Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Разбиране, дефиниции и концепции за сигурност

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Разбиране, дефиниции и концепции за сигурност

Мнение от Mozo »

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
“ВАСИЛ ЛЕВСКИ”
гр. Велико Търново


ФАКУЛТЕТ
“Овщовойскови”
гр. Велико Търново

КАТЕДРА
“Национална и регионална сигурност”

ДИСЦИПЛИНА
“Глобални проблеми на сигурността”

Тема:

“Разбиране, дефиниции и концепции за сигурност”

Съдържание:
● Понятие за сигурност……4
● Политики на сигурност ……6
● Развитие на представите за сигурност……9
●Промени в понятията на основните елементи на сигурността ......11
●Концепции за национална сигурност и военни доктрини на централноевропейските страни .....14
● Концепцията за националната сигурност на Република България…..16
● Принципи на националната сигурност…..18
●Литература..........20

Може да се каже, че националната сигурност са мерките, предприети от една държава, за да осигури своето оцеляване и безопасност. Националната сигурност включва спирането на нападения — отвътре (вътрешни) и отвън (външни), както и закрилата и благосъстоянието на гражданите.
Единствената легална дефиниция за Национална сигурност в българското законодателство е визирана в ЗЗКИ (Закон за защита на класифицираната информация) в Пар.1 т.13 от Допълнителните разпоредби. Дефиницията гласи следното:"Национална сигурност е състояние на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на човека и гражданина, териториалната цялост, независимостта и суверинитетът на страната и е гарантирано демократичното функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива."
Мерките, предприети за да се осигури националната сигурност, включват: поддържането на въоръжени сили; повишаване степента на гражданската отбрана и готовност за действие в аварийни ситуации; опитите да се създаде подвижност в инфраструктурата на държавата; поддържането на разузнавателни служби за разкриване на заплахи, както и защитата на поверителна информация.
Националната сигурност е елемент от политиката на държавата, която има за цел съхраняване на вътрешните и международни условия, благоприятстващи за защитата и утвърждаването на жизненоважните ценности, противодействие на действителни и потенциални противници. Често терминът се използва за оправдаване на интервенция, агресия спрямо друга държава или за елиминиране на вътрешната опозиция. Националният интерес и националната сигурност се разждат от баланса наинтересите на различните групи и прослойки в рамките на нацията. Националната сигурност според Моргентау е критичният минимум на нациоанлния интерес. По време на война националният интерес съвпада с националната сигурност. Стремежът към сигурност е универсален, затова повечето държави поддържат въоръжени сили. Процент от БНП се отделя за предотвратяване на престъпления, преврати, бунтове, революции, нападения от др.страни (полиция, жандармерия, армия).
Уязвимостта често произтича от географското положение, както и от това, че държавите (съзнателно или несъзнателно) са обект на въздействие.
Заплахата към националната сигурност може да е под формата на претенции, въоръжено нападение и т.н.. Правителството увеличава сигурността чрез редуциране на уязвимостта и елиминиране на заплахите.

Изолация: начин за една държава да не бъде заплашвана, е да стои настрана от конфликти и да избягва военни задължения; да не предизвиква интереса на другите. Пример за това са САЩ, Япония и Албания. Характеризира се със следните елементи:
- Ниска (или липса) на въвлеченост в повечето сфери на системата
- Малък брой връзки с други субекти на системата (не се изключва поддържането на търговски или пол.отношения)
Условия за поддържане на изолационизъм са:
- географско разположение и топография
- географски дадености, осигуряващи защита
- държавата не представлява обект със стратегическо разположение за други субекти от системата
- социално-икономическа и политическа самодостатъчност /Холсти я нарича автаркия/, т.е. разполага със собствени средства да се защитава и развива.

Собствени сили: Предполага поддържане на мощна армия, която следва да разубеди потенциалните агресори, както и неучастие в съюзи (Китай 60-те г.)

Целият материал:
Прикачени файлове
Разбиране, дефиниции и концепции за сигурност.rar
(21.78 KиБ) Свален 24 пъти
Прочетено: 487 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”