Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Останки от спомени

Всички таланти под един покрив.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
pandachina
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2548
Регистриран: вт яну 25, 2011 10:48
Репутация: 857
пол: Жена

Останки от спомени

Мнение от pandachina »


Останки от спомени

- Не, върнете ми спомените! Моля ви, не ми отнемайте спомените!.. Само тях си имам... Върнете ми спомените!
Женските писъци разкъсаха утринната тишина и изпълнха пространството с ужас и отчаяние. Емоцията се пропи във всяка тухла на околните сгради. Вкопчи се във всяко човешко сърце на живущите в тях. Подранилите минувачи състрадателно поглеждаха към изкривената от мъка старица. Някои от тях пускаха по монета-две в протегнатата й с дланта нагоре, сякаш, че за милостиня ръка. Други пък преминаваха на отсрещния тротоар със стаена надежда, че тях никога няма да ги сполети нейната лудост. Странно, но те всички я смятаха за луда, за клошарка, или пък за луда клошарка. Бездомна стара жена, лишена от разсъдък. Но не и от емоции.Откачалка, отнемаща на улиците утринната тишина.
А може би не грешаха.Може би наистина трябва да си поне малко луд, за да си позвлиш да запазиш спомените, да си позволиш да не живееш единствено в настоящето. Или пък в бъдещето. Може би наистина е необходима малко лудост, за да...
- Моля ви, не го правете! Не ми отнемайте спомените.
Лицето й отново се изкриви в агонизираща емоция. Жената се разрида и се сгуши в старомодното си палто. От тази страна на тротоара вече не се движеше нито един човек.
Тя продължаваше да отправя молбите си от време на време, разтърсвана от дълбока болка. Вече не получаваше монети от хората. Секнаха и състрадателните погледи. Погледи още имаше, но вече изпълнени с досада и отвращение. Та за какво в края на краищата някаква си луда ще ги занимава със себе си. Нима всеки си няма своя лична и съкровена болка?!? Но не занимава с нея нeпознати хора, нали?
В края на работния ден един от работниците на строежа до отсрещния тротоар се осмели да пресече улицата. Опита се да заговори старицата, която вече се беше отказала да крещи. Само продължаваше да се гуши и плаче като дете. Предложи й храна – не бе хапвала, от както е тук, но тя грубо блъсна ръката му. Хвърли в лицето му монетите, които беше получила сутринта от някои минувачи и го погледна с очи, в които се четеше някаква смесица от непознати до този момент по сила и характер усещания за човешкия род. Погледна го с очи, които кървяха, без от тях да тече кръв. Погледна го с душата си, която беше по-истинска от всичко, което той някога бе имал щастието да види, докосне или усети.
- Вие ми отнехте спомените!
Работникът я остави недоумяващ и се прибра у дома си.
Слънцето залезе и градът отново потъна в тишина.
На сутринта жената я нямаше на мястото, на което я бяха видели за последно. Всички от улицата сякаш си отдъхнаха, но в сърцата им се беше загнездило и някакво странно усещане... за празнота.
Работникът от снощи пръв дойде на строежа. Отвори вратата на оградата и влезе вътре. А там беше тя. Все така сгушена в палтото си, обляна в сълзи, гледаща безумно в някаква посока. В ръцете си държеше стар, напрашен от пясък и вар семеен албум. Притискаше го до сърцето си. От време на време галеше снимките в него и поглеждаше към работника.
- Моите спомени.., моите спомени!
Жената простена, пое си дълбоко дъх и тежко го издиша. После се отпусна на земята, без да си поеме въздух отново.
От албума изпадна една снимка. На нея се виждаше младо семейство с сдве деца, снимани на фона на сградата, която се издигаше на мястото на този строеж до преди една седмица. А самия албум старицата беше изровила тази нощ изпод все още неизвозените останки от някогашния й дом, от спомените на един живот, които тя не позволи да й отнемат.
Прочетено: 86 пъти
Изображение

[blink]"Когато започнеш да правиш компромиси със своите ценности заради хората около теб, значи е време да смениш хората".[/blink]
Матейко
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 550
Регистриран: пет апр 13, 2012 06:47
Репутация: 680
пол: Мъж

Re: Останки от спомени

Мнение от Матейко »

"...Всички от улицата сякаш си отдъхнаха, но в сърцата им се беше загнездило и някакво странно усещане... за празнота..."

Пак браво!

"...От албума изпадна една снимка. На нея се виждаше младо семейство с сдве деца, снимани на фона на сградата, която се издигаше на мястото на този строеж до преди една седмица. А самия албум старицата беше изровила тази нощ изпод все още неизвозените останки от някогашния й дом, от спомените на един живот, които тя не позволи да й отнемат."

Пандичка, ти си талант! PDT_Love_18
Обаче внимавай за излишъка от думи, които мъничко разводняват ценните. Потъмних ги. А от последното изречение няма нужда. То е ненужно пояснително. Вярвай в читателя, не му обяснявай излишно. Той е умен. След като вече си посочила, че албумът е посипан с вар /браво и за това!/, вече на читателят му е ясно откъде идва този албум. Накратко /нали приемаш съвети :oops: /: гледай финалът ти да е ударен. За целта трябва да е максимално кратък.
Разказът е великолепен! Замисля...
Потребителски аватар
pandachina
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2548
Регистриран: вт яну 25, 2011 10:48
Репутация: 857
пол: Жена

Re: Останки от спомени

Мнение от pandachina »

Благодаря, Матейко! Приемам съвети, още повече, че те са добронамерени и много на място. PDT_Love_18 Ще имам предвид съвета ти за в бъдеще.
Изображение

[blink]"Когато започнеш да правиш компромиси със своите ценности заради хората около теб, значи е време да смениш хората".[/blink]
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Останки от спомени

Мнение от Mozo »

Браво, Панди, супер е PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18 :hello1: :hello1: :hello1:
Изображение
Потребителски аватар
Галина Ширлетова
Доктор
Доктор
Мнения: 5051
Регистриран: пон сеп 03, 2012 14:15
Репутация: 7707
пол: Жена
Местоположение: Burgas, Bulgaria

Re: Останки от спомени

Мнение от Галина Ширлетова »

Поздравявам те, Пандичка! :thumbright: PDT_Love_18 Стана ми тъжно..., значи си намерила начина да внушиш на нас, читателите не факта като факт, а страданието на героинята. Иска ми се да пишеш весели неща, но те се творят много, много по-трудно! И аз бих повторила - многословието не е убеждаващото в замисъла, а намирането на точните думи, кратките изречения. Пиши прилагателни, описания на картини, там е душевността ти, остави наблягането на действията, не е нужно, получава се схематичност. И образът на работника никак не е второстепенен, браво! Ех, пък ако ми се разсърдиш на поученията... :oops: Искаше ги - давам ги от сърце!
Ти си романтичка, талантлива, защото си непринудена и чиста! Успех! :thumbright: PDT_Love_18
Сам си и си жив, а ти се иска още по-силно да усетиш, че живееш, дори и по малко странен начин... с широко отворени очи, но в мъглата...

http://www.youtube.com/watch?v=HyatlLeXwLE

http://vbox7.com/play:3842ac3c3e
Потребителски аватар
pandachina
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2548
Регистриран: вт яну 25, 2011 10:48
Репутация: 857
пол: Жена

Re: Останки от спомени

Мнение от pandachina »

Благодаря ви за милите думи, другарчета! PDT_Love_18

Гале, няма как да ти се разсърдя - чест е за мен да получа съвета ти. PDT_Love_18 Когато споделих с вас написаното от мен, разчитах на искрени коментари и те не могат да ме засегнат, когато са PDT_Love_18 изразени с добро чувство, още повече, че критиката, която получавам до момента е доста градивна. :)
В интерес на истината аз самата предпочитам пейзажни описания, но преди години, когато печатаха мои разкази в "Родна реч" и "Пулс", някои от редакторите ме съветваха точно обратното - да залагам на действието и оттогава се опитвам да има динамика в действията и психологията на героите ми, а пропускам подробните описания на това, което ги заобикаля. Не съм особен фен ан този начин на писане, но го правя, защото така ме учеха. После нещо стана и с години не бях писала повече от 1-2 пъти в годината. Сега се опитвам да се завърна, но все още съм доста тромава. Ще се радвам да се осъвършенствам с ваша помощ, приятели. PDT_Love_18
Изображение

[blink]"Когато започнеш да правиш компромиси със своите ценности заради хората около теб, значи е време да смениш хората".[/blink]
Нова тема Отговори

Върни се в “Поезия, лично и чуждо творчество!!!”