Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Греда, и пак греда, и пак греда... :twisted:
Офтопик:
Навремето ДАПаджиите викали 'Един мъж като си има късмет, **** и по гърба да му го лъзнеш, пак ще му влезе в задника'. Деба!!!
Охлювът Х60 така и не се свърза с безжичния вкъщи, взех друг, с Уин 8 и все още живи съученици. Дръпнах Руфус, ISO за 32-битов Win7 (като моя), исо-то отиде на флашката, Руфус уж я направи инсталационна (или както там се казва). Рестартирах топа с флашчето в него - пас. Ходих в БИОС да пробвам временно да сменя откъде да запали - пишеше само ХДД и ЛАН нещо си (пробвах, де, но ясно е, 'ЛАН нещо си' не значи 'УСБ флаш' :evil4:). Демек и с, и без УСБ, веднага тръгва само Лубунту.

Не разбирам дали това live Lubuntu е така непобедимо, или греша нещо с възкресяващата флашка,
обаче мисля куцо, но ефективно (поне засега) решение.
Хардът е разделен на 4 дяла (неподреденото и Уиндоуса ми са на С; има Д, Е и Ф (Лубунтуто е там). Да взема да сложа Руфусовия Уиндоус на Ф, за да изтрия това всемогъщо временно Лубунту; така ще имам Уиндоуси на С и на Ф и после да се кръстя при стартирането да ме пита кой от двата искам; тогава ще пална оригиналния си (на С), ще затрия тоя на Ф и после продължавам към инсталирането на Cinnamon?
Прочетено: 21054 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Човек за да тръгне да прави подобни неща трябва да има елементарни компютърни познания. Аз започнах да се губя в проблеми те ти, съжалявам... Живото Lubuntu за това е живо, защото след рестарт изчезва безследно. Очевидно твоето вече не е живо :roll: Седни и почети малко, така няма да стане :thumbright:
Изображение
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Съгласен, ама...
Слагам му втория Уин в дяла с Лубунтуто и пиша пак (ако с два Уиндоуса тръгне).
...
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Бекъпни си информацията, форматирай всичко, раздели основния хард на два дяла, инсталирай първо скъпоценния Windows, след това Linux и си готов. Нищо сложно няма и това ти е най-добрият вариант. Какво си мазал и си правил в момента е трудно да ти кажа от разстояние, но съм 10000% сигурен, че мога да го оправя за под пет минути на живо :p
Изображение
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Сложих Win 7 от Руфуса на последния дял на топа (върху Лубунтуто), после тръгна и ме пита кой от двата Уиндоуса искам, посочих recovered и най-сетне съм си на стария хал.

Естествено, Windows не пропусна да се прояви типично и от четирите дяла гледам ми останали 3 (Лубунтувския от номер 4 станал номер 3, ама все едно, важен ми беше номер 1 или бившия С, там имам да ровя, пазя и трия).

Мозо, ти ме замисли дълбоко. Все си мисля, че няма файл/приложение, което да се отваря само на Уиндоус, но не и на Линукс? Тогава за чий ми е тоя джам...

(Сега чакам отговор като 'Ха добър ден' :mrgreen: )
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от бат-начо »

Lat Yin-yang написа:
нед окт 07, 2018 11:31
Греда, и пак греда, и пак греда... :twisted:
Офтопик:
Навремето ДАПаджиите викали 'Един мъж като си има късмет, **** и по гърба да му го лъзнеш, пак ще му влезе в задника'. Деба!!!
Охлювът Х60 така и не се свърза с безжичния вкъщи, взех друг, с Уин 8 и все още живи съученици. Дръпнах Руфус, ISO за 32-битов Win7 (като моя), исо-то отиде на флашката, Руфус уж я направи инсталационна (или както там се казва). Рестартирах топа с флашчето в него - пас. Ходих в БИОС да пробвам временно да сменя откъде да запали - пишеше само ХДД и ЛАН нещо си (пробвах, де, но ясно е, 'ЛАН нещо си' не значи 'УСБ флаш' :evil4:). Демек и с, и без УСБ, веднага тръгва само Лубунту.

Не разбирам дали това live Lubuntu е така непобедимо, или греша нещо с възкресяващата флашка,
обаче мисля куцо, но ефективно (поне засега) решение.
Хардът е разделен на 4 дяла (неподреденото и Уиндоуса ми са на С; има Д, Е и Ф (Лубунтуто е там). Да взема да сложа Руфусовия Уиндоус на Ф, за да изтрия това всемогъщо временно Лубунту; така ще имам Уиндоуси на С и на Ф и после да се кръстя при стартирането да ме пита кой от двата искам; тогава ще пална оригиналния си (на С), ще затрия тоя на Ф и после продължавам към инсталирането на Cinnamon?
Пускаш компа без бучната флашка. Зарежда Лубунтуто. Бучваш флашката. Изчакваш да ти я разпознае и да ти предложи да я отвориш с файловия мениджър. Отваряш я. След това рестартираш от менюто му.
И тук има един проблем. Тъй като ако е "нормално живо" ще демонтира флашката от която се пробва, за да не зареди пак от нея. Обаче като е на диска, е твърде възможно да маха "твоята" флашка.
Затова - избираш рестартиране, тръгва да зарежда и пак рестартираш от бутона "твърдо" (спираш/пускаш), и чак тогава опитваш да направиш настройките в БИОСа. (Може да трябва да го направиш повече от 2 пъти пускане/спиране, за да разпознае и монтира флашката).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Lat Yin-yang написа:
нед окт 07, 2018 12:25
Сложих Win 7 от Руфуса на последния дял на топа (върху Лубунтуто), после тръгна и ме пита кой от двата Уиндоуса искам, посочих recovered и най-сетне съм си на стария хал.

Естествено, Windows не пропусна да се прояви типично и от четирите дяла гледам ми останали 3 (Лубунтувския от номер 4 станал номер 3, ама все едно, важен ми беше номер 1 или бившия С, там имам да ровя, пазя и трия).

Мозо, ти ме замисли дълбоко. Все си мисля, че няма файл/приложение, което да се отваря само на Уиндоус, но не и на Линукс? Тогава за чий ми е тоя джам...

(Сега чакам отговор като 'Ха добър ден' :mrgreen: )
Не знам, на мен не ми трябва Windows, ти си знаеш :p

Задължително, ама задължително при инсталацията избираш Something Else, когато те пита за разделянето на дяловете и си указваш сам къде и как искаш :thumbright:
Изображение
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Давам зор за Уин, щото един от принципите ми е 'Не се учи на навигация по време на буря'.
Още няколко дни имам работа на топа, дето предпочитам да я върша в позната среда. После
и айде...
(Уж вече знам как да инсталирам Cinnamon, да видим...)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Maiden са най-великите, да :p
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от beggginer »

Lat Yin-yang написа:
нед окт 07, 2018 11:31
Греда, и пак греда, и пак греда... :twisted:
Офтопик:
Навремето ДАПаджиите викали 'Един мъж като си има късмет, **** и по гърба да му го лъзнеш, пак ще му влезе в задника'. Деба!!!
Охлювът Х60 така и не се свърза с безжичния вкъщи, взех друг, с Уин 8 и все още живи съученици. Дръпнах Руфус, ISO за 32-битов Win7 (като моя), исо-то отиде на флашката, Руфус уж я направи инсталационна (или както там се казва). Рестартирах топа с флашчето в него - пас. Ходих в БИОС да пробвам временно да сменя откъде да запали - пишеше само ХДД и ЛАН нещо си (пробвах, де, но ясно е, 'ЛАН нещо си' не значи 'УСБ флаш' :evil4:). Демек и с, и без УСБ, веднага тръгва само Лубунту.

Не разбирам дали това live Lubuntu е така непобедимо, или греша нещо с възкресяващата флашка,
обаче мисля куцо, но ефективно (поне засега) решение.
Хардът е разделен на 4 дяла (неподреденото и Уиндоуса ми са на С; има Д, Е и Ф (Лубунтуто е там). Да взема да сложа Руфусовия Уиндоус на Ф, за да изтрия това всемогъщо временно Лубунту; така ще имам Уиндоуси на С и на Ф и после да се кръстя при стартирането да ме пита кой от двата искам; тогава ще пална оригиналния си (на С), ще затрия тоя на Ф и после продължавам към инсталирането на Cinnamon?
:shock: Ко, не.

Нали вече ти обяснихме какво да направиш тук:
viewtopic.php?f=230&t=119088&p=969804#p969804

Защо импровизираш? :lol: И к'во е тва Лубунту, откъде го изкопа :mrgreen:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Вие ми обяснихте какво да направя, щото можете, а аз на вас не успях да обясня какво направих, щото не мога.
Лубунтуто изкопах от нещо си UUI, но според мен е вече затрито; за всеки случай на някой рестарт ще форматирам бившия му дял и край.
Засега съм си стъпил на краката; при всички положения дните на джама при мен са преброени. Оставам основно на Линукс; аааайде, може да се престраша за някой Уин 10, че поне да не гледам като теле в железница, ако трябва да седна на такъв (***), но това е за друго време и друга тема..

Сега искам да благодаря на всеки отговорил, и по повод последното сбогом с джама да пуснем по една крокодилска (драконовска) сълза :lol:

:headbang:

Благодаря! :hello1:

ПП: Мozo, виж една случайна находка; много интересна се оказа!
Amaseffer - Slaves For Life [progressive oriental metal]
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

:headbang: :headbang: :headbang:
Офтопик:
За напред ще е хубаво да пускаш чисти линковете, без такива от Камината :mrgreen: :p
Изображение
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Nibelung »

От всички постове на Лат Ин-Ян не успях да проумея нищо - нито какво върши, нито как, нито защо :shock:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

И аз се опитвам, но не ми се получава 8-[
Изображение
Lat Yin-yang
Регистриран
Мнения: 44
Регистриран: чет авг 30, 2018 19:41
Репутация: 287
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Lat Yin-yang »

Добре, ще се опитам да отговоря какво направих малко ас.
Лаптоп с хард 300 ГБ, дял само С:, с Windows 7 и вече разни работи по него.
Разделих го на общо 4 дяла (акъл...). Изтеглих някакво live Lubuntu 18.04 и го инсталирах в последния дял на харда (13 ГБ). Машинката започна да пали само на Lubuntu (в БИОСа показваше нещо GRUB и тн за миг, преди да ме пита дали ще избера коя ОС искам [можех само Lubuntu AMD 64 или Lubuntu AMD 64 нещо си; Windows не се появи там, но при зареден Lubuntu се виждаше в папката си на C:]; всичко си стоеше на мястото, но стартиращият файл на Уиндоус се затри (или аз му видях сметката с тая live инсталация).
И при всеки рестарт на лаптопа въпросната live Lubuntu се връщаше в изходно положение.

На друга машина с Уиндоус изтеглих друг Уин 32 бита с идеята на 'Руфус' да си направя файл, който да съживи моя Уиндоус; уж всичко беше наред на 'Руфус'-а, но при опитите ми да възстановя шибания джам не успях (не знам къде и какво съм омазал; четох внимателно, не съм щракал френетично, но recovery не се получи); пляснах НОВ Уин в последния дял с надеждата да изтрие упоритата Лубунту и да паля на НЯКОЙ от двата Уиндоуса (така или иначе вече бях о**** нещата), докато инсталирам грамотно Линукс и спра тая агония. Повече в момента не мога да кажа, наистина и аз не знам какво, защо и как - техниката в ръцете на непрофесионалиста е куп пластмаса, сори, че се повтарям :mrgreen:

[всъщност сега паля на единия от двата Уиндоуса, но си дръпнах вярната ОС и тия дни ще има развитие]

Според мен е най-добре темата да отиде в коша или да се закачи в раздел тип 'Не правете като тях, да не станете за смях!'. Бих искал да изясня нещата, за да опазя някое аналогично 'зле' след мен, но това ми е максимумът в момента. Занапред ще внимавам повече, ще се подготвя по-добре, ще си сложа един Cinnamon 19 Mint и ще задавам по-смислени въпроси, може би :oops:

:headbang:
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”