Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Впечатления от Windows 11

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Сега ще напиша нещо, което няма да се хареса, ама какво да се прави :lol:
В предишната работна седмица, поразъцках Windows 11 на един служебен лаптоп. Доста съм очарован от нововъведенията там. Най-много ме изкефиха следните неща:

- Windows Tilling - страхотен е! Страшно добре са го измислили. В KDE не съм срещал такъв аналог, а другите среди не искам и да ги коментирам :)
- Интефейсът опрелено ми допада. Не е ръбат като при Windows 8/10. Има полезни настройки. Ако се съчатае с PowerToys - още по-добре
- Windows Terminal - супер е! Много ми харесва и страшно много ми допада! Аз съм си свикнал с Konsole, но специално за Windows е просто the best.
- Перфектна работа с докинг станция и няколко монитора. В KDE и GNOME има такъв лаг, че не се трае. В Wayland нещата са по-добре, но в Windows 11 няма такива проблеми. По-скоро го дължа на скапаните драйвери на nvidia...
- Навигацията между виртуалните десктопи е супер, но в KDE и GNOME нещата са по-добре :усмивка1:

Има доста подобрения във файловия мениджър, notepad, вградения Teams за Windows и перфектна поддръжка на Miracast (в Linux е пълна катастрофа)...
Общо взето съм много очарован от Windows 11. Доста по-напред е от Windows 10, откъм интерфейс, стабилност и нови функционалности.

Лаптопът се използва за web development - Visual Studio Code, Docker, Kubernetes, Git, Node JS, Powershell и други.

Напоследък използвам Visual Studio Code (на macOS) за писане на тестове на TypeScript и Cucumber (Gherkin Style). Направо съм шокиран, колко много добре се държи този редактор. Той е супер мощен! Има много полезни добавки, които страшно добре го допълват и си върша работата идеално, без да се налага да използвам продуктите на JetBrains.

Мога малко да се оплача от macOS, защото осъзнах, че не става за development, а за проста работа. Обнови ли се до по-нова версия, после ходи компилирай код и по ден-два си губи времето да си оправиш проекта и библиотеките му :booty:

Aйде, стига съм се отклонявал от темата :lol:
Прочетено: 9169 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
съб фев 17, 2024 20:48
В предишната работна седмица, поразъцках Windows 11 на един служебен лаптоп. Доста съм очарован от нововъведенията там. Най-много ме изкефиха следните неща:

- Windows Tilling - страхотен е! Страшно добре са го измислили. В KDE не съм срещал такъв аналог, а другите среди не искам и да ги коментирам :)
- Интефейсът опрелено ми допада. Не е ръбат като при Windows 8/10. Има полезни настройки. Ако се съчатае с PowerToys - още по-добре
- Windows Terminal - супер е! Много ми харесва и страшно много ми допада! Аз съм си свикнал с Konsole, но специално за Windows е просто the best.
- Перфектна работа с докинг станция и няколко монитора. В KDE и GNOME има такъв лаг, че не се трае. В Wayland нещата са по-добре, но в Windows 11 няма такива проблеми. По-скоро го дължа на скапаните драйвери на nvidia...
- Навигацията между виртуалните десктопи е супер, но в KDE и GNOME нещата са по-добре :усмивка1:

Има доста подобрения във файловия мениджър, notepad, вградения Teams за Windows и перфектна поддръжка на Miracast (в Linux е пълна катастрофа)...
Общо взето съм много очарован от Windows 11. Доста по-напред е от Windows 10, откъм интерфейс, стабилност и нови функционалности.

Лаптопът се използва за web development - Visual Studio Code, Docker, Kubernetes, Git, Node JS, Powershell и други.
Вода ли нямате у вас?
Защото количеството плюнки като заместител са гарантирани!
За това твое откровение.

Как можа!?! Да ти хареса Windows 11?
Който на KDE измени, той на Великия десктоп изменя!
Предател!!
:баси якото:

Но от мен - поздравления за присъединяването към OMC (open-minded club). :thumbright:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Тук съм напълно сериозен. На мен лично Windows 11 доста ми хареса с последните му подобрения. Утре ще видя и 'Dev Home'. Прочетох, че е доста добър инструмент като за мен. Ще го видим :усмивка1:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Току-що ъпдейтнах програмчетата си в Windows 11 с winget - cli пакетният менажер ... който не чупи нищо!
Впечатляващо добър за мен.

winget in action:
Изображение

П.С.
А тоя Copilot непрекъснато го местят от лево у десно и пак у лево.
Дали най-после ще му намерят мястото?
Може би трябва да го питаме самия него къде иска да бъде? :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11146
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40333
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Валсо »

Ако е поне малко умен, ще каже, че не иска изобщо да е в уиндоус. :lol:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Където и да го местят по екрана, съм доволен от Copilot и го приемам вече за неизменна неделима част от Windows 11+.

Един от скорошните ми разговори с Copilot:
===============================================
Аз: Stop the desktop icons creation when installing a program!

Copilot: To prevent desktop icons from being created when installing a program on Windows 11, you can follow these steps:
1. During the installation process, look for an option that allows you to choose whether to create a desktop shortcut. Uncheck this option if you don't want a shortcut on your desktop.
2. If the installer does not provide an option and you find that shortcuts are still being created, you can manually delete them after installation.
3. For a more automated approach, consider writing a script that cleans your desktop of unwanted shortcuts, except for those you specify. You can run this script regularly or trigger it after each installation.

Unfortunately, there is no universal setting in Windows that can prevent all programs from creating desktop shortcuts during installation. It's typically controlled by the individual program's installer. However, by being vigilant during the installation process and using scripts for cleanup, you can maintain a cleaner desktop. If you need assistance with creating a script, I can help you with that as well. Just let me know!

Аз: yes, please provide me with a script that deletes all desktop icons, I want my desktop clean of icons.

Copilot: Certainly! Below is a PowerShell script that will delete all the desktop icons for the current user. Please note that this script will remove **all** icons from your desktop, so make sure to back up any icons you wish to keep before running it.

1. Open **Windows PowerShell** as an administrator.
2. Copy and paste the following script into PowerShell:

Код: Избери всички

$DesktopPath = [Environment]::GetFolderPath("Desktop")
Get-ChildItem $DesktopPath -Filter *.lnk -Recurse | ForEach-Object { Remove-Item $_.FullName -Force }
3. Press **Enter** to run the script.

This script will remove all shortcut links (*.lnk files) from your desktop. If you have icons that are not shortcuts, they will not be removed by this script. Please ensure you want to remove all shortcuts before running this script, as it cannot be undone.

If the icons still remain after running this script, it's possible that they are located in the public desktop folder, which is used for all users. You can run the following script to clear that folder as well:

Код: Избери всички

$PublicDesktopPath = [Environment]::GetFolderPath("CommonDesktopDirectory")
Get-ChildItem $PublicDesktopPath -Filter *.lnk -Recurse | ForEach-Object { Remove-Item $_.FullName -Force }
Please let me know if you need further assistance.

Аз: it worked, thanks

Copilot: You're welcome! I'm glad to hear that the script worked and your desktop is now clean of icons. If you have any more questions or need further assistance, feel free to ask. Enjoy your organized desktop!
============================================
Както се вижда от разговора Copilot ме разбра от две думи какво искам.

Битката в тежката категория за Десктопа въобще и няма да се състои, защото е загубена предварително.
Това - Gnome, Cinnamon, Mate, KDE - нямат преимуществени шансове срещу Windows 11+.
Евентуално Gnome, който също е стандартизиран, но при условие че някога получи AI, ще има плахи надежди да се надява на съревнование с Windows 11+.

Единствените преимуществени шансове за Линукс десктопа са все още в 'леките' десктопи и уиндоус мениджъри по щастливото стечение на обстоятелството, че Windows 11 e прекалено фрашкан с функционалност, за да може да бъде олекотен технически. Но все пак да изчакаме догодина и олекотения облачен Windows 12, за да видим дали пък той няма да ги предизвика и да отнеме надеждите и на леките Линукс десктопи.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284430
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335874
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Mozo »

Ъхъ, трябва ми AI, за да се справям с милионите Windows проблеми :lol: :lol: :lol: Няма Windows, няма проблеми->ненужен AI. Да си пилотира в тинята, на мен не ми е нужен, защото всичко ми работи.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11146
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40333
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
нед фев 18, 2024 15:34
Ъхъ, трябва ми AI, за да се справям с милионите Windows проблеми :lol: :lol: :lol: Няма Windows, няма проблеми->ненужен AI. Да си пилотира в тинята, на мен не ми е нужен, защото всичко ми работи.
А аз днес успях да подкарам една игра, която досега беше много тегава за подкарване с пърформанс като в Стийм, само че извън него - с обикновеното Вино (което в момента май е 9.2). Онлайн игра е, не е кракната. Сега инсталирам и другите две игри на същата компания (ПръцГейминг), за да видя дали същият метод ще свърши работа и за тях.
Има едно условие обаче - трябва ръчно да добавиш във Виното всичките библиотеки, които дадената игра използва, защото в противен случай Виното не ги отчита и играта или не тръгва, или върви на комикси и звукът пръцка. Но пък след това си запазвам конфиг файла на Виното, където са описани тези библиотеки, така че ако се наложи някога да изтрия ~/.wine, лесно мога да си възстановя настройките.
И те така те Бозата изведнъж стана 80% излишна, а след тези игри ще пробвам и други две и ако и при тях този метод сработи, Бозата ще стане 120% излишна. :lol: :evil4: :evil4:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284430
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335874
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Mozo »

Ееее, ама нямало AI, значи за нищо не става, бог да хвали името майкрософтско...
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4578
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34242
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от бат-начо »

Офтопик:
Не разбирам винаджиите - за да подкарате една игра, правите и невъзможното, но не влагате и една десета от труда в "малките" графични среди, а там е в пъти по-лесно (и има и ман-жокери).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284430
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335874
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Mozo »

Офтопик:
бат-начо написа:
нед фев 18, 2024 23:53
Офтопик:
Не разбирам винаджиите - за да подкарате една игра, правите и невъзможното, но не влагате и една десета от труда в "малките" графични среди, а там е в пъти по-лесно (и има и ман-жокери).
Отдавна не е така, всичко върви с дабъл клик особено ако използваш Steam клиента. Иначе сам, ако ги подкарваш, обикновено само инсталираш DXVK/VKD3D и това е. Нещата дръпнаха адски много :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Не разбрах защо обсъждате WINE в темата за Windows 11, след като WINE технически погледнато не е Windows 11 технология. WINE e някаква пингвинска самодейност за частичен порт и интерпретация на DirectX, понеже за толкова години от съществуването си в Linux не бе създаден и приет собствен full gaming stack framework за разработка на игри.

Идвайки да възхвалявате WINE с цел за да плюете Windows безпочвено и озлобено (визуално си ви представям с пяна на уста :lol:) вие всъщност си противоречите и възхвалявате Windows, защото без Windows нямаше как вие (в Linux по принцип) да имате почва за WINE самодейността си.

При положение, че има и то няколко обособени теми за WINE/игри под Linux, до там ли пропаднахте, че да списвате за WINE в тема за Windows? Нека да позная - слабо ви аплодират хвалебствията за WINE, а може би и даже слабо интересуват от WINE в онези теми и затова ползвате последния си жокер - тоталното оплюване на Windows в темата за Windows, защото тази тема се чете от много повече хора.

Have a nice day!
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284430
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335874
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Mozo »

Валсо наспами, както винаги :lol: :lol: :lol:
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пон фев 19, 2024 07:58
понеже за толкова години от съществуването си в Linux не бе създаден и приет собствен full gaming stack framework за разработка на игри.
Собствен - трудна работа, но имаме Vulkan, който е доста по-добир от попикания DX, но поради множество причини, като главната е Майкрософт, няма кой знае какъв адопшън...
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Германиумът отсвири Галиума и прецака Цинка.
Като резултат ReFS се корумпира и разруши единия ми диск.
Имам остатъци от работеща инсталация, но половин инсталация - половината програми/инсталация просто ги нема и без надежди за фикс, нито възможен следващ ъпгрейд за фикс.
Не мога да разбера дали ReFS не е чак толкова резилиънт колкото го хвалят, или просто уцелих бед лък ъпгрейд в Канари, който ми скапа ReFS.
Но обратно на насраните NTFS круши нямам абсолютно никакво желание да се връщам.
Нема ReFS - нема Windows native за мен.
Щото съм каубой! :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Пожертвах и останалата работеща половина от Уиндоуса ми в търсене на причината
и разбрах какво се е случило с ReFS ми:

Последният Canary build 26058 го е унищожил по една много прозаична причнина - ReFS е махнат от Windows 11 Pro. В поЦинкованите и Галиевите версии съществуваше и затова беше възможно да се инсталира windows-on-refs. В новия Германиев билд няма ReFS - така че жертвата на Windows-a ми не бе напразна. O:)

Това и е развръзката на съспенса ми - в ъпгрейда си към управлението под Германий :lol: ъпгрейдът е унищожил единия и се провалил да унищожи другия диск, затова ми е останала и половинчата инсталация, защото всъщност ъпгрейдът не мина при мен и го роллна назад (undoing changes).

Силно се надявам причината за отсъствие на ReFS в build-a да е пропуск, а не окончателно премахване на ReFS от Windows 11 Pro и ще го проследя при следващите 2 Canary build-a.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”