Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Идентифициране и контрол на бойния стрес

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284097
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335063
Местоположение: Somewhere In Time

Идентифициране и контрол на бойния стрес

Мнение от Mozo »

Висше Военноморско Училище
„Никола Йонков Вапцаров”


Катедра: Обществени науки
Дисциплина: Военна психология


Р Е Ф Е Р А Т
На тема:
„Идентифициране и контрол на бойния стрес”

Стресът е състояние на организма, възникващо при увреждащи или необичайни по сила въздействия. Терминът е въведен от Ханс Салие, който го определя като напрежение при определени изисквания към организма. В отговор на дразнителя възниква неспецифична реакция на адаптация. Променят се физиологичните процеси на организма. Промените при стрес преминават в три стадия: тревога, съпротива и изтощение. (1)

Ежедневието в армият и специалните мисии са потенциален източник на стресори за войниците и техните семейства. Тези стресори могат да окажат влияние върху индивидуалнат работоспособност, здравето, физическото състояние на човека и функционирането на неговото семейство. Също така може да се появи и желание за оттегляне от военната професия. (2)

Адмирал Милън, прецедател на Комитета на началник щабовете на Съединените Американски Щати, казва: „Аз съм изключително загрижен за жертвите които се дават в хода на настоящите операции от тях и техните семейства, от нашето оборудване и нашите способности да реагираме на кризисните и непредвидени обстоятелства, след операциите в Ирак и Афганистан” (3)

Ето защо спецификата и тежестта на военната професия, налагат необходимостта от изграждане на ефективни системи за контрол на стреса и неговото ограничаване в рамките на допустимото. Разбирасе както във всяка друга професия и в армията, служителите са подложени на различни стресори и стресови ситуации. Затова е необходимо командния състав да намали до минимум тези ситуации, а от ръководните органи на армията се изисква да осугурят адекватна и навременна помощ на страдащите от стресови разстройства. Също така е необходимо да се провеждат специални тренингови програми, чрез които личния състав да може да се подготви за работа в стресови ситуации, което ще доведе до намаляване на възможността за поява на различни психически и физиологически заболявания сред военнослужещите. А що се отнася до командирите – те трябва да преминават лидеррски курсове, където ще получат необходимите знания за да могат да следят нивото на стреса в подразделенията, да разпознават симптомите на стреса и да могат да разрешават проблемите свързани с тях.

„По участието на военнослужещите в учения и операции е необходимо усилията да се насочат към гъвкавост в планирането, за да могат кадровите военнослужещи да планират централизирано своето участие с помощта на ефективен управленски механизъм; да се разработят кариерни модели, които да подпомагат развитието на умения в съвместна и многофункционална среда; да се обърне повече внимание на здравето и поддържането на физическата форма на личния състав, намаляването на риска от нараняване и навремненния достъп до здравеопазване.” (4, с.25) Всички тези усилия и условия на работа в армейската среда целят да съдействат на военнослужещите за успешно изпълнение на функционалните им задължения и да спомогнат за поддържане на оперативните им способности.

Усложнената военно-политическа обстановка в световен мащаб и скоростното усъвършенстване на технологиите допринася за постоянно нарастване на оперативните и професионални изисквания към военнослужещите. Това води до повишаване на натрупания стрес и въздейства негативно на тяхната пройзводителност, готовност за мисия, физическо здраве и качество на живот.

Целият материал:
Прикачени файлове
Идентифициране и контрол на бойния стрес.rar
(24.65 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 62 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”