Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Какво е ТАБЛЕТ ?

Картинки, мелодии, приложения.
Потребителски аватар
БойкоНиколов
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 863
Регистриран: ср окт 29, 2014 16:47
Репутация: 297
пол: Мъж

Re: Какво е ТАБЛЕТ ?

Мнение от БойкоНиколов »

Льо написа:... и Ани Цолова :lol:
:clap: :toothy10:
Прочетено: 2005 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Inferlin
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2392
Регистриран: ср май 07, 2014 17:27
Репутация: 9139
пол: Мъж

Re: Какво е ТАБЛЕТ ?

Мнение от Inferlin »

Предимства
По-малко тегло .
Работата с екрана понякога е по бърза и лесна.
По-лесно се изчертават символи и диаграми.
Много потребители ,които използват стилус и натискат с него върху екрана по иконите го смятат за изключително забавно от работата с мишка ; Таблетите са много удобни за работа в някои отношения и превъзхождат лаптопите–например при ползване в легло или работа с 1 ръка.
Такамммм... Като пропуснем това "Много потребители ,които използват стилус и натискат с него върху екрана по иконите го смятат за изключително забавно от работата с мишка ;" защото тези потребители са... деца, :evil4: останалото е вярно... но донякъде. Аз също имам таблет с големината... е... по-голям екрана в сравнение с някои лаптопи дори. Ееее почти. :evil4: Във функционално отношение е по-добре от типичното ябълково устройство, но все пак трябва да разделяме нещата - абълковата продукция е с една единствена цел - да показва на околните колко скъпо устройство имате все пак, а з съм от друг таргет и на мен ми трябва нещо с което да върша работа т.е. да е функционално и да си пестя времето, та дори и ми е прехвърлен един от VOIP телефоните на него (само работи в режим фриихенд и работи добре, да се чудиш...). Е... всъщност моето има и дори клавиатура, която е част от опционна... кожена... кутия май е името и макар и да е сензорна, е поносима. Значи... де-фактно имаме всички предимства на лаптопа, само че не заема място, лек е и много по-удобен и работи на батерия непрекъснато доста по-дълго от масовите, че и по-скъпите лаптопи (12часа би трябвало). Само че има сериозна разлика от де-факто и де-юре и не не нямам в предвид онзи тъпият виц а... друг тъп виц :)

Предложение за брак от юрист:
- Скъпа, нека нашето де-факто стане де-юре.

Обаче таблета става ли за това (де-факто-то да стане де-юре)... Твъдо МНЕ... :) Но защо?

Батерията е 6000mAh което е добре, дори и за Nvidia Tegra платформа с четериядрен процесор и дисплея... Малко е и не е малко в сравнение с други устройства, а е малко само по себе си въпреки че като нова батерията е изкарвала работната седмица почти без зареждане. Това е големия проблем на съвременните мобилни устройства, въпреки че в... механично отношение като обем представляват огромна батерия, дисплей и съвсем мъъъничко електроника. Трябва нещо да се измисли с проклетите батерии и то всъщност е измислено но не продават патентите и... едновремено с това не произвеждат по нови технологии... Не го разбирам това или го разбирам но не ми харесва защото стремежа е да се изпечелят хуууубаво от сегашната технология т.а. да изцедят максимални печалби. Но такъв е света и си е такъв от времето на първите парни машини, които са били забранени със закон в Англия, за да не конкурират бизнеса с конни дилижанси на едни "наши хора". Ако си мислите че в социализма/комунизма (доколкото изобщо практически съществуват тези... понятия) е различно, то... в Куба падна забраната за използване на мобилни устройства от... обикновени хора съвсем скоро. В Китай също имаше огромни ограничения, които постепенно отпаднаха при това не чак толкова отдавна. Накратко проблема не е в системата, а в хората.
Пак се отплеснах. Проклетия USB кабел е досаден за зареждане въпреки че има специален адаптер, който гарантира че устройството ще работи, (че и батерията ще се зарежда). Това уви не е правило за съвременните таблети и трябва понякога просто да не работи устройството, докато се зарежда.

Втори проблем - функционалност. На пръв поглед имаме всичко за нормална работа и да вземем в предвид браузване в интернет. Не може да се браузва нормално т.е. не мога да отворя десетина таба и да ги превключвам лесно... Досссадно е. Отделно превключването е бавно и не заради системата, а заради тъч интерфейса. А всяка загуба на време е проблем, поне за мен. Времето е ограничен ресурс и напоследък не го продават никъде. :) За скрулването трябва километри да се влачи някой пръст по дисплея... Ами износва се.... не дисплея - пръста :) и сигурно затова трябват капацитивни ръкавици. Забавно било, как не... Трябва си механичен или оптично механичен скрулл и някои телефони го имат, но не е това което трябва да е.
Изображение
Изображение
И не съм консервативен (поне не в това). Купих си едно от първите PocketPC само заради идеята. Държах рисунка на такова нещо, още когато компютрите бяха екзотика и просто не повярвах че такова нещо съществува на яве (а не в главата на някой електронен художник) и... леле, колко пари само дадох тогава... Имам и Psion Revo както и умен часовник от 2005г.Fossil Abacus т.е. не може да се каже че мразя новите неща. Както и да е...
Отделно поддръжката на Flash е отвратителна. Слуховете за смърта му са преувеличени и е отвратително съзнателното му ограничаване, а не невъзможността да работи. Както и да е - решил съм този проблем, но... е глупаво ограничението от гледна точка на ефективност (и батерия). Да знаем каква боза стана Flash-а и благодарение на кой, но е факт - тук е и се използва. :)
Трети проблем - идеология. Имате мощен процесор, мощна видеокарта, но... не може да ги използвате също като при лаптопите, не и постоянно и на 100%. Охлаждането, а в случая и батерията не стига. Отделно че процесора, определено не е най-производителното нещо на света, но все пак целите му са други. Това не променя нещата, защото практически имате хардуер (да... ама много як), който не може да използвате... постоянно на 100% или може, но за малко... там един два часа. :) Ще кажете - може да ги използвате достатъчно при нормално използване. Само че... достатъчно за кой. За мен определено не е достатъчно. :)
Четвърти проблем - качество. Та качеството... ме ужасява. Уточнявам че не съм от бранша, но... разбирам малко от електроника, примерно някои общи неща и се занимавам ;) макар и не професионално (нищо че имам малка шума документи за областта). Това нещо се води (и е) скъп качествен модел от производител който не харесвам, но това не променя нещата. За тази цена (преди две години) за която може да се купи не лоша кола втора ръка очаквах чудеса (не не съм дал аз парите :), а не основен компонент скъпо... двустранно тиксо за единият капак. Това просто, просто... някакси не е правилно. Нестандартния захранващият кабел струва над 50лв?! И при това дори не можете да използвате USB удължител, защото "светва" предупредителен надпис че използвате неправилно зарядно. Пробвах със всичките си USB удължитрелни кабели а те са бая. Това надминава дори ябълките по наглост. И дори не проверих колко струва нова батерия, защото дори не исках да разбирам абсурдната им цена.
Не може клавиатурата, която е кожена, сензорна 2мм и такива чудеса да струва колкото, колкото... дори не мога да измисля нещо толкова скъпо за десктоп компютър, но например скъп процесор. И качеството изобщо не е очакваното при тези цени. А какво ли е в евтините модели таблети... Всъщност знам какво е - страшно, но там поне е обяснимо.
Затова трябва да се има в предвид че такива устройства са практически еднократни и не подлежат почти на ремонт, не и рентабилен такъв.

За четене също не става, не и идеално. Първо има ограничение в нивото на яркостта... и тя... не може да се намаля в необходимите граници. Прекалено с висока яркост е (и така е на всички производители - технологично ограничение). Има трикове с автоматична (софтуерна) корекция на цветовете, за да се получи достатъчна изкуствена ниска яркост при това прецизно спрямо околната осветеност, спрямо прецизна ръчно зададена графика, но това не променя факта, че една лампа постоянно свети в очите ви. Изобщо очите... не подлежат на ремонт и смяна, така че... не са оправдани никакви компромиси с тях. Затова ако искате да четете много, купете си eInk дисплей (електронна хартия)работещ с отразена светлина и не някакъв Kindle който е нефункционален аналог на ябълка а нещо качествено и с уважение към потеребителя, четящо всякакви формати без компромиси и нужда от два компютъра и програма конвертор. :) И да, точно това ще направя скоро, след като научих че има и eInk дисплеи с вградено опционно осветление с прецизна настройка което наистина върши работа. Бих си купил и Yota-та, но това е абсолютно възмутителна цена, въпреки доброто качество. Дано се появи някаква конкуренция, за да задвижи телефоните с допълнителен eInk дисплеи.

Спирам да пиша, че няма кой да го чете това... Накратко изводите. Таблета е куцо устройство, с куца функционалност и изобщо не се равнява и на половин десктоп. Всъшност колкото струва в пари, толкова и е използваем - това за евтините 100лв устройства (с хардуерна клавиатура в комплект). Да, удобно е за вън, удобно е за работа когато няма как да се използва компютър и определено ми върши работа, но... това не променя факта че е куцо във всяко отношение. Но е подходящ за подарък. ;)
Последна промяна от Inferlin на съб дек 27, 2014 19:29, променено общо 5 пъти.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284120
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335133
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Какво е ТАБЛЕТ ?

Мнение от Mozo »

Подкрепям с две ръце, написал съм го вече няколко пъти, припокриват ни се мненията :)
Изображение
Потребителски аватар
Sman
Начинаещ
Мнения: 149
Регистриран: вт яну 05, 2016 17:26
Репутация: 468
пол: Мъж

Re: Какво е ТАБЛЕТ ?

Мнение от Sman »

Също да не се бърка с графичния таблет. Графичния таблет служи за изобразяване на рисунки на екрана, които са нарисувани върху неговата повърхност. Анимациите, които предават по Cartoon Network и всички други детски канали са рисувани с такъв. Доста голяма част от картинките, в интернет са рисувани на такъв. И казвам доста голяма, защото има хора, които си снимат листа с фотоапарат и го обработват с програма, за да го интерпретират. Та, таблетът, който е описан в тази тема се използва за игри, четене и всичко друго общо взето, а графичният за изобразяване на изображения, но примерно на Ipad-овете (по-новите версии) може да се прави същото, което се прави и с графичния таблет lul.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полезни нещица”