Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Windows новини

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284398
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335784
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Windows новини

Мнение от Mozo »

ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 10:55
cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.
Щом такава възможност е предоставена от М$, въпросът просто губи смисъл.
Не е баш така, защото те съвсем умишлено продължават през всичките тези години толкова лесно да се краква Windows, но това не означава, че е легално :mrgreen:
Прочетено: 29048 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от Fernando Sucre »

cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.


Да махаш /заобикаляш TPM според мен е занимание лишено от смисъл и загуба на време и е нарушение след като MS го изискват при някакви условия.
.....
Нарушение е изобщо да се изисква или да се вгражда подобен хардуер в несменяеми компоненти. Обзалагам се, че това не е хрумка нито на AMD, нито на Intel, нито на MS.

Не говоря за самата технология - всички правителствени компютри или такива със значителна важност е разумно да разполагат с нещо подобно, но само на отделна платка, какъвто е бил първоначалният замисъл.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1426
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12986
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от cprog »

ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 10:55
cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.
Щом такава възможност е предоставена от М$, въпросът просто губи смисъл.
Това, че съществува такава команда , която изключва ТPM не означава, че ти имаш имаш винаги легитимното право да я приложиш. Като й гледам синтаксиса

Код: Избери всички

 N:\sources\setupprep.exe /product server
предполагам, че е мислено да бъде обвързана я със сървърен лиценз, я с нещо подобно.
Освен това очевидно не са искали обникновения цъкач инсталиращ уиндоус да я изключи, защото никъде не са изхакали един бутон "Disable TPM", примерно
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1426
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12986
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от cprog »

Fernando Sucre написа:
пет яну 05, 2024 12:15
cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.


Да махаш /заобикаляш TPM според мен е занимание лишено от смисъл и загуба на време и е нарушение след като MS го изискват при някакви условия.
.....
Нарушение е изобщо да се изисква или да се вгражда подобен хардуер в несменяеми компоненти. Обзалагам се, че това не е хрумка нито на AMD, нито на Intel, нито на MS.

Не говоря за самата технология - всички правителствени компютри или такива със значителна важност е разумно да разполагат с нещо подобно, но само на отделна платка, какъвто е бил първоначалният замисъл.
TPM е творение на https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Computing_Group , където са основатели
AMD, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, колко изненадващо :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
ExaFlop
Начинаещ
Мнения: 96
Регистриран: ср фев 09, 2022 07:07
Репутация: 946
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от ExaFlop »

Mozo написа:
пет яну 05, 2024 12:03
Не е баш така, защото те съвсем умишлено продължават през всичките тези години толкова лесно да се краква Windows, но това не означава, че е легално :mrgreen:
Я, пак! Ключовете за избор на тип ОС са интегрирани от MS. Как ползването им е нелегитимно?
Потребителски аватар
ExaFlop
Начинаещ
Мнения: 96
Регистриран: ср фев 09, 2022 07:07
Репутация: 946
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от ExaFlop »

cprog написа:
пет яну 05, 2024 12:47
ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 10:55
cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.
Щом такава възможност е предоставена от М$, въпросът просто губи смисъл.
Това, че съществува такава команда , която изключва ТPM не означава, че ти имаш имаш винаги легитимното право да я приложиш. Като й гледам синтаксиса

Код: Избери всички

 N:\sources\setupprep.exe /product server
предполагам, че е мислено да бъде обвързана я със сървърен лиценз, я с нещо подобно.
Освен това очевидно не са искали обникновения цъкач инсталиращ уиндоус да я изключи, защото никъде не са изхакали един бутон "Disable TPM", примерно
Нещо се омотахте с Mozo - инсталиране и активиране са леко различни.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284398
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335784
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Windows новини

Мнение от Mozo »

ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 13:14
Mozo написа:
пет яну 05, 2024 12:03
Не е баш така, защото те съвсем умишлено продължават през всичките тези години толкова лесно да се краква Windows, но това не означава, че е легално :mrgreen:
Я, пак! Ключовете за избор на тип ОС са интегрирани от MS. Как ползването им е нелегитимно?
Не говоря за ключове, а за начини на защита. Майкрософт съвсем умишлено позволява кракването на Windows, а причината я знаем всички :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1426
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12986
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от cprog »

ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 13:17
cprog написа:
пет яну 05, 2024 12:47
ExaFlop написа:
пет яну 05, 2024 10:55
cprog написа:
пет яну 05, 2024 10:27
Аз лично имам съмнения дали премахването на TPM като изискване е легитимна опция от правна гледна точка. Наистина не знам, питам.
Щом такава възможност е предоставена от М$, въпросът просто губи смисъл.
Това, че съществува такава команда , която изключва ТPM не означава, че ти имаш имаш винаги легитимното право да я приложиш. Като й гледам синтаксиса

Код: Избери всички

 N:\sources\setupprep.exe /product server
предполагам, че е мислено да бъде обвързана я със сървърен лиценз, я с нещо подобно.
Освен това очевидно не са искали обникновения цъкач инсталиращ уиндоус да я изключи, защото никъде не са изхакали един бутон "Disable TPM", примерно
Нещо се омотахте с Mozo - инсталиране и активиране са леко различни.

https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Platform_Module
One of Windows 11's operating system requirements is TPM 2.0 implementation. Microsoft has stated that this is to help increase security against firmware attacks.[1]
https://www.microsoft.com/en-us/windows ... ifications

https://support.microsoft.com/bg-bg/win ... 6b0c90645c

"Изисква се TPM 2.0, за да се изпълнява Windows 11 като важен градивен блок за функции, свързани със защитата. TPM 2.0 се използва в Windows 11 за редица функции, включително Windows Hello за защита на самоличността и BitLocker за защита на данните."

Koгато Microsoft изисква официално да имаш активиран TPM това ще накара много хора или да си купят модул или да си купят ново дъно, защото ще кажат иначе инсталацията не ми работи без тоя TPM. Те нито ще се сетят за някакви обходни пътища, нито ще могат да го направят.

Особено като прочетат защита и сигурност съвсем ще се панират.

Това си е съзнателно заблуждаване за мен, че да похарчиш още пари и за ОС, и за хардуер, който даже в случая не ти трябва много като обикновен потребител.

Но каkто и да е - моя призив е друг ако не харесвате Windows и практиките на компанията му създател, не стойте само на думи, а ползвайте алтернативи.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284398
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335784
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Windows новини

Мнение от Mozo »

cprog написа:
пет яну 05, 2024 14:22
ако не харесвате Windows и практиките на компанията му създател, не стойте само на думи, а ползвайте алтернативи.
Отдавна не го ползвам и никога няма да се върна. Това е едно от най-добрите ми решения в живота. Не мога да съм по-щастлив. А само като се сетя какви тъпотии приемах за нормални едно време :sick:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11144
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40283
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Windows новини

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пет яну 05, 2024 14:53
Отдавна не го ползвам и никога няма да се върна. Това е едно от най-добрите ми решения в живота. Не мога да съм по-щастлив. А само като се сетя какви тъпотии приемах за нормални едно време :sick:
На мен за кратко ми мина мисълта да се връщам към недоразумението, колкото и да ме дразни, ама после ми хрумна, че ако го направя, няма да мога да си гледам нито един от сериалите, записвани на дискове, защото съм направил файловата система на дисковете да е "само Linux". :lol:
А преди няколко месеца се наложи да инсталирам бозата на едно от SSD-тата, заради един (ек)селски документ, който някой олигофрен беше направил да може да се отваря само в дебилния микрошитски офис. Не знам как го бяха направили това, но нито FreeOffice, нито WPS Оffice, нито LibreOffice отваряха документа, при все, че поддържат xls & xlsx форматите. Опитах даже и със стара версия на MS Office, инсталирана с виното и пак не щя. Чак като инсталирах 10-ката и последния MS Office, документът се отвори. Естествено веднага прехвърлих данните в PMDX файл (екселската таблица на FreeOffice) и сега вече се отваря спокойно във всички офис програми, а бозата я затрих и SSD-то го направих пак на XFS. В деня, в който затрих бозата, ѝ направих бекъп за всеки случай и съдейки по датата на бекъпа, вече 5 месеца не ми е и потрябвала. :evil4:
Разбира се, по закона на Мърфи едва наскоро ми хрумна, че е могло да инсталирам Бозата във виртуалка и да вкарам проблемния файл във виртуалката, дори и без да инсталирам виртуални добавки за клипборд. Но поне ще знам за следващия път, ако пак се наложи такава гимнастика.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284398
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335784
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Windows новини

Мнение от Mozo »

Естествено, че може във виртулка, пращаш си го на мейл и не ти трябват никакви клипборди, драг ент дроп и пр. А също така аз използвам споделяне на обща папка между двете машини - работи винаги.

И следващия път опитай OnlyOffice :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от Fernando Sucre »

cprog написа:
пет яну 05, 2024 12:56
.....
TPM е творение на https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Computing_Group , където са основатели
AMD, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, колко изненадващо :)
Не винаги е показателно, кой е открил комерсиалната организация. :усмивка1: Или пък, ако искаш, показателно е, но по-друг начин.

Аз ти разбрах мисълта че който иска Windows, би трябвало да си тегли всички предимства и недостатъци на платформата.
Но не съм привърженик на това схващане. Най-малкото това е сложен психосоциален феномен - не става днес така, а пък утре - иначе, просто защото ни е хрумнало. После това, Windows е платформа. И най-вече не е стигнала „самичка“ до тази доминация. Все повече се убеждавам, че са и помогнали. А може би и сега и помагат, въпреки че интереса към персоналните компютри е „мижав“.

Ако махнат TPM, рекламите и я направят безплатна, ще се джойнеш ли? :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284398
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335784
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Windows новини

Мнение от Mozo »

Fernando Sucre написа:
пет яну 05, 2024 19:03
Ако махнат TPM, рекламите и я направят безплатна, ще се джойнеш ли? :lol:
Хаха :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Няма нормален човек, който веднъж е видял удобството, да се върне обратно и да се мъчи.
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от Fernando Sucre »

Mozo написа:
пет яну 05, 2024 19:37
.....
Хаха :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Няма нормален човек, който веднъж е видял удобството, да се върне обратно и да се мъчи.
Или, най-малкото, дискретно да завижда за неща, които трябваше да са интегрирани във Win-а преди две десетилетия. Ама пусти, кучи инат на мениджърите на корпорацията.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1013
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10450
пол: Мъж

Re: Windows новини

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
пет яну 05, 2024 19:37
Няма нормален човек, който веднъж е видял удобството, да се върне обратно и да се мъчи.
Не е точно така или поне не за всички.

Преди дни попаднах на една тема:
https://www.felixsanz.dev/articles/nixo ... to-windows
и обсъждането й в Reddit:
https://www.reddit.com/r/Windows11/comm ... o_windows/

Разбирам го абсолютно този, чувствам се подобно и аз, но в контекста на systemd - досадата и рестрикциите, които всекидевно ми добавя като ползовател на други init системи, а удоволствието ми от Линукса постепенно избледнява.
Но докато съществуват systemd-free дистра, никакъв шанс да скокна еднопосочно към Windows като този.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”