Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Рискови фактори и заплахи за регионалната сигурност

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Рискови фактори и заплахи за регионалната сигурност

Мнение от Mozo »

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
“ВАСИЛ ЛЕВСКИ”
===================================
ФАКУЛТЕТ “АРТИЛЕРИЯ, ПВО и КИС”

КАТЕДРА “ИНФОРМАЦИОННА СИГУРНОСТ”


УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА
"Регионална сигурност"


ТЕМА 4: “РИСКОВИ ЗАПЛАХИ ЗА РЕГИОНАЛНАТА СИГУРНОС”


ЗАНЯТИЕ 1: “РИСКОВИ ФАКТОРИ И ЗАПЛАХИ ЗА РЕГИОНАЛНАТА СИГУРНОС”

УВОД
Главните проблеми на сигурността на отделните държави през 21 век ще бъдат обусловени от регионална нестабилност и неустойчиво развитие, появата и изострянето на конфликти с етнически и религиозен генезис и свързаните с това форми на тероризъм, както и глобализацията на организираната престъпност.
Особено актуални са тези проблеми за Балканите - регион който е кризисен и конфликтен и където съществува потенциална заплаха от възникването на други такива. Актуалността на проблемите се засилва и от факта, че националната сигурност на България зависи в голяма степен, отколкото в миналото, от регионални фактори, които понастоящем са в по-голямата си част неблагоприятни.
По своето геостратегическо местоположение Балканите се намират на стика между три континента и региона се превръща в едно от най-важните предмостия на Европа за възможности и влияние в съседни региони - Близкия и Средния изток, Кавказкия и Северноафриканския региони.
В настоящия момент рисковете вече не са продукт само на възможните етнически или религиозни конфликти, а са резултат и от несиметричното икономическо и политическо развитие на региона. Поради това през последните години за региона изключително опасни се оказаха слабите държави, нефункциониращите икономики, бедността, корупцията и организираната престъпност. Инфилтрирането на терористични групировки стана страничен продукт на организираната престъпност.

І. Рискове и заплахи за сигурността в Европа и на Балканите.
Сигурността в Европа и на Балканите се обуславя от поредица общи и специфични рискове.
Общи рискове са:
1. Обективния процес на глобализация и преразпределение на сферите за влияние и интереси. Той е водещ риск. Днес Балканският геополитически възел и особено Черно море представляват особен интерес за "великите" сили според мястото, което заемат в геостратегическите концепции на САЩ, Русия и Европа. България, Румъния и Турция се очертават като опорни пунктове за връзка с нефта в Каспийско море и Близкия Изток и в предмостие за непосредствено влияние и управление накризисно протичащите процеси в Задкавказието и Средния Изток. Балканите са част от обективно оформящата се транспортна мрежа за свързване, по възможно най-кратките пътища, на богатите с полезни изкопаеми райони на Евразия и развитите в икономическо отношение райони на Западна Европа.
Дали региона ще се превърне в контактна зона на взаимодействие или в геополитическа територия на сблъсък на интереси зависи до голяма степен и от самите балкански държави.
2. Новите глобални, асиметрични по своя характер рискове, породени от международния тероризъм, организираната престъпност, разпространението на опасни технологии, информационните манипулации и дезинформации, са сериозна заплаха, както за глобалната така и за регионалната сигурност.
Вече се осъзнава добре, че няма граници в борбата срещу тероризма и че трябва да говорим преди всичко за политика на комплексно противопоставяне и превантивни действия срещу явлението тероризъм. Особено трудно се оценява динамиката, с която се променят възможностите на терористите. Кавказкият регион продължава да генерира нови огнища на етно-религиозен екстремизъм и тероризъм, като за овладяването им е трудно да се предвиди конкретен времеви график.
Овладяването на определени структури в държавните учреждения, чрез корупционен натиск, заплахи, шантаж и показни криминални прояви осигурява среда за развитие на организираната престъпност. Срастването на организираната престъпност с изпълнителната власт и частния капитал могат да доведат до регионално съперничеството и да доведат до формиране и противопоставяне на групи от страни (блокове).
3. Рискове, породени от ислямския фундаментализъм, целящ интегрирането между религия, държавност, политика, модерни технологии, военна мощ и тероризъм.
Вече се говори за възникването на едно ново поколение терористи, което не е пренесено и не е тясно свързано с Близкия Изток. Налице е стремеж за инструментализиране на ислямската вяра с цел противопоставяне на основните европейски ценности, увеличаване дистанцията на мюсюлманите от останалата част от обществото, а от там и налагане на понятието "ислямски фундаментализъм". Привържениците му отхвърлят постиженията на демокрацията, правата на човека, плурализма и формулират промяна на обществения ред. Следователно много важно е да се осъзнае опасността не само от "терористичния ислям", но и от "политическия ислям".
4. Глобалните проблеми влияят и върху емигрантските потоци.
През Балканите минава един (т.н. Балкански) от четирите основни нелегални европейски маршрути - от Централна Азия, Иран и Турция през Балканите, към Италия, Австрия и Западна Европа. Спецификата на Балканския маршрут е, че е комплексен -включва както нелегална емиграция, така и незаконна търговия с хора, стоки, наркотици и оръжие. В близко бъдеще региона, като част от контактна зона и транзитен пункт, ще бъде подложен на все по-нарастващ емигрантски натиск.
5. Глобалните климатични изменения, природните бедствия и катастрофи са нарастваща заплаха, както за глобалната така и за регионалната сигурност.
Специфични рискове в Балканския регион са:
1. Рискове свързани с развитието на обстановката след провъзгласяването на независимост на Косово .
Ситуацията в Сърбия продължава да бъде несигурна. Високата безработица и "сивата икономика" влияят негативно върху нормализирането на обстановката в страната. В кратък и средно срочен план най-сериозния проблем за Сърбия ще бъде окончателното определяне по статута на Косово.
• За сега Сърбия напълно изключва каквото и да е отделяне на Косово от нея, но все повече се налага да се вслущва в това което предлага ЕС .Все повече тя сътрудничи на. Трибунала в Хага и изпраща търсените военнопрестъпници пред него.Това дава основание да се смята че може би Сърбия ;ще се примири с отделянето на Косово.
2. Обстановката в Македония е тясно свързана с процесите в Косово. Не напразно в международните среди се налага мнението, че Западните Балкани са като скачени съдове, при което събитията в една страна пряко влияят на обстановката в останалите. Силно развитият албански сепаратизъм в Македония и Косово, остава дестабилизиращ фактор в Македония. Определени среди в Македония не приемат евроатлантическата ориентация на България и се стремят да провокират напрежение между двете страни на основата на несъществуващо етническо и историческо противопоставяне.
3. Обстановката в Босна и Херцеговина остава сложна. Сред населението на страната има натрупан значителен потенциал на етническа нетърпимост, способен при определени условия да провокира сепаратистки настроения.
4. Черна гора разтрогна съюза със Сърбия. В "Декларация на независимостта" на новата държава се посочва,че тя е "мултиетническа, мултикултурна и мултирелигиозна" държава, основаваща се на върховенството на закона и пазарната икономика. Нейна стратегическа национална цел е членство в ЕС и НАТО.
5. Албания продължава да е една от най-изостаналите в икономическо, а отскоро и в енергийно отношение, страни в региона и заедно с неясната й перспектива за европейска интеграция там се създават предпоставки за нестабилност в региона.
6. Съществуващите рискове в Черноморския регион и борбата за лидерство в него оказват непосредствено влияние върху стабилността на политическата и икономическа обстановка на Балканите. Днес перспективите на този район зависят най-вече от наличието в него на две мощни държави - Русия и Турция, историческото съперничество между които в определена степен се отразява на международните отношения сред Черноморските държави. И двете държави виждат в себе си ролята на регионален лидер на Черно море.
През последното десетилетие значението на Черноморския регион рязко се увеличи поради наличието на допирни точки с Каспийско море и огромните му запаси от нефт и природен газ. Налице е сблъсък на интереси. Ожесточената позиция на Турция по отношение на проливите Босфор и Дарданели, става проблем за транспортирането на нефт от Кавказ и Средна Азия към Западна Европа.
В района на източното крайбрежие на Черно море и прилежащите му райони в Кавказ, Каспийско море и в районите на Средна Азия, се оформи пояс на несигурност, в който слабите държавни структури фактически позволиха на организираната престъпност да се срасне с държавната администрация, политическите партии и терористичните структури. Това предполага значителен рисков потенциал за Балканите в бъдеще.
Пренебрегваният в продължение на години черноморски регион скоро ще придобие значение за сигурността на западните общества. След присъединяването към EC на Румъния и България, около 500 км от черноморската крайбрежна ивица стана част от новата източна граница на ЕС. Нещо повече, през последните години Румъния сигнализира за заплахи, произтичащи от многобройни "замразени конфликти" в региона: Транснистрия, Абхазия, Южна Осетия и Нагорни-Карабах. Събитията през 2008 г. в Южна Осетия потвърдиха тези опасения.
Черноморският регион се превърна в канал за трафик на хора, наркотици и оръжия - около 80% от хероина по улиците на Лондон се пренася през черноморския регион. Това е стратегически регион, свързващ Югоизточна Европа с богатия на енергийни суровини Транскавказки регион, който също поставя важни предизвикателства пред сигурността. През Черноморския регион преминават и въздушните коридори, които САЩ използват във връзка с войната в Ирак и Афганистан.

Целият материал:
Прикачени файлове
Рискови фактори и заплахи за регионалната сигурност .rar
(88.79 KиБ) Свален 15 пъти
Прочетено: 109 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”