Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Bai Shushul
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: вт фев 28, 2012 00:02
Репутация: 50
пол: Мъж

Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Bai Shushul »

Ще ви обясня как да оптимизирате хубавичко вашата току-що инсталирана или отдавна инсталирана операционна система.
1. Ако ви е нова системата, по-добре да минете с Advanced SystemCare първо. Това е първо, защото е вероятно, ако направите другите промени преди това, ASC да върне настройките обратно.
2. Спиране на ненужните уиндоуски услуги: Start -> run -> services.msc. Ето скрийншоти с моите: 1, 2, 3, 4. Ако се свързвате към мрежата с име и парола, не изключвайте сървизите, свързани с връзките. Тези услуги си имат описания, а и имената им подсказват. Ако нямате принтер, можете да спрете Print Spooler.
3. Спиране на системните звуци: Старт -> Контролен панел -> Звук -> Звуци -> Звукова схема: Без звук. Това не спира звука, а служебните звуци като този при включване, при изключване, навигация напред или назад в Windows Explorer и подобни.
4. Спиране на индексирането на файлове: Влизате в Windows Explorer (Компютър). Кликвате с десен клавиш върху всеки дисков дял и махате отметката от Разреши индексиране на съдържанието на файловете.
5. Задаване на оптимален размер на файл за виртуална памет: Контролен панел -> Система -> Допълнителни системни настройки -> Разширени -> Производителност: Настройки -> Разширени: Виртуална памет: Замяна -> Махате отметката от Автоматично определяне на размера, избирате системния дял, след това Размер по избор и в полетата за първоначален и максимален размер въвеждате едно число — размера от Препоръчителен долу.
6. Премахване на визуални ефекти: Контролен панел -> Система -> Допълнителни системни настройки -> Разширени -> Производителност: Настройки -> Визуални ефекти. Премахвате каквото не ви трябва. Аз по принцип си оставям Изглаждане на ръбове на екранни шрифтове, но ако на вас не ви пука как изглеждат буквите, можете да махнете отметката. По-добре не махайте отметката от Използване на визуални стилове за прозорци и бутони, както и от тези за сенки на работния плот.
7. Спиране на възстановяването на системата и на защитната стена: Контролен панел -> Система -> Защита на системата. Можете да отидете след това на раздел Отдалечен и да махнете отметката от Позволи връзки за отдалечена помощ.
8. Спиране на Потребителски контрол: Контролен панел -> Потребителски акаунти -> Промяна настр. упр. потр. акаунти (UAC) -> местите плъзгача най до долу.
9. Изключване на компоненти на Windows: Контролен панел -> Програми и компоненти -> Включване и изключване на компоненти на Windows. Ето аз кои съм оставил: http://prikachi.com/images/54/4123054I.png.
10. Изключване на хибернацията: Старт -> Run -> cmd -> powercfg -h off -> Enter.
11. По-бързо зареждане на системата: Старт -> Run -> msconfig -> Boot -> Windows 7: Advanced Optios -> Number of Processors: [Броят на ядрата на процесора]. За Maximum Memory не е нужно да задавате стойност.
12. Дефрагментиране. Вероятно Advanced SystemCare е дефрагментирала диска ви вече. Иначе IObit Smart Defrag е по-доброто решение. Изтеглете си и използвайте CCleaner за дефрагментиране на регистъра.
13. Почистване на ненужни файлове: С CCleaner. Можете да инсталирате плъгина CCEnhancer за CCleaner.
14. Премахване на стартиращите се със системата приложения: Start -> Run -> msconfig -> Startup. Махнете всички отметки, освен ако нещо не ви трябва изрично.
15. Не използвайте антивирусна, освен ако не сте абсолютно абсолютно начинаещ. Ако теглите от тракерите, от официалните сайтове или от известни сайтове като softpedia или download.com, изобщо не се притеснявайте.
16. Ако имате познания, можете да направите овърклок на компонентите. Можете да помолите ваш познат, ако разбира и ви дължи услуга. С повишаване на честотата можете да изстикате малко производителност.
Това е. Старал съм се да пиша накратко. Знанията си ги дължа на опита, на пробите и четенето на статии в Интернет, въпреки че досега не съм намерил една достатъчно изчерпателна статия по темата. Възможно е да съм забравил нещо или нещо да не знам. Във второто съм повече сигурен.

Урокът е авторски. Първоначално писан за CS-BG: http://cs-bg.info/forum/viewtopic.php?f=82&t=85588. Като копираш, спомени автора.

Препоръките се предлагат за по-напреднали потребители, като не поемам отговорност за евентуални щети нанесени на операционната система, в следствие на гореописаните действия. Използвайте изцяло на Ваша отговорност.
Последна промяна от Bai Shushul на вт фев 28, 2012 00:52, променено общо 1 път.
Прочетено: 1430 пъти
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19051
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36467
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Zeroadhesion »

Браво! :clap: Ето и моите сървизи (само включените)

Изображение

И процесите:
Изображение

Освен почистване със CCleaner, използвам и RegSupreme и RegCleaner.
rado84
VIP
VIP
Мнения: 14566
Регистриран: съб дек 11, 2010 23:39
Репутация: 2490
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от rado84 »

Като сме почнали, то да взема и тук да допълня започнатото. :mrgreen: Подозирам, че някои определени потребители може и да се смеят на методите ми, но това няма да промени факта, че поне на моята машина тези начини работят. :p

1. Виртуална памет: ако имате малко РАМ, примерно до 3 ГБ включително, размерът на пейдж файла трябва да е 3 пъти по-голям от размера на физическата памет. Тоест, ако имате 2 ГБ физическа памет (за неразбралите - РАМ), то пейдж файлът ви трябва да е с минимален размер 4 ГБ и максимален 6 ГБ.
2. Процеси: в таск мениджъра има няколко процеса, които можете да спрете ръчно и които поне аз до момента не съм успял да ги намеря в списъка на services.msc, но на мен лично не ми пречи и ръчното спиране. За тези с АТИ видеокарти - търсите процес с описание ATI Host application. Това е GUI за контрол панела на драйверите. Като изключите това приложение си освобождавате 20-30 МБ РАМ. Не е много, но като свалите и 1-2% от процесора с нея - става. Вярно, че стойностите са малки, но със следващите стъпки можете да свалите потреблението на РАМ двойно - от 800-900 МБ РАМ до 400-512 МБ. Още нещо важно за АТИ потребителите - ако подредите процесите по "частен размер" в низходящ ред, по-надолу в списъка ще намерите процес с описание "Monitoring program". Този процес НЕ ГО спирайте! Ако го спрете програмата за контрол на цветовете ще спре и ще видите колко по-тъмно ще стане.
Също така има още няколко процесчета, които можете да спрете и които след саморестартиране ядат по-малко РАМ и % от процесора. Не знам защо става така, но е факт, че се освобождава още малко памет и процесорна заетост. Процесите са "услуга за мрежово споделяне на Windows Media Player" (глупост някаква, според мен), Windows Search Indexer Host, Windows още някакъв си индексър, който също не върши никаква работа или поне аз не съм забелязал да върши, и FontCache.
За Невидия юзерите не знам как е, защото Невидия не ползвам от години и нямам представа дали техният контрол панел стои като процес в таск мениджъра. Но не пречи да потърсите и да пробвате. ;)
3. Дропване на памет: не знам по какъв друг начин да го нарека и затова го кръстих така. Става дума за потребителите с Лисицата. Който още не си е инсталирал Memory Fox, значи сериозно се е минал, защото това нещо освобождава адски много памет (прави го през 1 минута). В някои форуми в нета може да прочетете, че добавката не прави нищо реално, но според мен това са постове на завистливи индивиди, които ги е яд на живота. След като инсталирате добавката, търсите къде по интерфейса се е появило едно сиво кръгче с буквата М по средата. Цъкнете на него и изберете "Activate for all proccesses". Ако преди това отворите таск мениджъра и отидете на "Процеси" ще видите как Мозилата от 300-400 МБ РАМ пада на 15-20 МБ, че и по-надолу отива. С един отворен таб успях да докарам Мозилата да яде 3000 КБ РАМ, което е по-малко дори от Мухъл Погром. Бонусът на тази опция е, че дропва памет не само от Мозилата, но и от всички останали процеси.
За сравнение без тази добавка да е включена (може да се включва и изключва) ако ресна компа, после заетата физическа памет ще е 800-900 МБ без Мозилата да е пусната (добавката си има постоянен процес в таск мениджъра без значение дали Мозилата е отворена или не). Ако пусна Мозилата и добавката съответно се задейства веднага, се освободават до 300 МБ РАМ, което си е паметта за една цяла игра. :)
Но най-важното от всичко, според моя личен опит, е следващата стъпка:
4. Приспиване на компютъра: Приспиването на компа, вместо изключването му (равносилно на рестартиране) е най-добрият начин за освобождаване на най-много РАМ. Да ме убиете не знам защо е така, но е факт и ако някой не вярва мога да му направя снимки с телефона, за да се увери.
За да приспивате компа обаче е нужно да си инсталирате драйверите за дъното. Без тези драйвери опцията за приспиване няма да е активна (няма да може да се цъка върху нея). След като инсталирате драйверите за дъното и ви поиска рестарт се връщате на стъпка 2, след което цъквате на старт менюто, цъквате с десен бутон върху надписа "изключване" и избирате да пише "заспиване". Това е ако смятате за постоянно да си карате със заспиването. Ако искате само да тествате - цъквате на стрелкичката до "изключване" и избирате "заспиване". След като събудите компа (с бутона за включване на кутията или както е известен - "голямото копче"), отивате в таск мениджъра на таб "производителност" и сами се уверявате в това, което казах - заспиването на системата освобождава адски много памет.
5. И без Аеро теми Уиндоус 7 си е Уиндоус 7: последната стъпка е опционална, но аз лично ви я препоръчвам. Нямате идея колко по-бързо тръгва всичко, когато на системата не ѝ се налага да заделя памет и за аеро темите. Аз лично си намерих една неаеро тема, която прави Уиндоус да изглежда като Убунту 10.10 и съм много доволен от тази тема, защото с нея и след всичко описано до тук, моментното потребление на цялата система е

Изображение,
което за компютър с Уиндоус 7, с 2 ГБ РАМ* и с работеща Мозила с отворени 8 таба си е направо нищо. Ако затворя мозилата потреблението ще падне до 390-400 МБ.

Както казах и в началото на поста ми, това е моят личен опит с Уиндоус 7 и не задължавам никого да го прилага. Също така не казвам и че методите на Шушула не работят. Аз просто допълвам неговите.

*Когато писах този пост в един друг форум (от където поканих Шушула в Камината) компютърът ми тогава беше само с 2 ГБ РАМ.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Nibelung »

rado84 написа:За да приспивате компа обаче е нужно да си инсталирате драйверите за дъното.
Само за това ли е нужно да са инсталирани драйвърите на дъното ? :lol:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
rado84
VIP
VIP
Мнения: 14566
Регистриран: съб дек 11, 2010 23:39
Репутация: 2490
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от rado84 »

Nibelung написа:
rado84 написа:За да приспивате компа обаче е нужно да си инсталирате драйверите за дъното.
Само за това ли е нужно да са инсталирани драйвърите на дъното ? :lol:
Имай предвид, че оригинално този пост го писах за форум пълен с идиоти (буквално), които за втори път в живота си виждат компютър. :toothy10: И тоя ред го добавих, за да няма после "onTCuaTa 3a 3acnubaHe He paboTu noMarauTe". :lol:
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Nibelung »

rado84 написа:Имай предвид, че оригинално този пост го писах за форум пълен с идиоти (буквално), които за втори път в живота си виждат компютър. :toothy10: И тоя ред го добавих, за да няма после "onTCuaTa 3a 3acnubaHe He paboTu noMarauTe". :lol:
А, така може. И е много уместно :lol:

П.П. Само дето аз не знам обикновен БГ-форум (с изкл. на Камината :hello1: ), който да не е пълен с идиоти.
Най-лошото е, че в другите форуми и 2/3 от модовете са идиоти :???:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Mozo »

Темата отива директно при важните :thumbright:
Изображение
trosho
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 242
Регистриран: съб авг 28, 2010 03:28
Репутация: 265
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от trosho »

Mozo написа:Темата отива директно при важните :thumbright:
Дали трябва да е тук? Някои от нещата, описани в първия пост, са спорни, други са излишни, а има и такива, които са вредни за сигурността. Е, който иска да се напълни с буби, (можи #-o) може да ги прилага.
Последна промяна от trosho на вт фев 28, 2012 14:24, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Mozo »

То е ясно, че подобни теми не са за начинаещи и че тези, които тръгнат въобще да се занимават с такава оптимизация биха били малко от малко грамотни :thumbright:
Изображение
trosho
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 242
Регистриран: съб авг 28, 2010 03:28
Репутация: 265
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от trosho »

Прочети внимателно написаното, точка по точка. Ако не виждаш неща, които да те притесняват, аз ще си замълча.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Nibelung »

Забравено е да се спомене, че трябва да ползваме ИЕ, за да не "товарим" системата с излишни програми :lol:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Bai Shushul
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: вт фев 28, 2012 00:02
Репутация: 50
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Bai Shushul »

Тук няма нищо, което не съм пробвал. По принцип след всяка инсталация на Windows (не съм преинсталирал от 2 години и половина моя) правя оптимизация. Най-рисковото за начинаещ е бутането в сървизите, много от тях зависят от други сървизи, обаче то си пише зависимостите помежду им в графа Dependencies под Свойства. Ако нещо не може да се пусне, след като следвате урока, макар досега странични ефекти да не са наблюдавани, ще помагам.

Нибелунг, няма проблем, когато имаш много програми. Проблем е, когато са ти заредени и ти точат от паметта и ползват процесора. На 3/4 от компютрите все виждам примерно ненужни неща в трея.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Nibelung »

Bai Shushul написа:Нибелунг, няма проблем, когато имаш много програми. Проблем е, когато са ти заредени
Нещо не си ме разбрал за първото :lol:
А за второто пък грешиш :lol:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Bai Shushul
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: вт фев 28, 2012 00:02
Репутация: 50
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Bai Shushul »

Можеш да имаш милион програми, ако ти го позволява харддискът и имаш системно място, и няма да имаш проблеми. Е, малко може да ти повлияят с увеличаването на обема на пустия регистър, обаче това ще е доста нищожно и един що-годе претендиращ за компютър не би имал разлика, осезаема с невъоръжени сетива.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Как да накараме Windows 7 да работи по-бързо

Мнение от Nibelung »

Разликата между малко (и малки) инсталирани програми, и натъпкан с простотии и мастодонти Уиндоус е от земята до небето :evil4:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Заключен Заключена

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”