Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Впечатления от Windows 11

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Снощи нещо ми щракна главата и реших да изпробвам новото творение на Microsoft - Windows 11.
Хардуерът ми покрива всички изисквания и директно си изтеглих един образ от https://www.microsoft.com/bg-bg/softwar ... /windows11 т.е. имам си TPM 2.0, поддържан процесор и т.н.
Отцепих пространство и си направих един дял за този Windows и вече съм Dual Boot за пробата. На пръв поглед ми харесва, как са го направили. Вече не изглежда толкова плосък и грозен като предшествениците си и работи доста добре, което ме изненадва, защото Windows 10 e пълен кошмар (съдейки от служебния лаптоп). Понеже съм свикнал с KDE, тук няма мощни инструменти като любимата ми графична среда. Инсталирах Files, WSL и други щуротии. Общо взето ми харесва и има някакъв напредък :)

Изображение
Изображение
Последна промяна от Shaker на ср мар 16, 2022 09:48, променено общо 2 пъти.
Прочетено: 9184 пъти
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11155
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40410
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Валсо »

Нацъкай му 4-5 програми едновременно без да ги изчакваш да стартират и да видиш мултитаскинг на куково лято - досущ като XP в началото. :toothy10:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Горе-долу добре си работи. Единствено забелязах, че като искам да си увелича/намаля звука, то като цъкна на иконката и се получава едно замръзване за 1-2 секунди на цялата ОС т.е. не мога да си мърдам мишката :lol:
Мен много ме кефи Windows Terminal - супер е. Отделно Files е страхотен файлов браузър и може да замести изцяло Explorer-a. Не знам защо Тамболианеца го оплю и спомена, че за нищо не става.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1016
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Навярно защото на Files му липсват цели парчета важна функционалност.
А по въпроса за табовете - в последния билд на Windows 11 - Dev, 22572 са се появили табове и във мастодонтския File Explorer. Да видим дали ще се появи и за масовите release потребители с годишния Windows 11 ъпдейт през юни т.г.

Windows Terminal и на мен ми харесва, а в съчетание с PowerShell ISE е чудесна комбинация за супер производителност за писане на Виндоски скриптове.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Тук не съм съгласен за Files. Поддържа си табове, можеш да го направиш като Total Commander (поддържа secondary pane). Има си страничен панел за пускане на музика и видео, без да се стартира дадена програма. Има перфектна интеграция с облачните услуги. Много красиво изглежда и поддържа прозрачности навсякъде.
Върши страхотна работа :)
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1016
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Щом ти Files app то харесва повече - това е по-важното.
И да не запустиш делфина, ей! Пускай си го от време на време у Всл-а :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 16, 2022 10:33
Щом ти Files app то харесва повече - това е по-важното.
И да не запустиш делфина, ей! Пускай си го от време на време у Всл-а :lol:
Делфина само под Linux и KDE :)
Гледам, доста приложения на KDE са качени в Microsoft Store - Okular, KDE Connect, Kate :hello1:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Начесах си крастата и изтрих този Windows 11. Не предлага нищо особено спрямо другите версии, освен по-красив интерфейс. Вече не съм dual boot :mrgreen:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1016
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Усетил си се овреме, че поседи ли повечко време потребителя с Windows 11 и ... забравя да се връща към Линукс десктопа. :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Ivaylo Dimov
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1025
Регистриран: вт яну 06, 2015 19:42
Репутация: 7571
пол: Мъж
Местоположение: Shumen, Bulgaria

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Ivaylo Dimov »

Последния читав Уин ,който и аз ползвам по специфични служебни причини е Windows 7 ,1 година на служебен компютър имаше 10 Lite Edition но диска Pata умря и сложих SATA .Тази десятка работеше Ок на Intel Core 2 Duo E4600 и 2 гб RAM ,реално си дърпаше рам памет колкото 7 Ултимейт ,мазно отваряше както едно време Vista
HP Elitebook 6930P T9600 4 gb ram Arch Mate 64 bit
Seat Toledo 1.8 20V petrol/LPG
Renault Laguna 1995 1.8 mi petrol/LPG

Samsung A5 2017 Rize-Q Android 10 Lenovo Vibe K5 Lineage OS 8.1 Alcatel Pixi 4 9003 6.0.1 Arcas Njoy CianogenMod 12.1
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Zeroadhesion »

Shaker написа:
ср мар 16, 2022 13:07
Начесах си крастата и изтрих този Windows 11. Не предлага нищо особено спрямо другите версии, освен по-красив интерфейс. Вече не съм dual boot :mrgreen:
Този мой пост го приеха за ебавка, ама аз наистина бях сложил Windows 11 да го пробвам, опитах се да го направя като XP, ама не стана същото:
viewtopic.php?f=76&t=99326&start=120#p1059650

...изчезна от харда ми в същият ден, както при теб.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 16, 2022 18:45
Усетил си се овреме, че поседи ли повечко време потребителя с Windows 11 и ... забравя да се връща към Линукс десктопа. :lol:
Зависи какъв е Линукс десктопа ;)
Не желая да влизам отново в спорове за графичните среди в Linux.
Примерно едно KDE има такива полезни и удобни неща, че функционалностите на Windows 11 изглеждат нелепо и осакатено. Може би съм свикнал с тази графична среда толкова, че всичко друго ми е грозно и нефункционално. Това си е мое мнение или "Въпрос на вкус", казало кучето и се облизало под опашката" :lol:
Zeroadhesion написа:
ср мар 16, 2022 22:26
Shaker написа:
ср мар 16, 2022 13:07
Начесах си крастата и изтрих този Windows 11. Не предлага нищо особено спрямо другите версии, освен по-красив интерфейс. Вече не съм dual boot :mrgreen:
Този мой пост го приеха за ебавка, ама аз наистина бях сложил Windows 8/10/11 да го пробвам, опитах се да го направя като XP, ама не стана същото:
viewtopic.php?f=76&t=99326&start=120#p1059650

...изчезна от харда ми в същият ден, както при теб.
С този winver.exe няма как да се излъже човек. Супер ти е станала 11-ката :lol:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1016
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
чет мар 17, 2022 11:10
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 16, 2022 18:45
Усетил си се овреме, че поседи ли повечко време потребителя с Windows 11 и ... забравя да се връща към Линукс десктопа. :lol:
Зависи какъв е Линукс десктопа ;)
Не желая да влизам отново в спорове за графичните среди в Linux.
Примерно едно KDE има такива полезни и удобни неща, че функционалностите на Windows 11 изглеждат нелепо и осакатено. Може би съм свикнал с тази графична среда толкова, че всичко друго ми е грозно и нефункционално. Това си е мое мнение или "Въпрос на вкус", казало кучето и се облизало под опашката" :lol:
Ооо, и аз не желая да влизам в спор за графичните среди в Линукс, защото този спор вече не е актуален, поне за мен.

Забележи скрития контекст на следващата статия:
While WSL has made it easier for those who need to use both Windows and Linux on the same machine, there might still be reasons to use a real Linux desktop on your computer.

https://www.makeuseof.com/reasons-use-l ... ad-of-wsl/

Дето има една приказка - Де го чукаш, де се пука?
Пропагандата за емулация чрез Wine, май изби в молби за неползване на WSL ... ;)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Shaker »

Аз лично не използвам wine, защото не ми трябва. Всичко, което използвам, го има native за Linux.
Другите да се оправят :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284526
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336024
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Впечатления от Windows 11

Мнение от Mozo »

Ъхъ, хич, Diablo II: Resurrected го играеш нейтив явно :p
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”