Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с полиция, отбрана и национална сигурност.
Полицейско разпореждане, обиск, проверка на МПС, използване на физическа сила, използване на оръжие, тайна полиция, армия, морски военни сили, военна авиация, държава, гражданска отбрана, въоръжени сили, разузнавателни служби, поверителна информация.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334097
Местоположение: Somewhere In Time

Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност

Мнение от Mozo »

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„ ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ „

Курсова работа


Тема: Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност

СЪДЪРЖАНИЕ



Увод
3
1
Частна охранителна дейност
3
2
Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност
3
3
Осъществяване на процедурата
4
4
Контрол върху частната охранителна дейност
7
5
Лицензиране и регистриране на дейността на фирмите за частна охранителна дейност.
9

Заключение
12

Използвани материали

13

Увод
Охранителна дейност е дейността извършвана с цел защита на определено лице, група лица или обекти. Осъществява се от охранителни екипи, които имат за задача да извършат анализ на обстановката, преценка на степента на риск, възможните начини за нападение и тяхното неутрализиране, избиране на безопасни маршрути за придвижване и др.
Хората, които извършват охранителна дейност, се наричат охранители, телохранители, пазачи, бодигардове и т.н. В България дейността на охранителите е законово регламентирана от „Закон за частната охранителна дейност“. Държавната структура, която отговаря за охраната на VIP-държавниците е НСО. Друга държавна структура занимаваща се охрана е „Охрана на съдебната власт“. Национална полиция осъществява охраната на обществения ред.
Според сега действащото законодателство, за да може едно лице да работи като охранител в частна охранителна фирма се изискват няколко основни условия:
• да е пълнолетно лице с българско гражданство
• да не е осъждано /изисква се свидетелство за съдимост
• да не е следствено /изисква се документ от следствена служба по местоживеене
• да не страда от психическо заболяване и да е преминало успешно психотест за пригодност за осъществяване на ЧОД
• да няма данъчни задължения
• да е преминало курс и да е положило изпит за правоспособност за боравене с оръжие
• да е преминало курс на първоначална подготовка, където получава основни знания за медицинска помощ, действия при пожар, запознаване със закона за частната охранителна дейност.
Освен охранителните фирми, такава дейност се осъществява и от „звената за сигурност“ /ведомствената охрана/ на фирмите.

1.Частна охранителна дейност. Понятие и същност. Нормативна уредба
Според административно-правната наука административната дейност е съвкупността от функционални дейности на органите на изпълнителната власт. Административната дейност се характеризира със следните белези:
• Административната дейност е дейност на органи на власт; извършва се от държавни органи или органи, на които изрично е възложено да изпълняват функцията на държавен орган. Поради участието на охранителните органи в правоохранителната система, уредено със закон, може да се счита, че това са органи, на които е възложено да изпълняват функции на държавен орган (аналогични на полицейските).
• Административната дейност е властническа дейност. Властническият й характер се проявява главно в две насоки: административната дейност произвежда задължителни за изпълнение от техните адресати актове и,от друга страна, при неизпълнение може да бъде приложена държавна принуда (принудителни административни мерки и санкции). Тези признаци са налице при охранителната дейност. Законовите охранителни правомощия предвиждат издаването на императивни разпореждания и при неизпълнение се прилагат мерки за административна принуда, с които се реализират правоохранителните функции на държавата.
• Административната дейност е юридическа дейност, т.е. извършва се чрез правни действия, проявява се в правни действия и актове и поражда правни последици.
• Административната дейност е законова дейност, т. е. тя се развива и осъществява въз основа на закона. Правомощията на охранителите произтичат от закона и тяхната основна задача в системата на държавния правоохранителен механизъм са изпълнението и прилагането на волята на закона в тази сфера. Административната дейност има изпълнително-разпоредителен характер. От една страна, тя е дейност, която се развива в изпълнение на закона, а, от друга, за да може да изпълни закона, охранителните органи имат право да разпоредят.
• Административната дейност има творчески и динамичен характер, т.е. тя е съзидателна, организираща и създаваща дейност, системата от специфични задачи и цели на която постоянно се променя като съдържание и процес.

2. Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност
Частната охранителна дейност е дейност по охрана на обекти, на мероприятия и на лица, и на техните права и законни интереси от противоправни посегателства. Такава дейност могат да извършват търговци, регистрирани по Търговския закон, въз основа на писмен договор, или звена за самоохрана в структурите на еднолични търговци или юридически лица (Съгласно чл. 2 от Закона за частната охранителна дейност (ЗЧОД).
Съгласно чл. 4, ал. 1 ЗЧОД частна охранителна дейност се извършва само след получаване на лиценз или регистрация по реда на закона.
Притежанието на лиценз съгласно чл. 13 ЗЧОД е задължително условие за извършване на дейностите, посочени в чл. 5, ал. 1, т. 1-4 ЗЧОД, а именно:
• лична охрана на физически лица – дейност по защита на телесната неприкосновеност на физически лица от противозаконни посегателства, както и тяхното предотвратяване и пресичане;
• охрана на имуществото на физическите или юридическите лица, която представлява дейност по физическа защита на имуществото от противоправни посегателства; дейността по физическата защита може да включва и осигуряването на пропускателен режим в обектите;
• охрана на мероприятия - комплекс от действия, насочени към обезпечаване спокойното и безпрепятствено протичане на масови прояви или дейности с краткосрочен характер (чл. 8 ЗЧОД);
• охрана на ценни пратки и товари - дейност по защита на пари, ценни книжа, благородни метали, произведения на изкуството и други ценности, чието транспортиране задължително се осъществява с въоръжена охрана, специално оборудван транспорт, надеждна връзка и други технически и помощни средства за защита.
Съгласно чл. 4, ал. 2 ЗЧОД лицензът може да бъде за извършване на частна охранителна дейност на територията на цялата страна или на територията на отделни области.
Самоохраната е дейност, осъществявана от служители на търговците, обособени в самостоятелни структурни звена за охрана на техни служители, обекти, мероприятия, имущество, ценни пратки и товари (чл. 11, ал. 1 ЗЧОД). Дейност по самоохрана се извършва при условията на регистрационен режим.
• Съгласно чл. 5, ал. 2 ЗЧОД дейностите по чл. 5, ал. 1 ЗЧОД могат да се осъществяват и чрез технически системи за сигурност и помощни средства.
• Охраната с помощта на технически системи за сигурност е дейност по наблюдение и контрол с технически средства на охраняваните обекти и проверка на получените сигнали (чл. 10 ЗЧОД).
• Охранителната дейност се осъществява с невъоръжена или с въоръжена охрана, като при въоръжената охрана се спазват изискванията на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

3.Осъществяване на процедурата
Лицензи за извършване на частна охранителна дейност се издават от директора на Национална служба "Полиция" или от упълномощени от него лица (чл. 14 ЗЧОД).
Необходими документи:
За получаване на лиценз за извършване на всички или на отделни дейности по чл. 5, ал. 1, т. 1-4 ЗЧОД търговците подават писмено искане до директора на Национална служба "Полиция".

Целият материал:
Прикачени файлове
Издаване на лиценз за извършване на частна охранителна дейност.rar
(25.54 KиБ) Свален 27 пъти
Прочетено: 840 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Полиция, отбрана, национална сигурност”