Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1437
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11878
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от cybercop »

Валсо написа:
пет яну 20, 2023 17:45
Аз място имам, но не е в това въпросът. Нали едно от предимствата на линукс беше, че си стои със що-годе сходен размер, дори и след ъпдейт, за разлика от говното? И за разлика от него не се налага да го преинсталираш на всеки 30 дни, защото ти е запълнило харда. Ама като гледам, някой полага големи усилия да уеднакви линукс и говното по този параграф и накрая ще кажат "еми те и двете са блоутуеър, все едно кое ще ползвате и зат'ва ползвайте говното ни".
Нищо не инсталирам през 30 дни и не ми запълва харда. В офиса, вече забравих, преди колко време съм инсталирал Cromium браузъра. Старият ми лаптоп е с Buster и също с Chromium от snapd. Периодично го изваждам от кутията да го ъпдейтвам и да заредя батерията. Всичко си е наред.

https://www.kaldata.com/forums/topic/31 ... %82%D0%B0/
Прочетено: 1232 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Валсо написа:
пет яну 20, 2023 17:45
Ама като гледам, някой полага големи усилия да уеднакви линукс и говното по този параграф и накрая ще кажат "еми те и двете са блоутуеър, все едно кое ще ползвате и зат'ва ползвайте говното ни".
Хм, имаш някакви верни прозрениия.
А може би са следствие и/или повлияни от мои предсказания преди 2-3 години в този форум? Тогава ме изядохте с парцалите за 'ерес'.
Но си на прав път в разсъжденията си, че Линукс се превръща в блоатуеър. А причината, е че неистово иска да прилича на Уиндоус и да е лика-прилика в интеграцията на сървиси.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1437
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11878
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от cybercop »

Валсо написа:
пет яну 20, 2023 18:33

За ментата/дебилиан може и да не е, но моят Арч си стои.
Е, как става този номер, като всяка нова версия на приложенията по традиция е с по- голям обем от предходната ? Някаква прогресивна компресия ли ползваш ? А, при теб всичко се обновява, защото, доколкото си спомням, Arch беше дистрибуция с плаващо освобождаване.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от Валсо »

cybercop написа:
пет яну 20, 2023 19:22
всяка нова версия на приложенията по традиция е с по- голям обем от предходната?
Не е баш така. Повечето програми си запазват размера, тук-таме има някоя, която се увеличава, но с малко. Някои пък стават и по-малки, според случая. Най-голямата разлика, която съм виждал за 7-те години с линукс между предишна и нова версия на програма, беше 161 мегабайта на пакета lazarus, който easymp3gain изисква като зависимост. И линукс не се увеличава с много, защото свалените пакети презаписват наличните файлове, а после инсталаторът може да бъде изтрит. Линукс си сравнява версиите по различен начин, обикновено е едно текстово файлче някъде из руут-а, където пиша програмата коя версия е.
Докато говното пази копие на всички инсталирани програми в C:\Windows\winsxs (за щастие поне игрите не ги ръга там) и затова като инсталираш някоя голяма програма (примерно MAGIX Music Maker), се оказваш с 50-60 ГБ по-малко (и с още по-малко, ако инсталираш Visual Studio, защото само сървърите му са 80 ГБ. :lol: И не, не можеш да откажеш инсталирането им). 25 ГБ за програмата, която ползваш, 25 ГБ за winsxs. Защото говното така е направено - ако изтриеш тази папка, то няма да може да тръгне изобщо (пробвал съм, увисва на логин екрана и дотам). Според майкрософт, така говното знае коя версия на програмата имаш, но мен лично ме съмнява да е само това. Демек, пази копие на цялата програма, за да разбере дали има нужда от ъпдейт, което е абсурдно.
Линукс обаче не копира програми, а overwrite-ва файлове и затова разликата в размерите между говното и линукс е огромна. Освен това линукс ти показва (поне в терминала, де, в графичния интерфейс едва ли) с колко ще ти се увеличи цялата инсталация след ъпдейта. Обикновено показва 30-40 мегабайта за по-големите пакети. А и аз съм си направил един ейлиъс за ъпдейтването, който след приключването на ъпдейта изтрива съдържанието на кеша на пакман и на /tmp, тоест всичките свалени пакети и тяхното разархивирано съдържание.

Код: Избери всички

sudo rm -rv /var/cache/pacman/pkg/* /tmp/* 
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от Валсо »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет яну 20, 2023 19:18
Но си на прав път в разсъжденията си, че Линукс се превръща в блоатуеър. А причината, е че неистово иска да прилича на Уиндоус и да е лика-прилика в интеграцията на сървиси.
Не, линукс не иска неистово да прилича на говното, Микроникал искат. Така, де, Каноникал, но след като се надупиха на микрошит за без пари, започнах да ги наричам Микроникал. Ако от микрошит решат да имплементират нещо, което ще е зле за линукс общността, Микроникал, като добри и лоялни продажници, се втурват да им помагат. И затова само и единствено в Уйбунту можеш да отваряш екзета нейтив, без вино. Дали е така - не знам, но от Микроникал не пропуснаха да се похвалят с това си "постижение" преди време. И пак заради това им "постижение" на юзърите на Уйбунту им се налага да използват антивирусна... :toothy10:

Останалите дистрибуции обаче, вкл. и най-консервативните от Дебилиан и Арч, не искат да приличат на говното и затова те никога няма да станат блоутуеър. То даже Арч са толкова далеч от идеята за блоутуеър, че като го инсталираш, няма дори графична среда и текстов редактор и трябва ти сам да си ги инсталираш.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от бат-начо »

:lol: Червените фесове (по теминологията на темп–блабла) винаги тактично ги пропускаш, а те клатят кораба най-жестоко.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Canonical са малкото дяволче в случая.
Фесовете са главният виновник, както и хамелеонските им дупедавци в последните години - тези две компании налагат сигурно 80% от технологиите в Линукса.
А другите дистра просто по некадърност да излязат от коловоза ги следват - Debian и Archlinux включително.
Е, има и изключения - Devuan, Slackware, Gentoo, Void, Artix, MXLinux от по-известните.
Виж, ако и когато и тези дистра се провалят в дързостта си да не налупат фесове - е тогава между Уиндоус и Линукс няма да има особена разлика.

@бат-начо Изпревари ме с милисекунди, бее :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
пет яну 20, 2023 20:05
:lol: Червените фесове (по теминологията на темп–блабла) винаги тактично ги пропускаш, а те клатят кораба най-жестоко.
За тия почти нищо не знам, освен, че тяхната дистрибуция се пише основно за корпоративни клиенти и е платена, а безплатната Федора дори не им е приоритет. Което обяснява и защо ѝ съкратиха живота.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от beggginer »

Валсо написа:
пет яну 20, 2023 19:46

Код: Избери всички

sudo rm -rv /var/cache/pacman/pkg/* /tmp/* 

Код: Избери всички

pacman -Sc
или Scc за затриване на всичко.
или

Код: Избери всички

paccache -r
или

Код: Избери всички

pamac clean
И не за друго, а защото с asterisk и судо rm -rv си на един слаш от преинсталация или възстановяване на бекъп съответно..
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от Валсо »

Пробвал съм ги тия команди, не затриват абсолютно всичко. Затова си трия ръчно.
А моите команди ги ползвам от близо 4 години вече и не ми се е налагало да преинсталирам или възстановявам заради тях. Знам какво правя.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от beggginer »

Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
слагам в подписа :mrgreen:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1084
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10471
пол: Мъж

Re: Flatpak - информация от нета, поднесена разбираемо

Мнение от Fernando Sucre »

cybercop написа:
пет яну 20, 2023 16:12
... Няма смисъл да изпадаме в обяснителен режим за нещо, което е добре документирано и се ползва масово. Аз също съм привърженик на технологиите за работа в изолирана среда, но ползвам повече щтракалката...
Не съм фен на идеята, че изолацията трябва обезателно да е обвързана с технологията за дистрибутиране на преносим софтуер. Донякъде затова и предпочитам AppImage. Ако е нужна изолация, то може спокойно да се направи с LXC. Така се избягват повечето от проблемите, свързани с употребата на Snap и Flatpak.

Всъщност цялата каша се получва, защото събират принципите на изолиран контейнер + система задистрибутиране на пакети + много твърдо задаване, че няма да изменят системите, които имат. Последното ще рече , че няма да пишат нов софтуер и няма променят настоящия, за да постигнат преносимост. Но всичко това е желателно/допустимо за сървъри и не толкова за нормални/домашни компютри. Особено първата точка с изолацията.
Валсо написа:
пет яну 20, 2023 17:45
Аз място имам, но не е в това въпросът. Нали едно от предимствата на линукс беше, че си стои със що-годе сходен размер, дори и след ъпдейт, за разлика от говното? И за разлика от него не се налага да го преинсталираш на всеки 30 дни, защото ти е запълнило харда. Ама като гледам, някой полага големи усилия да уеднакви линукс и говното по този параграф и накрая ще кажат "еми те и двете са блоутуеър, все едно кое ще ползвате и зат'ва ползвайте говното ни".
Както казаха не е точно така, но тази система е прекалена за здравия разум. В случая тези раздувания са излишни. И да, принципно самото раздуване говори за ниско качество. :???: За съжаление.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”