Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Ако по някаква причина сте затрили GRUB 2 има доста лесен начин да го възстановим. Буутвате от Live CD, от Ubuntu версия 9.04 нагоре, най-добре от някое ново издание на която и да било Linux дистрибуция.

За възстановяване при BIOS/MBR:

Отваряте конзола и пишете следното:

Код: Избери всички

sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt

grub-install /dev/sda

exit

sudo umount /mnt/dev && sudo umount /mnt/sys && sudo umount /mnt/proc && sudo umount /mnt
spoiler:
Ако възстановявате от диск на Arch може да се наложи да замените grub-install /dev/sda с:

Код: Избери всички

grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda
Забележка:
В първия ред, в началото, "sudo mount /dev/sda1 /mnt" заместваме цифрата с тази, която отговаря на дяла, където е инсталиран Linux. Ако не знаете кой дял се пада при вас, стартирайте Gparted и вижте или за по-лесно изпълнете "sudo fdisk -l" (без кавичките) в терминал.
Втория ред, където отново има sda, също го поправяте в съответствие.
Ако ви се наложи поради някаква причина да едитвате GRUB изпълнете следната команда:

Код: Избери всички

nano /etc/default/grub
Въведете промените, които желаете и след това изпълнете:

Код: Избери всички

sudo update-grub
Последните две стъпки не са необходими, ако няма да едитвате нещо по GRUB.

Допълнение:

Стъпките важат и за Arch Linux, като само последната команда

Код: Избери всички

sudo update-grub
я замествате с:

Код: Избери всички

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
За възстановяване на GRUB при UEFI:

Задължително буутвате медията (флашка, диск и пр.) с Linux в UEFI режим. След това изпълнявате в терминал:

Код: Избери всички

sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt 
Отново sda1 го променяте на дяла, в който е инсталирана вашата Linux дистрибуция.

Маунтвате efi дяла ви със:

Код: Избери всички

sudo mount /dev/sdXY /boot/efi
sdXY го заменяте с това както се инициализира вашият дял, например sda1, sdb3 и пр.

Инсталираме GRUB наново:

Код: Избери всички

sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Arch --recheck
Тук думата Arch можете да я заместите според това как искате да се казва при вас стрингът за буутване, който ще виждате после. Ако тук получите грешката:

"EFI variables are not supported on this system"

изпълнявате:

Код: Избери всички

mount -t efivarfs efivarfs /sys/firmware/efi/efivars
След това отново отново опитвате да инсталирате GRUB и този път не би трябвало да има проблеми:

Код: Избери всички

sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Arch --recheck
Актуализирате информацията:

За Ubuntu/Mint и пр.:

Код: Избери всички

sudo update-grub
За Arch/Manjaro и пр.:

Код: Избери всички

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Забележка:

Трябва да се внимава каква е архитектурата на инсталираната ви ОС. Ако сте инсталирали х86, дърпате някаква дистрибуция с х86 архитектура. Респективно, ако сте инсталирали х64, ще дръпнете дистро с х64, от което да буутнете.
Прочетено: 13991 пъти
Изображение
tolostoi
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 740
Регистриран: пон апр 14, 2008 11:00
Репутация: 451
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от tolostoi »

nano /etc/default/grub
На този ред нещо ми бяга логиката?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от Mozo »

Да, в повечето случаи е напълно излишно, но ако има нещо за преправяне и човекът разбира, може да го пипне :)
Изображение
tolostoi
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 740
Регистриран: пон апр 14, 2008 11:00
Репутация: 451
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от tolostoi »

Не, няма логика, понеже промените в този файл идват след като се изпълни update-grub, така, че не е на място. Това е малко коварно (ако не знаеш) понеже си променил нещо там и гледаш, че е ОК всичко си ти работи, обаче инсталираш ново ядро и скрипта след инсталацията пуска update-grub и тогава ти влизат промените в сила, т. е. ако си омазал нещо ... чак тогава разбираш.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от Mozo »

Да, то си го пуска автоматично :) . Имаме два варианта - да добавим sudo update-grub или да премахнем nano /etc/default/grub. Кое би било по-добре?
Изображение
tolostoi
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 740
Регистриран: пон апр 14, 2008 11:00
Репутация: 451
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от tolostoi »

Сложи update-grub според мен е добре да се пусне, просто тоя груб съм го оправял толкова пъти и все както ми дойде удобно и не помня точно последователността, пък и те го промениха мааааалко :усмивка1:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от Mozo »

Сега ще ти кажа как ще го направим :)

Едит:
Готово :)
Изображение
rado84
VIP
VIP
Мнения: 14566
Регистриран: съб дек 11, 2010 23:39
Репутация: 2490
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от rado84 »

Имам въпрос относно този ред:
sudo mount /dev/sda1 /mnt

Като си инсталирах Убу при мен имаше sda (мастер диска с Уиндоус) и sdb, който беше празен и на който инсталирах Убу. Та за въпросната команда аз какво трябва да напиша - sda2 или sdb?
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от Zeroadhesion »

rado84 написа:Та за въпросната команда аз какво трябва да напиша - sda2 или sdb?
Айде помисли малко сам, ето ти жокер от мен:
http://www.kaminata.net/post374627.html#p374627
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от Mozo »

При теб е sdb. Виж вече цифрата ти знаеш коя трябва да е. За да се подсигуриш виж изхода от fdisk -l и действай :thumbright:
Изображение
rado84
VIP
VIP
Мнения: 14566
Регистриран: съб дек 11, 2010 23:39
Репутация: 2490
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Ubuntu

Мнение от rado84 »

Стана. :hello1: Много тенкс, Мозо. :)

Един съвет към четящите тази тема: много внимавайте какво пишете в терминала, за да не се чудите какво става като ви изпише, че няма такова устройство special device sys (примерно) или непозната команда uumount. :toothy10: :oops:
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Nibelung »

Имам Уиндоус, Минт и Манджаро, слагани в този ред. Груб2 на Минта е презаписан от Груб2 на Манджарото.
Ако при ъпдейт на Минт обновя ядрото, ще се обнови и грубът, т.е. грубът на манджарото ще се презапише от груба на минта, при което манджарото най-вероятно ще откаже да тръгне. Четох, че манджаро го има тоя нелогичен проблем, а и сам установих, че при инсталация на манджаро без груб или с груб на руут-дяла, манджаро не буутва. Груб вижда манджарото, но при задаване то да буутне, тръгва и вади грешка (нещо от сорта на кърнъл-паник).
С грубове на 2 убунту-базирани, и на минт и роса, тоя проблем го няма.
Какво да правя, ако се случи това ?
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Просто ъпдейтваш GRUB от буутващ диск с Manjaro и забравяш за всякакви ядове. А това, че с GRUB на root дяла не щяло да буутва, ще се правя, че не го виждам - GRUB не отива в определен дял, а в определен диск.
Изображение
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Nibelung »

Mozo написа:Просто ъпдейтваш GRUB от буутващ диск с Manjaro и забравяш за всякакви ядове. А това, че с GRUB на root дяла не щяло да буутва, ще се правя, че не го виждам - GRUB не отива в определен дял, а в определен диск.
По-добре не се прави, ами го виж, защото Груб отива където му кажеш, а не където му падне.
Прочети пак какво съм написал, щото иначе все едно съм питал Радо.
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

А аз все едно пиша на Радо - най-голямата глупост е да слагаш GRUB в определен дял. За да нямаш проблеми GRUB се слага на устройство, не на дял. Дори и обаче така да го направиш, след възстановяване по начина, по който съм посочил в закачената тема, можеш да го преместиш, а след инсталацията му няма да имаш проблем с нито една от ОС, които трябва да стартират.
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”