Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на туристическото търсене на АК "Калето" - гр.Мездра

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с туризма.
Познавателен туризъм, рекреационен туризъм, културен туризъм, лечебен туризъм, бизнес туризъм, спортен туризъм, планински туризъм, селски туризъм, риболовен туризъм, екотуризъм, религиозен туризъм, секс-туризъм, социален туризъм, материална база, природни ресурси, туриистически потоци.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284534
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Анализ на туристическото търсене на АК "Калето" - гр.Мездра

Мнение от Mozo »

КУРСОВА РАБОТА

ТЕМА:

Анализ на туристическото търсене на Археологически комплекс „Калето” гр.Мездра


Дисциплина: Туристическо търсене и поведение


Проверил:
Проф. д-р В.Маринов


Съдържание:



1. История на АК „Калето”

2. Реставрация на „Вратата на Северозапада”


3. Анализ на туристическото търсене на АК”Калето”



4. Използвани източници




История на АК „Калето”

Археологически комплекс „Калето” се намира в Северозападна България, на входа на гр. Мездра (област Враца). Намира се в непосредствена близост до международен път Е-79, на 90 км от гр. София и на 15 км от гр. Враца.


В югозападния край на град Мездра, върху висок скалист рид, надвесен над левия бряг на река Искър, е съхранена 70-вековна история, разказвана днес в Археологически комплекс "Калето” . Хълмът е естествено защитен и разположен на място, където се пресичат основни пътища, използвани от дълбока древност до днес. На този кръстопът на цивилизациите са събрани останки от цялата човешка история - от каменно-медната епоха до Средновековието.



История на АК „Калето”

Хълмът над река Искър е запазил следите от две последователно съществували укрепени селища от края на каменно - медната епоха и прехода към бронзовата епоха, които са унищожени при стихийни пожари. Този времеви отрязък обхваща края на V и първата половина на ІV хил. пр. Хр. Многобройните находки от разкопките на "Калето” недвусмислено показват, че в края на каменно - медната епоха селището край Мездра процъфтява като занаятчийски център.
Поредното уникално място в нашата страна, което не е сред най-популярните туритически дестинации, но набира преднина сред любителите на историята, археологията и древната култура. Място, на което преоткриваш отново и отново България и нейните съкровища. Съкровища пазени през хилядолетията.
Обявено е за национален паметник на културата. Отворено е целогодишно за посещения.
История на АК „Калето”

Археологически комплекс „Калето” се състои от 4 нива.

• Първото обхваща паркинг с 30 места, парк с алпинеуми и фонтан, експозиционни зали и административни помещения.

• На второ ниво е разположена новоизградена амфитеатрална сцена с 84 седящи места и декоративна колонада.

История на АК „Калето”

• На третото ниво се намира климатизирана експозиционна зала, представяща историята на крепостта през вековете. Изложен е макет на римска крепост от II век, показващ разположението на сградите в нея. Показани са и уникални предмети и останки.

• На последното ниво са крепостните останки, консервирани и експонирани за посетители. Два маршрута- единият обхваща вътрешността на крепостта, а другият е обходен и минава покрай основите на крепостната стена.


Реставрация на „Вратата на Северозапада”

До лятото на 2003 год., уникалният археологически обект е изоставен и запуснат. През месец юни 2003 год. археологическите разкопки са възобновени. Първоначално ръководството на разкопките е поето от Спас Машов и Георги Ганецовски от РИМ Враца с участието на ст.н.с. Дора Димитрова като научен консултант и Красимира Лука. От 2006 год. в проучванията се включва и ст.н.с. Сергей Торбатов от АИМ-БАН. Възобновяването на проучванията става възможно благодарение на финансовата и организационна подкрепа на община Мездра.
През този период стартира и началният етап на амбициозния проект „Историята, културата и природата – туристическите атракции на община Мездра”. В началото проектът се нарича „Вратата на Северозапада” и чрез общински средства финансира ежегодни научни изследвания за период от 10 години. В резултат на дългогодишния труд на редица археолози, източната половина на многопластовия културно-исторически обект е напълно проучена. Това дава възможност на община Мездра да кандидатства за финансиране на реставрацията и консервацията на проучената част от обекта по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 - 2013 г.

Реставрация на „Вратата на Северозапада”

През 2010 год. по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.1-03/2010 „Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции”, операция 3.1: „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура” на Приоритетна ос 3: „Устойчиво развитие на туризма” на ОПРР, проектът на община Мездра „Историята, културата и природата – туристическите атракции на община Мездра” е одобрен за финансиране. Общият бюджет на проекта е 3 857 055 лева, като 3 642 988 лева от тях са БФП, отпусната от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България. Изпълнението на дейностите, включени в проекта превръщат източната част на Калето в една атрактивна туристическа атракция, уникална в национален и международен мащаб.
Реализираните по проекта дейности включват реставрационни и консервационни работи, експозиционен надзид, укрепване на крепостната стена и основи, прокарване на експозиционни маршрути. Наред с това е реконструирана и техническата инфраструктура, осигуряваща достъпа до обекта – пешеходния подлез, свързващ археологическия комплекс с града и пътната отсечка и мост между главен път Е-79 и атракцията. Изградена е амфитеатрална сцена и декоративна колонада. Съществуващият паркинг е разширен и реконструиран, рехабилитирана е парковата зона, изградено е художествено осветление. Изградените по предходни инициативи на община Мездра две помощни сгради са превърнати в експозиционна зала и помощна сграда. Експозиционната зала ни пренася през вековете и ни предствавя живота на хората, населявали това място от древността до средновековието. В нея се намират всички археологически находки, уникални предмети и останки от 5-те различни исторически периода, през които е преминала по време на своето съществуване крепостта. В другата сграда се намират ателиета на местни занаятчии, информационен център и магазин за сувенири.

Анализ на туристическото търсене
Веднага след откриването си на 1 юли 2013 изпълненият проект превърна уникалния археологически обект в атрактивна туристическа атракция, в която всеки турист има възможност да се докосне до 70 вековната история, оставила своите отпечатъци на скалистия рид над река Искър, пазещ „Каменното съкровище на Мездра”.


Подобрената инфраструктура, близостта до главен път, както и множество организирани събития водят до популяризирането на АК ”Калето” в туристическата общност и привличането на туристи в региона. За да се направи точен анализ, би следвало да се разгледат някои основни акцента.

Целият материал:
Прикачени файлове
Анализ на туристическото търсене на АК "Калето" - гр.rar
(873.82 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 243 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Туризъм”