Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Linux

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Тогава го нямаш явно :)

https://ndox.abv.bg/download?id=44c3ca73ad

Преправяш си го вътре според нуждите, правиш го изпълним и само цъкаш с дабъл клик върху него. То той е направен за Wine игрите в независими префикси и не знам на теб колко ще ти е от полза, но аз го използвам често.
Прочетено: 7962 пъти
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

Мерси, ще го разучавам в скоро време.
А междувременно едно друго питане изникна и понеже ти си единственият с nVidia за когото знам тук - случайно да си изнамерил начин да накараш ПауърШмайзерът да работи постоянно на "максимум пърформанс"? Не мога да го накарам да запомни настройката, дори и когато конфигураторът на X сървъра работи. Запомня настройката за 10-20 мин. и после се връща на минималната.
За момента успях само да намеря команда, която да изпълня чрез терминал преди да си пусна ATS, но ми се ще да намеря начин да го накарам да запомни тази настройка. Вчера се утрепах да търся в Гугъл и намерих само въпросната команда:

Код: Избери всички

nvidia-settings -a '[gpu:0]/GPUPowerMizerMode=2'
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4565
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Linux

Мнение от бат-начо »

О, в никакъв случай не я слагай в автостарта, ще вземе да стане.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Това е на драйвърно ниво най-вероятно и никога не съм си играл с него. Остави си го на Adaptive, никога не съм имал проблеми. Иначе видеото ти ще работи постоянно на възможно най-високи честоти, все едно че е натоварено, а това не ми се струва много удачно.
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Току-що ми хрумна нещо, ако все пак считаш, че искаш да си изстискваш видеото по подобен начин. Не съм го пробвал, затова не гарантирам, че ще работи, но сега разгледах .nvidia-settings-rc в home и видях, че има една стойност Timer = PowerMizer_Monitor_(GPU_0),Yes,1000. Опитай да го направиш на No и задай на файла всички, включително и твоя потребител да могат само да го четат.
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

Аа, това е друго нещо вече! :усмивка1: :съгласен:

А на видеокартата това не ѝ пречи. Под Уиндоус беше със същата настройка, само че там имаше и APPLY в контролния панел. Когато не е натоварена, като напр. в момента, стои на около 30-33 градуса, дори и с максимум пърформанс настройката. А като играя стига 60-64 градуса. Ако я оставя в адаптивен режим, тя не ще да си качи сама пърформанса и ATS бива обработван с Level 0 Performance - 139-607 MHz Gr. Clock & 810 MHz MTR, та предполагам и сам можеш да се досетиш какво накъсване пада.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Хмм, да не е проблем на играта това и затова и при мен да се влачеше като охлюв :-k :-k :-k

Между другото има възможност да си пуснеш контрола върху вентилатора и да го определяш сам, а също така и сам да си направиш крива, за която при Windows може само да се мечтае. Кажи, ако те интересува, лесно е.
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

По-скоро е проблем на конфигуратора, защото с максимум пърформанс при Уиндоус 7 играта летеше, а там ѝ бях увеличил доста и заглаждането, и други тарикатски неща. То под Уиндоус и без тази специфична настройка играта вървеше перфектно, само че понеже е Боза, липсата на максимум пърформанс от време на време водеше до сини екрани, когато пуснеш игра и това беше единственото решение за избягването им. :roll:
Ако още я имаш играта, пробвай да пуснеш режим на макс. пърформанс и я пусни да играеш, да видиш как ще ти върви.

А за вентилатора засега не виждам смисъл. Доколкото знам максималната безопасна температура на нвидията е 97-100 градуса, а аз досега повече от 70 не съм я виждал да вдига (в GTA 5), така че явно вентилаторът и сам си смогва.
Все пак не говорим за готварска печка с червено лого... :toothy10:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Мързи ме, трябва да я разархивирам пак :mrgreen:

Иначе не е само до прегряването, просто ти контролираш всичко, мен ме кефи така. Моята карта например под 50 градуса не върти перки, а мен това не ме кефи и съм я направил друго яче :angel4:
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

Моята си върти постоянно. В момента е на 38 градуса (заради хардуерното ускорение за браузъра, без него е към 33) и върти на 30% от максималната скорост. За съжаление не показва колко оборота е това.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Може да показва :)

Изображение
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

При мен няма такава опция:

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Няма, защото трябва да се укаже в xorg.conf. Казвай, да обясявам или не те интересуваше :p
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Linux

Мнение от NX-01 »

Еми казвай. Само че аз нямам такъв файл. Когато търсих начин да запаметя пауърмайзер нивото, във форума на минт пишеха, че от около 2 години xorg.conf е премахнат от минта и настройките сега се съхраняват в нещо подобно на уиндоуските регистри. Предполагам, че имат предвид dconf.

П.С. Абе, чудя се, няма ли някакъв заместител/еквивалент на DirectX за Линукс? Тоя OpenGL понякога може да ти скъса нервите със спонтанните си фреймдропове.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284067
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335033
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux

Мнение от Mozo »

Проблемът не е в OpenGL, редица игри вървят много по-добре с OpenGL, отколкото с DX, зависи от заглавието. Иначе има - Vulkan, който е по-добър от DX11 и DX12 взети заедно, но играта трябва да го поддържа.

Тия за xorg.conf ги слушам от десет години :lol: :lol: :lol:

Код: Избери всички

sudo nvidia-xconfig

Код: Избери всички

sudo xed /etc/X11/xorg.conf
В Section "Device" като последен ред слагаш това:

Код: Избери всички

Option         "Coolbits" "4"
Рестарт и си готов :thumbright:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”