Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблем с буутлодър на Windows и Linux  [РЕШЕНА]

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Huntix
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: нед фев 25, 2018 18:04
Репутация: 125
пол: Мъж

Проблем с буутлодър на Windows и Linux  [РЕШЕНА]

Мнение от Huntix »

Здравейте, не знам дали е подходящо място за въпроса, така, че моля да ме извините ако евентуално съм направил грешен избор. Та от известно време насам правя така нареченото Distro Hopping. Опитвам се да тествам няколко вида дистрота и да попадна на най-подходящото. Имам оставен Windows 10 на един дял и отделно съм заделил около 200гб за Линукс. При инсталация винаги избирам като място за инсталация на Boot loader-a в един и същ драйв понеже само 1 имам. Днес реших да затрия времено Линукс дяла и свободното място да го слея с Уиндоуския през 'Disk Management'. До тук добре, но трябваше да оправя буут лоудъра на Уиндоуса за това използвах така наречения туул 'Dual Boot Repair'. След 'Automatic Repair' през туула и рестарт повече не можах да буутна каквото и да е. Опитах Уиндоус, Убунту, Ментата и Манджарото, но без никакъв успех. При буутване на Уин ми изкарва 0xc0000001(само 1 път изписа, че има проблем с /BCD) a при опит да буутна негово инсталационно USB забива при зареждането на логото. При опит да буутна някое Линукс дистро същия резултат с забилото лого се получава.
Прочетено: 1873 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284124
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335163
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Mozo »

Как може да използваш уиндоския инструмент за подобни неща - той, като всичко друго на Майкрософт е смешка :sad:

С UEFI ли си?
Изображение
Потребителски аватар
Huntix
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: нед фев 25, 2018 18:04
Репутация: 125
пол: Мъж

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Huntix »

Mozo написа:
нед дек 15, 2019 00:48
Как може да използваш уиндоския инструмент за подобни неща - той, като всичко друго на Майкрософт е смешка :sad:

С UEFI ли си?
Добър, въпрос на който и аз не мога да отговоря.... Повече няма да си го причиня.

Иначе, дам с UEFI съм.
Тамболианеца
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 889
Регистриран: пет сеп 20, 2019 17:00
Репутация: 10536
пол: Мъж

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Тамболианеца »

Щом не можеш да заредиш и от USB какво то и да било - проблемът ти вече е в BIOS
Зареди компа в BIOS, виж какви са му настройките:
- UEFI/Legacy
- Secure boot/ no secure boot
- подредба зареждащи устройства

Преподреди USB зареждащото устройство да ти е първо.
Пробвай пак да заредиш някое Линукс Live distro

По принцип - ако Windows ти е основна ОС И правиш интезивни distro-hopping multi-boot експерименти на един диск e препоръчително да НЕ използваш GRUB от Linux върху целия диск!! Рано или късно ще омажеш цялостно зареждането на всичките си ОС - по вина на Windows.
По-безболезнено е да ползваш bootloader-a на Windows-а - bcd, a още по-добре EasyBCD:
https://neosmart.net/EasyBCD/
Единственото, което трябва да помниш в този сценарий, е че трябва да инсталираш bootloader-a на съответното Линукс дистро на дяла, върху който го инсталираш!
После добавяш съответната Линукс ОС от BDC/EasyBCD за да получиш заветното меню за избор на ОС - ще ти бъде Windows-кото.

Виж това да си фикснеш зареждането на Windows-a първо, преди да ползваш EasyBCD
https://neosmart.net/EasyRE/

Вместо да се бъхтиш с множество Линукс инсталации върху диска си, защо първо не ги пробваш във виртуалка - примерно VirtualBox, и едва след като си избрал своето дистро тогава окончателно го инсталираш на физически диск dual-boot с Windows? Ще си спестиш много главоболия като начинаещ в Линукс.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Валсо »

Huntix написа:
нед дек 15, 2019 00:25
слея с Уиндоуския през 'Disk Management'.
Да беше пуснал една жива среда с Убунту и GParted и нямаше да ти се налага да питаш тук, защото нямаше да имаш проблем. Диск Мениджмънт на Говняндос е пародия!
Потребителски аватар
Huntix
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: нед фев 25, 2018 18:04
Репутация: 125
пол: Мъж

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Huntix »

Здравейте, след множество опити да буутна някое дистро поне да стигна до форматирането на дисковете за да оправя нещата, най-накрая Xubuntu 19.10 захапа. Преди това естествено ресвах Биоса няколко път и след смяна на UEFI към Legacy и после пак обратно на Uefi, буут опциите ми се изчистиха и буутването се оправи.
Отнсно от къде е дошъл проблемът ами според мен е заради гов***ия туул който използвах да оправи BCD-то. Това с Disk Management-a едвали е причнило нещо(не защитавам сговня****я Windows) тъй като го правя за 10000 път. Просто ще си имам едно на ум вече през Live media да оправям нещата... Все пак благодаря ви, че се отзовахте толкова бързо :) Страхтно community сте!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284124
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335163
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Mozo »

Използвай по-често Linux и проблемите ще изчезнат от само себе си :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Валсо »

И за какво ти е точно пък 10-ка? Това е най-лошото говно от всичките! По-добре по-малкото зло - 7-ца.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284124
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335163
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Mozo »

Абсолютно съгласен, десетката е тотална катастрофа.
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от бат-начо »

Ами, ситуация, купувам си лаптоп и той де'а знам що е с 10. Оринагалдъ, ръйш.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284124
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335163
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с буутлодър на Windows и Linux

Мнение от Mozo »

Навсякъде го бутат, както бутаха и седмѝцата на времето, това е :sad:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”