Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Истинският дух на Коледа

Всички таланти под един покрив.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Галина Ширлетова
Доктор
Доктор
Мнения: 5051
Регистриран: пон сеп 03, 2012 14:15
Репутация: 7707
пол: Жена
Местоположение: Burgas, Bulgaria

Истинският дух на Коледа

Мнение от Галина Ширлетова »

Днес вървях по улиците на града и се взирах в лицата на хората. Обичам да правя това през зимата, когато миглите ми се заскрежават от влагата и студът, бузите ми изтръпват от щипещия вятър и въздухът ухае на печени кестени и зима...Толкова различни и толкова еднакви са лицата в обземащото ни от години вече дълбоко недуховно настроение... Всеки бързаше за последни безмислени покупки за подарък или безразлични лица надничаха зад прозорците на претъпкани кафенета. Само няколко циганета, облечени в национални носии потропваха и опитваха да пеят нещо като коледарска песен побутвани от разрошения им батко.
Много ми се щеше да кажа на всеки, че истинският вълшебен дух живее постоянно в неговото сърце, в моето сърце, в сърцето на мама и татко, на децата и в сърцата и мислите на всички хора, които вярват в радостта да дават на другите. Тогава си радостен! Истинският дух на Коледа се превръща в това, което можеш да дадеш, вместо в това какво можеш да получиш. И когато осъзнаеш това и то се превърне в част от теб, Коледа се превръща в нещо още по-вълшебно, защото започваш да разбираш, че ако вярваш в духа на Коледа и той живее в сърцето ти, вълшебството извира вътре в теб, чудото е винаги в теб! И тогава има мир в сърцето ти, и тогава можеш да подариш обичта и сърцето си не само на най-близките си хора! А топлината си можеш символично да предадеш в чифт ръкавици, чорапи, пантофи или вълнен шал, диамантите са студени, нито пък парфюмът сгрява. Лично за мен книгата е най-смисленият подарък не само за Коледа.
Замислих се за ... за Йосиф - пастрокът на Божия Син. Какви ли чувства са го спохождали, очаквайки необяснимото раждане!?...
...Удивително силен и красив образ от Библията! - Дърводелец, прекрасен занаят!...
Замислих са за мъжете, способни, на толкова безкористна вяра в любимата!...
Споделете сърцата си, вълшебството и радостта и имайте благословени празници, приятели!
O:) :гуш:

Изображение
Прочетено: 893 пъти
Сам си и си жив, а ти се иска още по-силно да усетиш, че живееш, дори и по малко странен начин... с широко отворени очи, но в мъглата...

http://www.youtube.com/watch?v=HyatlLeXwLE

http://vbox7.com/play:3842ac3c3e
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24753
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115095
пол: Мъж

Re: Истинският дух на Коледа

Мнение от шони »

Чудесно есе, благодаря! Благодаря и за топлите пожелания по случай този светъл празник -Коледа. Когато бях дете, това бе любимият ми празник. Свързвах го с дългоочакваната ваканция, пързалките , които си устройвахме по селските пътища, богатата трапеза на Бъдни вечер и Нова година, коледуването, песните , всеобщото веселие и радост. Този празник е колкото християнски, толкова и езически, свързан със зимното слънцестоене. Някак несъзнателно тогава хората преяждат, други препиват... Тук е заложен един дълбок подтекст, че по този ден(раждането на Млада бога) може да се съди за годината като цяло - реколта, живот, щастие.
Днес и аз крачех из близкия провинциален град. Не се вглеждах в лицата на хората, улисан в суетнята, по- лесно ми бе да се присъединя към баналната констатация, че всичкият народ се е стълпотворил на едно място и няма къде да паркирам например, или коментар на псувните на хората, без да се съобразят с настъпващия светъл празник. Псувни , ей така, за нищо, може би от злоба, че гърците пак са напълнили количките в хипермаркетите, а ние отново си говорим за светло бъдеще и се храним с химери...
Последна промяна от шони на ср дек 25, 2013 02:58, променено общо 1 път.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283218
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Истинският дух на Коледа

Мнение от Mozo »

Благодаря за пожеланията, Галя :гуш: :гуш: :гуш: Много хубаво си го написала PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18
Изображение
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Истинският дух на Коледа

Мнение от Nibelung »

Галина Ширлетова написа:Дърводелец, прекрасен занаят!
В негова чест преди 3 дни довърших един гардероб, който бях започнал ... миналата година :shock:

:mrgreen:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Поезия, лично и чуждо творчество!!!”