчувствителни, нервен, с голяма емоционална нестабилност. Понякога е експлозивно щастлив, а понякога и мрачен, замрял, на ръба на депресията. Често се е оттеглил от себе си, той живее ,много часа, заключен в стаята си. Понякога той е неспокоен, чувствителен, темпераментен, ревнив и свадлив с братята си. Тези непрекъснати и резки промени в настроението, поглъщат енергията. Трудно се концентрира и се чувства уморен и не желае да завърши подготовката за училище, което води до рязък спад в училищна производителност и често проблеми в училището.
Бляновете, един от най-ценните забавления на тийнейджъра, дава изход на интензивно-емоционални напрежения. Идентифицира с героични стандарти, като се борят с несгодите и те победят. Интересът му изместен от родителите на приятелите си. Групите обикновено от същия пол са. Може да принадлежи едновременно на много различни групи. Някои деца, особено момичета, са приели реактивна и често открито враждебно отношение към противоположния пол.
Лични приятелства, момичетата се различават от момчетата. Приятелства на момичетата, насочени към обмен на самопризнания, докато на момчешки,които имат за основна дейност, съвместните дейности и емулация.

Целият материал:
Прикачени файлове
Психосоциално развитие в периода на юношеството.rar
(30.93 KиБ) Свален 45 пъти
Прочетено: 673 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”