Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Приятелство

Всички таланти под един покрив.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
kim75
Академик
Академик
Мнения: 7249
Регистриран: чет май 08, 2008 01:35
Репутация: 7715
пол: Жена
Местоположение: Тенерифе

Приятелство

Мнение от kim75 »

Ели и Нина вървяха бавно по баира, наслаждавайки се на тишината на гората и на есенната красота завладяла всичко наоколо. Газеха из шумата от разноцветни, нападали навсякъде листа, подритваха ги и дружно се смееха. Нина, като едно невинно дете, грабваше някое кафяво или жълто листо, издебваше приятелката си и ѝ го закачаше в косите. А Ели се въртеше в кръг засмяна и запяваше:


Бяла роза ще закича, бяла роза в косите,

Но пази се ти, пази се.



И смехът им отекваше сред дърветата. Понякога малка птичка им пригласяше с нежно чуруликане, а понякога погледите им биваха приковани от подскачаща наоколо катеричка. Утринното слънце ги галеше с лъчите си и обещаваше един малко по-топъл ден, в който щяха да могат да захвърлят якетата си. Двете момичета обичаха есента, въпреки многото дрехи, които трябваше да обличат, дъжда и студените ветрове. Наричаха я “сезонът художник” и издебваха всеки свободен миг, за да ѝ се наслаждават на открито, най-вече в тази малка, близка до общежитието им гора. Тяхната гора. Отначало я обхождаха надлъж и шир, изследвайки всяко кътче, поздравявайки всяка живинка, докосвайки всяко дърво сякаш го правят за първи път. Този ритуал внасяше допълнително спокойствие в душите им, че колкото и да растат и светът около тях да се променя, те си остават същите. Приятелството им остава непроменено във времето. Накрая си избираха едно по-голямо дърво, с по-увиснали клони, които могат да докосват, и лягаха под неговата сянка. Там прекарваха блажени часове в разговори за настоящи вълнения и мечти за бъдещето.

В тази тиха, неделна утрин, Ели беше събудила по-рано приятелката си с молба да се разходят в гората, за да проведат един важен разговор на спокойствие. Нина нямаше голямо желание да се надигне от леглото, защото беше заспала само преди три часа, в пет сутринта, но Ели ѝ обеща палачинки щом се приберат и тя се предаде. “Ако все още искаш от моите палачинки след това, което ще ти кажа“, с тревога си помисли Ели.

Безпокойството не я беше напуснало, въпреки ритуала, игрите, закачките и песните. Не се чувстваше защитена от надвисналите клони, а ги усещаше като капан, който всеки миг ще щракне и никога повече няма да се отвори. Завладяваше я лека паника само при мисълта, че може душата ѝ никога повече да не почувства свободата на това място, свежестта на въздуха и любовта на Нина. Разумът ѝ говореше, че не е направила нищо лошо, че няма никаква вина за случилото се, но сърцето ѝ биеше учестено и на всеки удар повтаряше: “Нищо не казвай!“. Докато си говореха общи неща за купона от предишната нощ, с въодушевление, Ели реши, че не бива да залъгва приятелката си. Каквото и да се случеше с тях след минути, Нина трябваше да знае истината за Никола.

- Нали не ме събуди само за да си припомняме всичко от снощи? – облегна се на лакти Нина и отправи въпросителен поглед към легналото до нея момиче.

- И да, и не. Тоест, ти не знаеш въпросното всичко и искам да ти го разкажа. Само те моля първо да ме изслушаш докрай, после да реагираш. – притеснено отвърна Ели.

- Никога не си ми говорила така и започваш да ме плашиш. Май вече се разсъних. Хайде, кажи за какво става дума, обещавам да не те прекъсвам.

- За Никола... И за мен.

- Моля? Как така за него и за теб? Не разбирам.

- Не се паникьосвай, моля те. Не е станало нищо кой знае какво, но все пак трябва да го знаеш. За твое добро. Нали помниш как ви запознах?

- Разбира се. Няколко дни не спираше да ми говориш за онзи пич с дълга, черна коса, който дошъл да си купи новият албум на “Bon Jovi”, а ти си му продала още пет касетки на различни банди. Колко дълго сте си говорили за музика, как ти се усмихвал...

- Да, и когато ти дойде да ме видиш онзи ден в магазина, като по поръчка се появи и той. Запознах ви и той веднага ти направи комплимент, казвайки ми, че съм щастливка с толкова готина приятелка. Идва и на следващият ден, да ме пита как да се свърже с теб. Вече два месеца сте свързани... И тук идва това, за което искам да ти разкажа. Случи се снощи.

- Когато те изпрати ли? Какво направихте?

- Нина, седни и се успокой, моля те. Изслушай ме преди да скачаш така.

- Знам, че го харесваш, за това скачам. А и винаги момчетата са те предпочитали, защото си по-освободена, по-талантлива, по-хубава. Не ти завиждам, радвам ти се, но и ми е криво за мен самата. Понякога улавям разни погледи, дочувам реплики и все си мисля, че Колето ще ме смени някой ден с теб. Може да му омръзне да ме чака, знаеш... Снощи, докато свиреше на китарата, а ти пееше, осъзнах какъв тандем сте. Почувствах се излишна. А когато се върнах от стаята на Надя и се засякохме пред неговата врата се досетих, че те е изпратил. Сам ми каза, че го е направил и ми показа касетката с инструментали, която си му дала. Какво не ми е казал?



Ели въздъхна дълбоко преди да започне да разказва. Всяка следваща дума сякаш дълбаеше пропаст между двете момичета. Те дори инстинктивно оставиха повече паднали листа и клонки помежду си. “Искам да завали силен дъжд и да потъна в някоя локва“- пожела си наум Ели, която дори не разбираше защо се чувства толкова виновна. Собствените ѝ думи я пренесоха на купона. Видя отново онези усмихнати, дълбоки, кафяви очи, които потъваха в нейните докато пееше, а ръцете му шареха умело по грифа на китарата. Приятелите им ги слушаха притихнали, а те се наслаждаваха на собственият си музикален свят. Вълшебството трая само няколко минути, но промени обстановката на цялата вечер. В малката стая на Никола и Стоян нямаше повече място и за един човек. Бяха съобщили за събирането само на няколко близки приятели, но слухът се беше понесъл из общежитието и никой не пропусна купона за двойният рожден ден. Не всички успяха да опитат от сандвичите и тортата, но пиене не липсваше, така че нямаше недоволни гости. Никола издебна момент, в който Ели беше останала сама, приближи се и я попита дали би могла да му намери инструментал на “Runaway”, защото много му трябвал. Тя се усмихна и отвърна, че това е любимата ѝ песен и има запис на инструментала. “Чудесно“ бе отвърнал той, а тя, все така усмихната, продължи забавлението с другите си приятели. Около час по-късно Ели потърси Нина за да ѝ каже, че иска вече да се прибира в тяхната стая на горният етаж, защото е станала рано за работа и вече е много уморена. Оказа се, че приятелката ѝ е отишла за нещо в стаята на Надя и не се знае кога ще се върне. Ели помоли да ѝ предадат, че си е тръгнала и се упъти бавно, провирайки се едва- едва между пиещите и веселящи се млади хора към вратата. След дълго бутане излезе накрая успешно в коридора. До стълбите към нейният етаж я настигна Никола. Смутен я попита дали би могла да му даде сега касетката с инструментала, който търсеше. Ели се вгледа в усмихнатите му очи, плъзна поглед по къдравата му коса, поколеба се за миг, но се оказа повече любопитна, отколкото уплашена какво можеше да се случи, ако останеха двамата насаме. В нейната стая. В полунощ. С явната опасност усамотението им да бъде нарушено не от кого да е, а от Нина. “Да те видя какви ще ги свършиш, красавецо“ си помисли дяволито Ели и му отвърна, че няма проблем. След минута отключи вратата на стая 213 и Никола последва тихите ѝ стъпки, затвори и се облегна на вратата. Не светнаха лампата и Луната им беше единствен свидетел. Ели, макар и с гръб към него, знаеше, че той не изпуска от очи нито едно нейно движение. Тя се движеше нарочно бавно, отмяташе косата си, бърбореше глупости и се смееше. Ровеше из касетките в чекмеджето си, слагаше ги една по една на леглото и се преструваше, че не може да намери търсената. Импровизираният ѝ спектакъл продължи около десетина минути, в които Никола не помръдна от прикритието си и произнасяше кратки реплики, които вмъкваше тук-там из монолога на Ели. Колко добре си живеят заедно двете, кое легло на коя е, как така той не е идвал в стаята им до сега, чий подарък го е зарадвал най-много и какво ли още не избърбори Ели в желанието си да прикрие колко е нервна. Когато тя замълча за миг, той се приближи и погали косата ѝ.

- Много мека и красива коса имаш.

- Да, и аз си я харесвам.

- Мога да я галя така цяла нощ. И да слушам гласът ти. Харесва ми бъбривостта ти.

- Аз винаги бърборя, не само в подобни ситуации.

- Какво ѝ е на ситуацията? Нервна ли си?

- Малко, да.

- Не ми е това целта, искам да си изкараме един спокоен, приятен миг.

- Само миг ли?

- За сега, да.

- Защо искаш този миг с мен?

- Знам, че знаеш, че отдавна те искам.

- Да, знам... Ето, виж, намерих я. Тук са всички инструментали от албума “Bon Jovi”. Давам ти я с мъка на сърце. Моля те, не ми я губи и не забравяй да ми я върнеш!- усмихна се Ели на красивото момче, седнало до нея на леглото ѝ.

- На тази лунна светлина усмивката ти е още по- красива, а русите ти коси блестят. – прошепна Никола и хвана нежно брадичката ѝ с длан. Погледите им се срещнаха за секунда и неговите устни се приближиха до нейните.



Ели застина. Искаше тази целувка, но искаше и да изкрещи. Не знаеше кое желание е по-силно. Ето, меките му, плътни устни я докосват. Той я целува. Колко нежно и страстно я целува! Спира и пак започва, опитвайки да я накара и тя да го целуне, вместо така упорито да стиска устни. Още един нежен допир и още един... Ели паникьосано поставя ръце на гърдите му и го отблъсква от себе си. Дръпва се към стената, иска да избяга надалеч. Прикрива лицето си с ръце, готова е да се разплаче.



- Какво става, Ели? Защо бягаш? Защо се страхуваш? Мислех те за смело момиче. – недоумява отблъснатото момче.

- Наистина ли не знаеш защо? Не е въпрос на смелост. Опитвах се да скрия, но явно знаеш, че те харесвам. За това го правиш, нали?

- Да, но защото и аз те харесвам. Сега ти го показах.

- А да забравяш, че Нина ми е приятелка?! Веселбата тази вечер или факта, че сме сами тук ти изтри от съзнанието факта, че тя ти е гадже, не аз?! Бих ти изпълнила някое желание за рожденият ден, но не и това. В грешка си с мен!

- Нина, да... Виж, нали няма да ѝ кажеш какво се случи? Моля те, не го прави, тя е чувствителна. Не знам как ще реагира. Всъщност, знам. Ще помисли, че е имало нещо повече и ще скъсаме.

- Не искаш да късаш с нея?

- Не.

- Тогава защо ме целуваш?

- Защото си красива, по-освободена и ми харесваш. Малко ли е? Ако си мълчиш можем да си изкараме изключително добре...

- Ти полудя ли?! Вече не те харесвам! Ти си подлец! Ако не ѝ кажа за тази целувка, ти утре ще целунеш друга. И не само ще целунеш някоя по-навита. Не искам да ти развалям празника, но моля те, върви си. Държиш се обидно и към трима ни.

- Не ѝ казвай. Не е станало нищо...

- Ще си помисля. Върви си.



Никола грабна бързо касетката от шкафа и изхвърча от стаята, затръшвайки вратата след себе си. Ели се хвърли на възглавницата и се разплака. Чуваше от долният етаж да звучи поредната балада и сълзите ѝ ставаха все по-горчиви. “Никаква приятелка не съм!“ не спираше да кънти в съзнанието ѝ докато сънят я пребори. На сутринта реши да събуди Нина, да се разходят и да ѝ разкаже всичко. Те двете нямаха тайни помежду си. Не искаше това да е първата.





- Само това ли е? - няколко минути след края на разказа, поокопитила се, Нина се приближи и изтри сълзите на приятелката си. – Помислих, че се е превърнал в първият мъж в леглото и живота ти. Не, че той не се е опитал да се случи точно това. Извинявай, че си помислих, че ти ще ме предадеш!

- До вчера ти завиждах, че ще е твоят първи мъж, но днес си мисля, че ще ми е мъчно за теб, ако така се случи. – хълцайки и подсмърчайки си призна Ели. – Извини ме, че го подложих на този тест. За малко да се отдам на изкушението. Теб, обаче, обичам повече! Ти си ми по-важна! Приятелки ли сме все още?

- Завинаги! - с усмивка отвърна Нина и подаде на Ели едно малко листо във формата на сърце. – Това е повече от сигурно!

- Завинаги! - скочи от мястото си Ели. – Значи, все пак ще се наложи да ти направя палачинки. Вече мислех, че ми се размина...



- Няма начин. Моите сутрини са твои, твоите закуски са мои.

Момичетата се затичаха покрай дърветата. Смехът и песните им кънтяха из цялата гора. Вече бяха спокойни, че мъж няма да застане между тях. Есента на приятелството им все още беше далече.

06.12.2021, Ким Джаксън
Прочетено: 57 пъти
Изображение
This is not the end,my only friend!I hope I´ll see you again!!!
Нова тема Отговори

Върни се в “Поезия, лично и чуждо творчество!!!”