Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Прогнозиране – същност, цел и задачи. Видове прогнози

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Прогнозиране – същност, цел и задачи. Видове прогнози

Мнение от Mozo »

16ти въпрос
Прогнозиране – същност, цел и задачи. Видове прогнози

Терминът “прогнозиране” произхожда от старогръцкия език и означава знание за бъдещето, предвиждане за съст-ето, развитието и изхода на нещо, основаващо се на събрана за него и-я.
Прогнозирането по своята същност представлява процес на генериране на и-я за бъдещето и неговото инф. моделиране. Основава се на познаване на миналото и настоящето на обекта на прогнозиране и е насочен към разкриване на бъдещото му съст-е. Прогнозирането се явява частен случай на предвиждането. Към видовете предвиждане специалистите отнасят интуитивното предвиждане /основано на предчувствията на човека, раждащи се на ниво подсъзнание/ и повседневното предвиждане /базирано на т.нар. житейски опит/. Като особени разновидности могат да се посочат религ. предвиждане /пророчеството/ и прекогницията /ясновидството/. За разлика от тях прогнозирането като вид предвиждане е основано на знанието за закономерностите в разв-ето на природата и чов. общество.
Прогнозата е описание на бъдещото съст-е на изследвания обект. Тя е форма на познанието за бъдещето, което се основава на обективните закономерности и тенденции в разв-ето на обекта на прогнозиране. Има вероятностен характер, което се предопределя от невъзможността да бъдат определени точно качеств. и количеств. характ-ки на бъдещото съст-е на изследваните процеси и явления. В/у разв-ето, особено в чов. общество, оказват влияние и случайни фактори, и фактори, несъществуващи или непроявили се /латентни/ към момента на изготвяне на прогнозата.
изисквания към прогнозата:
1.научна обоснованост и обективност – свързана е с прилагането на методите на научното изследване и предполага вярно отразяване на обективните закономерности, външни и вътрешни връзки на прогнозирания обект.
2.многовариантност – поради обективната невъзможност да бъде преодоляна изцяло неопределеността и да се предвиди една – единствена последователност на бъдещите събития в прогнозите се очертават различни възможни бъдещи състояния на обекта /процес, явление/ и степента на вероятност за тяхното настъпване. Разкритите перспективи могат да бъдат благоприятни или неблагоприятни.
3.конкретност – изискването за конкретност произтича от практико – приложната насоченост на прогнозите, свързнани с вземането на решения като цяло и в сферата на националната сигурност в частност. Особеностите на конкретността в прогнозите се изразява в това, че определянето на параметрите на състоянието на обекта на прогнозиране в даден момент от бъдещето се извършва със съответната степен на вероятност.
типология на прогнозите:;
1.според целта на изработване на прогнозата:
*изследователска прогноза – свързана е с получаване на информация за бъдещето, с определяне на възможните състояния на обекта на прогнозиране в бъдеще.
*нормативна прогноза – насочена е към определяне на пътищата, сроковете и необходимите ресурси за достигане на определено възможно състояние, което се възприема като цел. Отговаря на въпроса: как /по какъв начин, с какви ресурси/ да се постигне желаното състояние.
2.според обекта на прогнозиране:
*политически
*икон-ски, социално – икономически и демографски
*научни и научно – технически
*по отношение на природата
3.според срока на прогнозиране
*краткосрочни
*средносрочни
*дългосрочни
*преспективни
4.според обхвата

Целият материал:
Прикачени файлове
Прогнозиране – същност, цел и задачи. Видове прогнози.rar
(5.36 KиБ) Свален 51 пъти
Прочетено: 1073 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”