Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Настройване на GRUB2 за избор на операционна система по подразбиране и таймаут

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Настройване на GRUB2 за избор на операционна система по подразбиране и таймаут

Мнение от Mozo »

Ето един лесен и бърз начин, с който можем да зададем дефолтна ОС за избор и таймаут в GRUB2:

Изпълняваме в терминал:

Код: Избери всички

sudo gedit /etc/default/grub
Ще се отвори файлът grub, готов за редакция с руут права.

За задаване на дефолтна ОС трябва да редактираме този стринг:

Код: Избери всички

GRUB_DEFAULT=0
Имайте предвид, че броенето започва от 0, както беше при по-старата версия на GRUB. Т.е., ако имате пет избора, последният ще е под номер 4.

За таймаута, редактираме:

Код: Избери всички

GRUB_TIMEOUT=10
Числото 10 отговаря на секундите, след което автоматично ще бъде избрана и заредена дефолтната ОС, ако не пипаме нищо. Можем да зададем -1 (минус 1), ако искаме системата да не предприема нищо, докато не направим избор (no timeout режим).

Ако искате да ви помни последно използваната операционна система:

Код: Избери всички

GRUB_DEFAULT=saved
За да актуализираме промените, които направихме, изпълняваме следната команда:

Код: Избери всички

sudo update-grub
Ако искаме да променим имената на ентритата, които предлага GRUB2, трябва да изпълним следното:

1.

Код: Избери всички

sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg  # Remove 'read-only', necessary even for "root"
sudo gedit /boot/grub/grub.cfg     # Edit as "root"
2. Да намерим ентрито, което искаме да редактираме
3. Да запазим файла.

По-горната команда се налага от факта, че файлът grub.cfg е read-only и по подразбиране нямаме права за редактирането му.

Ако отново дадем sudo update-grub, промените, които сме направили по имената на ентритата отпадат. За това първо правим избор на дефолтна ОС и таймаут за зареждане, ъпдейтваме grub.cfg с командата sudo update-grub, както вече споменахме и чак тогава променяме имената на ентритата по желание.

Забележка:

Трябва да се има предвид, че за x86 система трябва да се използва х86 Live CD и респективно за х64 се използва х64, иначе при опит за chroot на /mnt дава грешка.
Прочетено: 9734 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Zeroadhesion »

Мерси, върши работа при basic нужди :thumbright: :thumbright:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Mozo »

Ами, доста се измъчих, защото никъде не беше обяснено и падна ровене. На мен ми върши работа :thumbright: .
Изображение
Потребителски аватар
Docenta
Почетен член
Почетен член
Мнения: 3201
Регистриран: вт ное 27, 2007 14:02
Репутация: 1082
пол: Мъж
Местоположение: In the endless dark
Контакти:

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Docenta »

Mozo написа:
За таймаута, редактираме:

Код: Избери всички

GRUB_TIMEOUT=10
Числото 10 отговаря на секундите, след което автоматично ще бъде избрана и заредена дефолтната ОС, ако не пипаме нищо. Можем да зададем -1 (минус 1), ако искаме системата да не предприема нищо, докато не направим избор (no timeout режим).
Възползвах се от това. Благодаря за инфото :thumbright:
Потребителски аватар
cleaver
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 479
Регистриран: нед апр 13, 2008 19:42
Репутация: 356
пол: Мъж
Контакти:

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от cleaver »

По принцип до ръчно редактиране на grub.cfg не трябва да се прибягва никога, поне в убунту. Основните параметри на файла се редактират в /etc/default/grub, но в директорията /etc/grub.d има скриптове, предназначени също за ръчно редактиране, които директно се merge-ват в главния конфиг при изпълнение на update-grub2. Така че може да използвате и тях. Един от тези скриптове например е предназначен за добавяне на custom menu entry-та. Ръчните промени по grub.cfg автоматично се затриват и при всеки ъпдейт на ядрото, когато пак се извиква скриптът update-grub.
Потребителски аватар
LeoZhekov
Дарител
Дарител
Мнения: 4627
Регистриран: нед дек 27, 2009 15:39
Репутация: 11613
пол: Мъж
Местоположение: Sniper Alley
Контакти:

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от LeoZhekov »

Някой може ли да ме светне какво е това?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Mozo »

cleaver написа:По принцип до ръчно редактиране на grub.cfg не трябва да се прибягва никога, поне в убунту. Основните параметри на файла се редактират в /etc/default/grub, но в директорията /etc/grub.d има скриптове, предназначени също за ръчно редактиране, които директно се merge-ват в главния конфиг при изпълнение на update-grub2. Така че може да използвате и тях. Един от тези скриптове например е предназначен за добавяне на custom menu entry-та. Ръчните промени по grub.cfg автоматично се затриват и при всеки ъпдейт на ядрото, когато пак се извиква скриптът update-grub.
Абсолютно си прав, че се променят при всеки ъпдейт на ядрото но си ги оправям за под 30 секунди вече :lol: . Просто нямам толкова акъл, колкото теб, а и този начин ми свърши работа. Ще взема да пробвам и по твоя :thumbright: .
Leo21 написа:Някой може ли да ме светне какво е това?
Дъъълга и широка. Най-общо казано - меню, което ти позволява да избираш между операционните системи, които са инсталирани на съответното РС. И понеже някои хора като мен са трипъл буут, може и дуал, разбира се, просто трябва да си намерят начин да едитват тази опция, за да могат да си я къстъмайзнат по собствено усмотрение :) .
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Mozo »

Cleaver, пробвах, но не е за мен :oops: . Файлът в /etc/default/grub ми напомня за menu.lst при grub1, но не мога да променям различните стрингове, по-точно да ги преименувам. А там със скриптовете просто забравяш :mrgreen: .
Изображение
Потребителски аватар
cleaver
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 479
Регистриран: нед апр 13, 2008 19:42
Репутация: 356
пол: Мъж
Контакти:

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от cleaver »

Mozo написа:Cleaver, пробвах, но не е за мен :oops: . Файлът в /etc/default/grub ми напомня за menu.lst при grub1, но не мога да променям различните стрингове, по-точно да ги преименувам. А там със скриптовете просто забравяш :mrgreen: .
http://www.mail-archive.com/universe-bu ... 51161.html
Тук има едно възможно решение, но не е особено практично... Все пак крайният резултат е това, което ти искаш.
Така или иначе OS prober не ти е необходим да ти открива операционните системи след всеки ъпдейт на ядрото, защото единственото, което може да се наложи да промениш ръчно в твоя custom списък, е една цифричка в entry-то за новото Линукс ядро.
Така че веднъж като си напишеш (или препишеш) ръчно menu-entry-тата, създадени първоначално от OS Prober, можеш да го изключиш и да си ги редактираш ръчно при ъпдейт на ядрото с каквито имена искаш.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Mozo »

Т.е. дали ще променям директно grub.cfg или този файл на OS Prober, все тая :) . Аз цифричките не ги променям, те не се изменят. Само променям стринга Windows7 loader на Windows XP Proffesional и махам двата стринга от стария кернел. Работа за около минута.
Изображение
tolostoi
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 740
Регистриран: пон апр 14, 2008 11:00
Репутация: 451
пол: Мъж

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от tolostoi »

Mozo за виндовс-а, се добавя лесно, правиш си един файл, примерно с име 50_myset (поне аз така съм го кръстил) и в него поставяш следното:

Код: Избери всички

#!/bin/sh -e
echo "Adding Windows to GRUB 2 menu"
cat << EOF
menuentry "Windows XP" {
set root=(hd0,1)
chainloader (hd0,1)+1
}
EOF
Това при положение, че виндовс-а ти е на първия дял от първия диск, имай предвид, че груб 2 вече брои дяловете от 1, не както беше преди от 0. Трябва да го направиш изпълним

Код: Избери всички

chmod +x /etc/grub.d/50_myset
Аз примерно си пускам груб-а който ми е в мбр-а на втория диск (там си има дебиан и си има и негов груб) с това

Код: Избери всички

#!/bin/sh -e
echo "Adding Debian to GRUB 2 menu"
cat << EOF
menuentry "Sid" {
set root=(hd1)
chainloader (hd1)+1
}
EOF
Ето още малко писано за тоя пусти груб http://wiki.tolostoi.com/wiki/GRUB_2
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Mozo »

Така е много по-сложно, а и аз не съм имал липсващи стрингове, просто исках да си настроя дефолтна ОС за стартиране и таймаут 8-[
Изображение
tolostoi
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 740
Регистриран: пон апр 14, 2008 11:00
Репутация: 451
пол: Мъж

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от tolostoi »

Ясно, не съм разбрал, правиш което ти е удобно все пак :razz:
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Nibelung »

Хайде и аз да кажа най-лесния начин за мързеливци като мен:
Инсталирате си startup-manager
:lol:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5079
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34012
пол: Мъж

Re: За menu.lst и GRUB2

Мнение от Shaker »

Nibelung написа:Хайде и аз да кажа най-лесния начин за мързеливци като мен:
Инсталирате си startup-manager
:lol:
Това май е по-добро ? :усмивка1:
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”