Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Винен туризъм в България

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с туризма.
Познавателен туризъм, рекреационен туризъм, културен туризъм, лечебен туризъм, бизнес туризъм, спортен туризъм, планински туризъм, селски туризъм, риболовен туризъм, екотуризъм, религиозен туризъм, секс-туризъм, социален туризъм, материална база, природни ресурси, туриистически потоци.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Винен туризъм в България

Мнение от Mozo »

Великотърновски университет
“Св.св. Кирил и Методий”

Стопански факултет

по Съвременни видове туризъм

на тема: “ Винен туризъм в България ”

Съдържание:

1. Обща характеристика на винения туризъм
1.1. Причини за възникване на винения туризъм
1.2. Лозаро - винарски райони в България
1.3. Специфични български сортове грозде
1.4. Международни сортове
1.5. Винарски изложения
1.6. По - известни селища за винен туризъм в България
2. Характеристика на Комплекс Винарска Изба Тодорофф
3. Начин на дегустация на вино
4. Винен тур в Южна България
5. Заключение

1. Обща характеристика на винения туризъм
Виненият туризъм е една от най- бързо развиващите се форми на специализиран туризъм, която бележи значителен ръст в националния туристически продукт през последните години. Не случайно българските производители на вина предлагат своята продукция все по- успешно на международния пазар. Голяма част от тях откриха дегустационни зали и предлагат на своите гости възможността да се насладят на превъзходните качества, вкус и аромат на българските червени и бели вина. Всичко това, съчетано с богатата българска култура и прекрасна природа, създава неповторими преживявания на туристите, избрали един или друг винен маршрут. България като страна на древни култури и цивилизации е наследила богати традиции в производството на вина. Археологическите находки през последните години красноречиво доказват, че божествената напитка е била позната от времето на древните траки. Откритият храм на бога на виното Дионисий в древния град Перперикон - столица на владетеля на Родопите, дава основание на учените да смятат, че прародината на виното е именно тук, в нашата страна. Не може да пропуснем и фактите, свързани с известността на нашето Мелнишко вино, мехове от което са продавани в Европа от гръцки търговци, а още е жив споменът за ежегодните доставки по 500 литра от същото вино, поръчвано лично от сър Уинстън Чърчил.
Какво е винен туризъм?
Виненият туризъм безспорно е свързан с консумирането на вино – това е основното занимание. За да се нарече дадено пътуване винен туризъм, е необходимо то да има именно такъв фокус – запознаване с традицията на винопроизводството. Виното е в центъра и е единствената цел на пътуването. А то от своя страна цели да покаже богатството и уникалността на вината в отделен регион или цяла страна. Туристическите маршрути изследват винарски райони, представят се и се опитват специфични вина. Групите се придружават от енолог или специалист дегустатор. Това, което се случва, не е просто поредица от дегустации, а пълно изживяване и опознаване на региона. Отделя се значително време във всяка изба или завод, където се опитват различни вина. Дегустацията включва запознаване с историята на избата, нейните собственици, региона с неговите климатични и почвени характеристики, уникални сортове и технологията. Разглеждат се помещенията, където преминават етапите на винопроизводството. Лекцията продължава в дегустационна зала, която в редица случаи е мястото, където отлежават самите вина. Следва същинската част, на масата има не само бутилки, но и хляб, сирене и други „ордьоври”, съпътстващи дегустацията и др. Всяко вино подробно се представя и опитва. В отделни случаи се насърчава участието на госта в етапи от винопроизводството – бране и мачкане на грозде, измерване на захарността и др. Подобни атракции се предлагат по време на гроздобер. Накрая на дегустацията гостите имат възможност да закупят вино директно от избата.
Пътуванията за винен туризъм стават все по- разнообразни и атрактивни. Предлагат се туристически пакети, които съчетават винения с други видове туризъм. Във Франция и Италия може да се наслаждавате на планините и паралелно с това да обикаляте винарските изби с раница на гръб. Много колоездачни алеи и пътища водят до изби, където сте винаги желан гост. Круизите по море или реки също са място, където виното е в центъра на пътуването.
1.1. Причини за възникване на винения туризъм:
• пиенето на вино става по- модерно, престижно, и дори е начин на живот;
• виненият туризъм се асоциира като част от културата на храненето, добива популярност т. нар. “гурме култура”;
• пиенето на вино е здравословно и за това все повече се говори за него;
• слабо развити или непознати райони се впускат във винопроизводство, местни хора отварят изби или реновират стари за нуждите на туризма;
• туроператори започват да заемат новата пазарна ниша – предлагане на винен туризъм;
• пътуващите хора търсят нови земи, нещо различно, по-разнообразни програми.

1.2. Лозаро - винарски райони в България

Целият материал:
Прикачени файлове
Винен туризъм в България .rar
(80.35 KиБ) Свален 16 пъти
Прочетено: 158 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Туризъм”