Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Разработване на военновременни планове. Държавен военновременен план

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Разработване на военновременни планове. Държавен военновременен план

Мнение от Mozo »

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ”

ФАКУЛТЕТ „ОБЩОВОЙСКОВИ”
КАТЕДРА „НАЦИОНАЛНА И РЕГИОНАЛНА СИГУРНОСТ”

Учебна дисциплина
„Отбранително-мобилизационна подготовка на населението”

Реферат
на тема:
„Разработване на военновременни планове.
Държавен военновременен план.”

Съдържание :

1. Увод: актуалност, цел, задачи, предмет, обект, използвана методология

2. Изложение: теоретическа и практическа част


3. Заключение: обобщаване на разглежданата проблематика

4. Литература: използвана, на база посочената в учебната програма, учебника, въпросника и друга


Увод: Стратегическа цел на отбранителната политика на Република България е защита и утвърждаване на националните интереси чрез развитие, усъвършенстване и използване на адекватни отбранителни способности и изграждане на единен комплект оперативно съвместими въоръжени сили, способни да изпълнят целия обем от задачи, породени от тенденциите в развитието на геостратегическата среда на сигурност.
Отбраната на страната е част от националната сигурност и представлява система от дейности за укрепване на мира и сигурността, за запазване на националните ценности и за поддържане на въоръжените сили, икономиката и населението в готовност за действие, както и за действия в условия на кризи и във време на война.
Развитието на отбраната на страната се базира на стройна йерархична система от нормативни документи, определящи концептуалните и доктриналните основи на нейното изграждане и поддържане. Такива са Концепцията за национална сигурност, Военната доктрина (ВД) и Военната стратегия на Република България, Законът за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС), законът за МВР и други закони и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове.
Независимо от положителните тенденции във военностратегическата среда, основен източник на военен риск остават действащите и потенциалните конфликти в различни части на света и региона. Рисковете от разпространяване на оръжия за масово унищожение нарастват вследствие на засиления интерес към придобиването им от различни държави. Нетрадиционните и асиметрични рискове и заплахи от потенциални се превърнаха в реални. Международният тероризъм и организираната престъпност, етническите, цивилизационните и религиозни сблъсъци, както и екологичните заплахи от промишлени аварии и катастрофи изискват нов подход в политиката за сигурност, промяна на нейните параметри, степенуване на приоритетите и включването в нейното реализиране на цялостния институционален потенциал на обществото.
Основните задачи по ресурсното осигуряване на плана са:
• създаване и поддържане на военновременни мощности;
• усвояване производството на изделия за военно време;
• създаване и поддържане на военновременни запаси;
• формиране, разпределение и контрол на бюджетните средства по отбранително-мобилизационна подготовка за осигуряване на горните три, както и други задачи по подготовката на страната за отбрана;
• осигуряване на Държавния военновременен план с трудови ресурси;
• финансово осигуряване на Държавния военновременен план.

Изложение: Чрез Държавния военновременен план се формира цялостна, дългосрочно ориентирана и ресурсно осигурена политика за оптимално използване на гражданските ресурси в интерес на отбраната. С държавния военновременен план се организира осигуряването на граждански ресурси за въоръжените сили, населението, поддържането на инфраструктурата, функционирането на икономиката, органите на държавната власт и техните администрации във военно време.
За изпълнението на военновременния план се определят, изграждат и поддържат производствени мощности, необходимите държавни резерви и национални военновременни запаси. Разработването на общия държавен военновременен план е итеративен процес, продължаващ от 1 до 2 години.
Държавният военновременен план съдържа информация за целите и задачите на държавните органи, обобщени данни за военновременните потребности, възможности за производство и доставка на стоки и услуги за военно време по икономически отрасли и по териториални единици и друга информация.
Военновременните потребности на специалните ведомства от производство и доставка от внос във военновременния период на въоръжение, бойна техника и материални средства се определят на базата на изпратените до Щаба на отбраната заявки от Българската армия и ведомствата.

Целият материал:
Прикачени файлове
Разработване на военновременни планове.rar
(14.19 KиБ) Свален 31 пъти
Прочетено: 259 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”