Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Plasma Mobile - впечатления и проблеми

Актуални новини, въпроси и интересни факти за клетъчни телефони.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Plasma Mobile - впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

Снощи разгледах сайта на Postmarket OS и разбрах, че вкъщи имам едно старо неподдържано устройство за боклука, на което може да се инсталира Plasma Mobile, Gnome Mobile, Phosh (пак GNOME) на Samsung Galaxy A5 (2015). Телефонът е много стар, има скромен хардуер за днешните времена и пада много бързо батерията.
За справка - https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a5-6761.php

Като видях, че Postmarket OS поддържа този телефон, много се зарадвах, че мога да инсталирам нещо, което е различно от Android :)
Инсталирах успешно Postmarket OS с Plasma Mobile. Много ми помогна инструментът pmbootstrap, който го има за всички дистрибуции. Та ето ги и плюсовете и минусите на Plasma Mobile

+ Персонализацията кърти мивки! Можеш да персонализираш всичко много бързо. За тази ОС има "Get New Stuff" и може да теглиш всякакви теми, икони, цветове и т.н.
+ Модемът работи на ниво ОС и без проблем проведох разговор и изпращах SMS-и
+ Перфектна интеграция с KDE Connect. Никакви кабели не ми трябваха :headbang:
+ Приложенията от MAUI Kit + тези на KDE са много добри. Могат да се инсталират и десктоп приложения. Въпросните приложения на MAUI и моблните на KDE могат да се инсталират и на десктоп.
+ Интерфейсът и навигацията са супер. Имате избор на бутони или жестове. Мултитаскингът е почти 1:1 като при Android. А с "X" директно убиваш програмата.

- Ужасна производителност. Лагът беше отвратителен. Това по-скоро го дължа на слабия хардуер на телефона.
- Plasma Mobile ми крашваше доста често, най-вече като слагах уиджети на мобилния десктоп.
- Смяната на езика на самата ОС не работеше на тази компилация.
- Звукът не работеше на "стабилната" компилация, а пък на нестабилната работеше. Явно в "нестабилната" са оправили нещата на ниво драйвер.
- Не работи запис на екрана.
- Няма или не намерих приложение за камерата в Discover...
- В Discover нямаше софтуер от GNOME 4. Не можах да тествам интеграцията между Qt и GTK...

Общо взето, има трески за дялане, но си има и плюсове :)
Ето и доста снимки на екрана:

- Главен екран и мултитаскинг:
Изображение
Изображение
Изображение

- Меню с приложения:
Изображение

- ФорОма, разбира се. Все пак трябва да докажа, че не съм гепил тези снимки от някъде :lol:
Изображение

- Приложения като терминал, настройки, времето, часовник, аларми, Discover, Get New Stuff и т.н.:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Специален поздрав за @tmp_ZMx2fK6aL4 , на който посвещавам снимките по-долу, които имат изглед на Windows 11 :)
Изображение
Изображение

Като ми остане време, утре ще погледна GNOME Mobile. Очаквам там нещата да са перфектни, но ще видим :усмивка1:

Лека вечер!
Прочетено: 95 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284143
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma Mobile - впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Много яко :headbang: :headbang: :headbang:
Офтопик:
Локо София :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “GSM новини, проблеми и въпроси”