Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Сигнално - охранителни системи

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283803
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334250
Местоположение: Somewhere In Time

Сигнално - охранителни системи

Мнение от Mozo »

1. Посочете основните и две допълнителни функции на сигнално-охранителните системи.
- Регистрираща – основна функция, свързана с детектирането на пожар или злоумишлено действие, заплашващо сигурността на охранявания обект, автомобил, предмет или др. имущество.
- Известяваща – алармираща, т.е.с-ма за вдигане на тревога.
- Задържаща или възпираща – свързана със създаването на пречки, забавящи, смущаващи или пречещи на изпълнението на задачата, която си е поставил нарушителят.
- Контролно-пропусквателна – документираща и/или управляваща преминаването на лица и транспортни средства през контролно-пропусквателния пункт.
- Доказателствена – подпомага идентифицирането и уличаването на нарушителя.
- Информационна – подпомага бързата и правилна реакция на оперативния персонал.
- Самодиагностична – индикация за (не)работоспособността на системата и отделните възли – подпомагащ работата на персонала, осъществяващ техническата поддръжка.
Първите 2 функции са задължителни за всяка алармена система, докато останалите са характерни за по сложните и скъпи с-ми.

2. Опишете принципа на действие на оградна периметрова сигнално-охранителна система с опъната тел.
Всяко въздействие върху оградата води до опъване на един или повече проводници в хоризонтална посока. Механическото въздействие върху детектора се трансформира в електрически сигнал, който се подлага на евентуална допълнителна обработка. Системата реагира при опити за събаряне на оградата, прерязване на проводник или част от мрежата, промушване между паралелите, прескачане и други въздействия върху оградата.

3. Посочете и обяснете физическия ефект, който се използва в сензорните кабели за периметрова сигнално-охранителна система


4. Обяснете принципа на действие на микровълнови детектори в системите за защита срещу проникване
Предавателя и приемника са разположени в един корпус, като много често антените им са конструктивно обединени. Предавателят излъчва електромагнитна вълна с честота от 1 ГХз до 11 ГХз, а детектирането на нарушение се базира на регистриране на промяна на честотата на приемания сигнал, резултат на доплеровия ефект, създаван от движещия се в охраняваното помещение обект.
5. Посочете три вида детектори за счупено стъкло, които се използват в системите за защита срещу проникване:
Пиезоелектрически
Акустични
Вибрационни
6. Обяснете принципа на действие на радиочестотна идентификация (RFID), които се използват в системите за управление и контрол на достъпа.
Върху предвидения за контрол обект се поставя идентификатор, съдържащ антена и интегрална схема с памет. Четецът периодично излъчва в кратки интервали от време електромагнитни вълни с фиксирана честота, които достигат до антената на идентификатора. Те го задействат за определено време, през което той връща обратно модулиран сигнал с необходимите данни за обекта, а те от своя страна могат да се предават към близък или отдалечен компютър.

7. Опишете принципа на действие на един вид оптичен скенер за идентифициране на пръстови отпечатъци.
Основани са на използване на оптически методи за получаване на изображение.
FTIR – устройство, в което се използва ефекта на нарушаване на пълното вътрешно отражение. При подаване на светлина, на границата между двете среди, светлинната енергия се дели на две части: едната се отразява от границата, а другата прониква във втората среда. Делът на отразената енергия зависи от ъгъла на падането. Започвайки с някои нейни величини всяка светлинна енергия се отразява от границата на раздела (интерфейса). Това явление се нарича пълно вътрешно отражение. Но при контакт с по-плътна оптическа среда (в случая с повърхността на пръста) с по-малка плътна (в практиката, като правило повърхността на призма) в точката на пълно вътрешно отражение лъчът светлина преминава през тази граница. Такива образи, от границата се отразяват само точки светлина, попадащи в такива точки на пълно вътрешно отражение, към които не са били приложени браздите на папилярния модел на повърхността на палеца. За фиксиране на получените образи на светлинната картина на повърхността на палеца се използва специална камера (ПЗС или КМОП) в зависимост от скенера.
8. Посочете какви характерни точки от пръстовите отпечатъци се използват в системите за биометричен контрол.
Микроскопичната техника извлича и сравнява подробностите от билата на линиите, където те се разклоняват или прекъсват. Макроскопичната техника измерва и сравнява направленията на линиите – в завои, разклонения или арки, тяхната ширина и дълбочина, както и типичните възли.
9. Сравнете спектралната чувствителност и разделителна способност на черно-белите и цветните камери използвани в телевизионните системи за наблюдение и контрол
Разделителна способност – определя възможността за изобразяване на най-дребните детайли от изображението. За черно-бяла камера типичната резолюция е 380 - 420 ТВ линии, което е напълно достатъчно за нуждите на видеонаблюдение. Съществуват и камери с по-висока разделителна способност до 500 – 600 ТВ линии. Цветните камери имат по-лоша разделителна способност за масовите камери е 300 – 350 ТВ линии и достига до 400 – 500 ТВ линии.
Чувствителността е свързана с минималната осветеност. Понякога като минимална се приема осветеността на обекта, а понякога осветеността на матрицата. За еднакви условия числените стойности на този параметър могат да се различават до 10 пъти. Чувствителността на черно-белите камери е съществено изместена в посока към инфрачервената област. Това позволява при недостатъчна осветеност да се използват инфрачервени прожектори.
10. Посочете трите характерни и съпровождащи пожара явления, които се използват в автоматичните пожароизвестители. Оценете тяхното бързодействие и възможности за охранявана площ.
Автоматичните реагират на някои от съпровождащите пожара физикохимични явления - пламък, дим и температура и ги преобразуват в изходен електрически сигнал. Получените от датчиците сигнали се предават по проводна връзка на централата. Централата оценява сигналите, включва съответна за различните състояния сигнализация и изработва сигнали към изпълнителните елементи, които от своя страна управляват изходните сигнали.
За по-лесно откриване, мястото на пожара, детекторите за пожар са организирани в групи или чрез реализиране на индивидуално опознаване (адресиране) на всеки приемен и/или изпълнителен елемент. Връзките между отделните устройства в системата се реализират чрез кабелни линии. Напоследък приложение намират и безжични ПИС
11. Опишете принципа на действие на оградна периметрова сигнално-охранителна система с контрол на електрическите величини.
Детекторите на част от тези системи регистрират изменение на капацитета между успоредните редове проводници или между тях и земята. Проводниците са прикрепени към оградата, но са изолирани електрически от нея. Чувствителността се регулира и може да достигне степен, позволяваща контролна зона, простираща се до 1м от проводниците. Важно условие за правилното функциониране на тази система е висококачественото заземяване на всички метални части на оградата.

Целият материал:
Прикачени файлове
Сигнално - охранителни системи.rar
(41.08 KиБ) Свален 25 пъти
Прочетено: 382 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”