Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Теория на оперативно издирвателната дейност

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284062
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334973
Местоположение: Somewhere In Time

Теория на оперативно издирвателната дейност

Мнение от Mozo »

ТЕОРИЯ НА ОПЕРАТИВНО ИЗДИРВАТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ

ХРИСТО КАЙМЕДЖИЕВ


В книгата Оперативно издирвателно производство основните въпроси, които са засегнати са:
Под ОИП, което е събирателно понятие следва да се разглеждат видовете дела, които водят органите на ОИД, видовете дела на оперативен отчет, независимо от вида на делото – за издирване, установяване на самоличност по намерен труд, укриващо се
лице, установяване самоличността на намерено лице. В същата тази книжка са дадени основните принципи, теоретическите основи, стадии в процеса на водене на ОИП.

1. СЪЩНОСТ НА ОИД. ПОНЯТИ. СУБЕКТИ И УЧАСТНИЦИ

ОИД съгласно чл. 138 ЗМВР е дейност за защита на националната сигурност и обществения ред, живота, здравето, правата и свободите на гражданите и тяхната собственост от престъпни посегателства. Това е легално, законово определение. След осв.на България от турско робство няма закон, който да дава определение какво е това оперативно издирвателна дейност. Тогава служителите, които осъществяваха този вид дейност се назоваваха агенти. В Княжество България, след това в Царство България служителя от полицията се назоваваше агент. В закона за полицията, първия закон след освобождението 1878година се пишеше, че агентите на полицията са длъжни да указват помощ на финансовите органи, че полицейските органи са длъжни да осъществяват таен полицейски надзор върху подозрителни лица.
ОИД е дейност, при която има съчетаване на негласни с негласни оперативно издирвателни действия, съобразно компетентността на органите и поред определен със Закон, акт на МС или акт на Мнистъра на вътрешните работи, който издава подзаконови нормативни актове. В чл.138 ал.3 подчертава – оперативно издирвателната дейност се извършва при спазване на Конституцията и законите, зачитане правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство и прилагане на принципа за конспиративност /секретност/ при съчетаването на гласни с негласни методи и средства на ОИД.
Другата класификация е дадена в учебника Оперативно издирвателно производство.
Какво трябва да се разбира под принципа конспиративност при съчетаване на гласни и негласни методи и средства. Един от негланите методи е агентурния метод. Това е дейността, която е правно регламентирана на законово равнище. Става въпрос за използване на информация от граждани – доброволни сътрудници. Пример лице, свидетел на престъпно деяние. Отива при оперативния орган и казва – това го казвам, но неискам да се споменава моето име. Тогава се прилага метода на консперативност – този метод изисква получената информация от дадено лице, което иска да остане в тайна, ние не можем да го заставим да стане свидетел. Конспиративността изисква информацията, получена от доброволния сътрудник да я възпроизведа в друг гласен източник. Пример бирника събира данъци, но не представя в касата. Касиерката се оплаква. Възпроизвеждане на тази получена информация се реализира като пример се предизвиква ревизия, но не на едното място, а на няколко такива населени места пример. Трябва да прикрием негласния източник в гласни източници. Акто за начет показва кой го е разобличил – касиерката остава в сянка. Негласното е информацията, гладното средство е ревизията. В оперативно издирвателната дейност много нашироко се използва принципа за конспиративност. Един от основните участници в оперативно издирвателната дейнност това са доброволните сътрудници. Без подкрепата на народа, отделните граждани, длъжности лица нищо не може да се направи. Какво може да направи един оперативен работник, който се занимава с оперативно издирвателна дейност. Всеки един има мрежа от доброволни сътрудници. Това е най-силната част, негласната работа с доброволните сътрудници.
Оперативно издирвателната дейност в развитите демократични страни на Западна Европа, САЩ, Канада и редица други страни се нарича ДЕДЕКТИВСКА ДЕЙНОСТ. Държавна дедективска дейност. Всички работят по търговския закон. Пример у нас няма специален закон за частната дедективска дейност.
По отношение на същноста трябва да се отбележи дали е дедективска или оперативно издирвателна /едно и също, но на различни места се нарича по различен начин/ дейност. Има съвпадение с текстовете които регламентират ОИД в ЗМВР и ЗДАНС.
Оперативно издирвателната дейност е била присъща на всяка една държава. Тя води началото си още от древноста. Древните изследователи, литописци свидетелстват, че по време на Втората полическа война картагенския вожд канибал е постигал успехи срещу Римски региони благодарение използване методите на тази дейност. Той изпращал свои агенти в тила на врада, които да разпространяват различни слухове, действащи резорганизиращо в полза на противника. Първия век преди новата ера римски императори са имали специални войскови еденици, участниците в тях се наричали делягори. Това са хора, които се занимавали с оперативно издирвателна дейност. От възникване на Държавата е трябвало да има ОИД, която е била насочена срещу външния враг. По късно тази дейност се разпростира и в Борбата срещу престъпността. И ОИД за разкриване и предотвратяване на престъплбения и ОИД за осигуряване сигурността на една държава използва едни и същи методи – секретни преимуществени методи и средства. Повечето от средствата са негласни. И оперативно издирвателната дейнот и разузнавателната и контраразузнавателната има нещо общо. Контраразузнаването са службите Сигурност и се осъществява от ГД Контраразузнаване, Икономическа сигурност, Финансова. ОИД фунския има много общо с функцията разузнаване и контраразузнаване. Общото е методи, сили, средства. Всички използват секретни сътрудници. При ОИД полицейския орган се занимава с разкритаве и предотвратяване на тежки престъпления. Там не е необходимо обезателно да се води оперативно издирвателно производство. Пример неизвестен извършител на убийство – паралелно с досъдебното производство, паралелно със следствените действия, които се извършват по НПК се извършват оперативно издирвателни действия.Тогава паралелно с досъдебното производство се извършва и оперативно издирвателно производство за разкриване на тежкия извършител.
ОПЕРАТИВНО ИЗДИРВАТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ МОЖЕ ДА ПРЕДХОЖДА ДОСЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО ПО НПК, МОЖЕ ДА СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ПАРАЛЕЛНО /ЗАЕДНО И ДВЕТЕ/ /как оперативния работник - чрез своя негласен апарат – пр.приятелката, с която си говрят, това не е обаче доносничество/
По отношение същността на оперативно издирвателната дейност трябва да се прави разграничение между субекти в ОИД и участници. Разликата е в това, че субектите на оперативно издирвателната дейност притежавата и упражняват в ПЪЛЕН ОБЕМ правомощията, свързани с използването на гласни и негласни способи и средства, привличането и използването на доброволни секретни сътрудници на основание чл. 143 ЗМВР 2006 година.Субекта има мрежа от доброволни лица, които на ДОРОВОЛНА ОСНОВА, помагат за извършване на престъпления. Никоя държава не може без народа.

Целият материал:
Прикачени файлове
Теория на оперативно издирвателната дейност.rar
(29.67 KиБ) Свален 80 пъти
Прочетено: 1109 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”