Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Bluetooth и линукс  [РЕШЕНА]

feed Процесор, дънна платка, видео карта, RAM памет, захранващ блок, твърд диск, компютърна кутия.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Bluetooth и линукс  [РЕШЕНА]

Мнение от Валсо »

Не съм ползвал блутуут устройства от близо 10 години, а имам някакви спомени, че под Боза 7 беше голяма мъка да се подкара блутуут - и то с драйвъра, даден от производителя. Как стои въпросът с блутуут под линукс?
Прочетено: 5105 пъти
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от beggginer »

Бързо, лесно, вкусно. "Plug" and play
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Валсо »

beggginer написа:
ср мар 03, 2021 12:02
Бързо, лесно, вкусно. "Plug" and play
Да, ама не. Блутуут + Линукс = мъжки полов орган...
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5124
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Shaker »

Bluetooth си върви прекрасно и нямам никакви проблеми. Не съм инсталирал никакви драйвъри, защото всичко си има дистрибуцията. В случая изплзвам BlueZ. Редовно използвам bluetooth мишка, телефоните и други устройства - никакъв проблем. В KDE е направено много опростено добавянето и управлението на bluetooth устройства.
Последна промяна от Shaker на съб мар 20, 2021 20:59, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19068
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36627
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Zeroadhesion »

Валсо написа:
съб мар 20, 2021 18:02
beggginer написа:
ср мар 03, 2021 12:02
Бързо, лесно, вкусно. "Plug" and play
Да, ама не. Блутуут + Линукс = мъжки полов орган...
На всички ни е ясно какво правиш - прожектираш собствената си некадърност към потребителския софтуер и го наричаш некадърен.
Но щом всички ти казваме, че bluetooth под Linux работи чудесно, а само ти имаш негативно мнение, то автоматично проблемът е в теб и неспособността ти от правилно опериране със софтуера.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Mozo »

Нямам проблеми, използвал съм доста Bluetooth устройства, че дори и мишки на Apple, които даже си показват и нивото на заряд на батериите. Иначе поне три пъти в седмицата гледам филми с Bluetooth слушалки JBL E45BT вече втора година - всичко е точно.

Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Валсо »

Инсталирах му фърмуера за неговия чип - първо rtl8761b-fw, а след като първото не сработи, го махнах и инсталирах rtl8761usb (и двете са от AUR). И пак не сработи. Под Боза сработи от раз, даже не се наложи драйвър да му инсталирам, а под линукс - трибуквието. Телефонът не открива устройството, блутуут мениджърът blueman казва, че bluez не бил включен, което означавало, че не е открито блутуут устройство. Така че пак опираме до любимата дума на българи и руснаци... :roll:

04:28 ч.
Подкарах го с 300 зора, но не ще да се сдвои с телефона. Поне праща файлове, де, това е важното.
След многото проби за подкарване, си написах припомняща инструкция за следващия път, ако ми се наложи. Подкарването се свежда до двата код тага, само че никой никъде не ти го казва. Единствено в арч уикито беше споменато, че трябвало ръчно да пуснеш блутуут сървиса и едва, когато го направиш, тогава блутуут мениджърът ще открие устройството. А пък този мениджър ти казва обратното - че първо трябва да го засече, за да тръгне сървисът. С две думи - идиотизъм на килограм... :toothy10: :banghead: :banghead:

Код: Избери всички

trizen -S rtl8761usb --noconfirm && sudo pacman -S blueman bluez && trizen -S bluez-utils-compat --noconfirm && sudo systemctl start bluetooth.service && reboot

Код: Избери всички

then add "sudo systemctl start bluetooth.service" to autorun.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5124
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Shaker »

Наистина е много странно това. Аз използвам един bluetooth модул на Intel и никакви проблеми не съм имал. Не съм правил никакви гимнастики за да потръгне нещо и съответно свързването към устройствата ми е безпроблемно 8-[
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от beggginer »

Това са тригъри, които се изпълняват автоматично при хардуер детект. Командата ти инсталира драйвър и блутут модули. Ако нямаш драйвъри и дотогава си нямал блутут модули, как искаш да тръгне блутут донгъл устройство?

https://aur.archlinux.org/packages/rtl8761usb/ означава, че ползваш външно блутут устройство посредством usb свързване и аз лично, сега разбрах в последния ти пост, и то без да си упоменал изрично. Ако вече имаше блутут драйвър и bluez тъй като модула е интегриран в дънната платка, какъвто е случая при Shaker и мен, щеше да бъде plug and play. Това е като да ти приемат предложението за брак, преди да си го отправил.

Задавай си въпросите така подробно, както си пишеш отговорите, и няма да има такива недоразумения.
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Mozo »

Валсо, това щеше да стане автоматично в Mint да речем. Ти си избрал обаче са използваш Arch и се очаква да си малко по-подготвен :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
нед мар 21, 2021 10:34
Валсо, това щеше да стане автоматично в Mint да речем. Ти си избрал обаче са използваш Arch и се очаква да си малко по-подготвен :thumbright:
Да, ама досега като не съм ползвал БТ под линукс, как да го знам това? Последният път, когато ползвах такова нещо, беше в XP - малко преди да излезе Боза 7. А сега го ползвам просто, защото ме мързи всеки път да закачам кабела към телефона, когато искам да прехвърля снимки или клипове от компа на телефона или обратното.

И ново откритие от днес - след събуждане на системата, БТ сървисът продължава да "спи" и трябва да го стартирам ръчно. Да живеят ейлиъсите! :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Mozo »

Това, че ти не знаеш нещо, не прави виновни другите :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19068
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36627
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Zeroadhesion »

Мишка, клавиатура, слушалки с микрофон, Dual Shock 4 (PS4 controller)

Изображение

Като вържа телефона с PC през bluetooth и мога да говоря през слушалките на компютъра като ми звънят. Мога да говоря и през колоните и да използвам микрофона на Web камерата за разговори през телефона.
Мога да си пусна от телефона интернет към PC-то през bluetooth, дори.

Уникално добра поддръжка има, дори повече от при Windows out of the box. :)
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
нед мар 21, 2021 16:19
Това, че ти не знаеш нещо, не прави виновни другите :thumbright:
Прави виновни ония, които пишат безполезното и прехвалено както винаги арч уики. Бият се в гърдите как в уикито имало всичко, а в 90% от случаите информацията там е абсолютно безполезна, досущ като съпорта на Майкрософт. :lol: И в случая с БТ беше безполезно. Единствено инфото, че трябвало ръчно да пусна сървиса свърши някаква работа, останалото си беше "потребителска проба и грешка", докато тръгне.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19068
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36627
пол: Мъж

Re: Bluetooth и линукс

Мнение от Zeroadhesion »

Валсо написа:
нед мар 21, 2021 16:49
Mozo написа:
нед мар 21, 2021 16:19
Това, че ти не знаеш нещо, не прави виновни другите :thumbright:
Прави виновни ония, които пишат безполезното и прехвалено както винаги арч уики. Бият се в гърдите как в уикито имало всичко, а в 90% от случаите информацията там е абсолютно безполезна, досущ като съпорта на Майкрософт. :lol: И в случая с БТ беше безполезно. Единствено инфото, че трябвало ръчно да пусна сървиса свърши някаква работа, останалото си беше "потребителска проба и грешка", докато тръгне.
При мен нямаше потребителска проба и грешка - следвах Arch Wiki и стана Out of the Box това, което описах по-горе.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Хардуер”