Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Бъдеще на военните теории, концепции и стратегии. Мрежово - центрични войни

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284127
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335173
Местоположение: Somewhere In Time

Бъдеще на военните теории, концепции и стратегии. Мрежово - центрични войни

Мнение от Mozo »

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
„ВАСИЛ ЛЕВСКИ”

К А Т Е Д Р А
"НАЦИОНАЛНА И РЕГИОНАЛНА СИГУРНОСТ”

Р Е Ф Е Р А Т

УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА
“ОСНОВНИ ВОЕННИ ТЕОРИИ,КОНЦЕПЦИИ И СТРАТЕГИИ”


Разработил:



ТЕМА:

БЪДЕЩЕ НА ВОЕННИТЕ ТЕОРИИ,КОНЦЕПЦИИ
И СТРАТЕГИИ. МРЕЖОВО-ЦЕНТРИЧНИ ВОЙНИ


ВЪПРОСИ: 1. Увод

2. Предпоставки и създаване на концепцията за мрежово-центричните войни
3. Съвременен модел на мрежово-центричната война и потребността от нови военни лидери
4. Качествени изменения в подготовката на войските, в организационно-щатните структури, в манталитета на военните лидери и на
5. Основни сфери на провеждане на операции
6. Процес на военна трансформация
7. Направления за развитие на военните научни изследвания
8. Национален принос в развитието на способностите на въоръжените сили на базата на военнотехническите и научноизследователските достижения
9. Заключение и изводи



І.УВОД
Деветдесетте години на миналия век се характеризират с широкото навлизане на информационната парадигма в концепциите на системите за сигурност. Широкото разпространение на информационните технологии и тяхното засилващо се влияние и значение във всички области на дейност на обществото показа необходимостта от обединяването на усилията и интегриране на системите за сигурност на страните под единен флаг.
В началото на XXI век светът се отличава с висока взаимна зависимост между формиращите го политически и икономически субекти. Взаимодействието между тези субекти превръща средата за сигурност в динамично и агресивно пространство, оцеляването, утвърждаването и развитието в което е предизвикателство пред всеки от участниците в международния живот.
В близко бъдеще очакванията са за изменение на средата за сигурност включително и под доминиращото влияние на новите технологии, разпростиращи се върху политическия, икономическия, социалния и културния сектор на обществения живот.
Факт е, че през последните двадесет години обективно намалява броя на военните и въоръжени конфликти в света, броя на жертвите в тези конфликти, броя на военните преврати и случаите на геноцид. Прогнозите безспорно сочат обаче, че бъдещите войни ще бъдат за енергоресурси / за петрол и газ, но особено за вода/, за завоюване на икономическо превъзходство, за постигане на стратегически предимства. В същото време в средносрочна и дългосрочна се очаква запазване на вероятността от възникване на традиционни форми на военни и въоръжени конфликти при изменение на целите и съдържанието към провеждане на кратки операции за постигане на ограничени политически цели чрез задействане на неголеми, но с високи бойни способности контингенти. Не са изключени случаи на завръщане на съперничество за регионално надмощие, използване на въоръжени действия при “размразяване” на “замразени” конфликти и поява на нови форми на традиционни военни конфликти.
В хоризонт до 2025 г. нетрадиционните форми на военен конфликт ще се превърнат в традиционни при доминиране на конфликтите с нисък мащаб, водени с брутални и кръвопролитни методи, особено по отношение на цивилното население.
Като средство технологиите самостоятелно нe биха могли да гарантират предимства и успех на прилагане в променящите се по същност конфликти. Успехите вероятно нe се постигат единствено с осигуряването на cъвременни високотехнологични платформи, а зависят и от ефективното трансформиране на структурите, които ги използват, тяхното логистично осигуряване и ефективното им управление.
Не може да се игнорира факта, че оперативните концепции са приложими само при пълно съответствие на трансформираната организационна структура с практическата готовност на елементите, да реализират намеренията на политическото и военното ръководство.
Организационната трансформация в структурите на системата за сигурност най-често цели създаването на стратегическо превъзходство, след като по своята същност формата на организация или структурата се разглежда като технология или резултат от технология. Използването на максималната ефективност от дадено технологично обновяване изисква провеждането на постоянни организационни промени.
Необходимостта от трансформиране на организационните структури в системата за отбрана в кратки срокове дава основание на редица изследователи да определят формата на промените като революционна.
Необходимо е да се подчертае, че възможността за бързо трансформиране на съществуващите въоръжени сили в ново качествено състояние е много по-важна от поддържането или увеличаването на тяхното количество.
Съвременните концепции “Електронна”, Информационна война”, “Мрежова война” ca създадени във връзка с възможността за експлоатация на предимствата на информационните технологии в системата за сигурност. Тенденцията на повишаване на относителния дял на използването на комуникационно информационните средства в обществото налага изследване на възможностите за оптимизация на тяхното практическо приложение в съвременните военни действия и и това води до концепцията за „Мрежово-центричните войни" – един опит за обединение на постигнатото досега в тази област.

ІІ. ПРЕДПОСТАВКИ И СЪЗДАВАНЕ НА КОНЦЕПЦИЯТА ЗА МРЕЖОВО-ЦЕНТРИЧНИТЕ ВОЙНИ
Предпоставки за създаване на концепцията са необходимостта от промяна на парадигмите като основа на промененото отношение към протичащите в света процеси в динамично развиващия се свят и навлизането на човечеството в информационната епоха. Съществените промени в света могат да бъдат свързани основно с:
• промяната на начините за създаване на благосъстояние;
• смяна начините за разпространение на мощ;
• повишена сложност;
• намаляването на дистанциите в света;
• компресирането на времето и повишаването на темпото.

Логическият модел на мрежово - центричните войни се основава на нова стратегия свързана с противопоставянето на съвременните предизвикателства за сигурността. Тя се базира на следните основни моменти:
- Наличие на информационна структура позволяваща приемането, обработката, анализа, обмена, съхранението и представяне на информацията;
-Сензори и мрежа от сензори за получаване и предаване на необходимата информация в реален мащаб на времето;
-Синтез на информационните структури на базата на получените данни и управление на информацията;
- Формиране и анализиране на интегрираната информация с отчитане на информация за противника, данни за собствените сили и възможностите;

Целият материал:
Прикачени файлове
Бъдеще на военните теории, концепции и стратегии. Мрежово - центрични войни .rar
(85.93 KиБ) Свален 27 пъти
Прочетено: 229 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”