Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Паметника на свободата Шипка

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с туризма.
Познавателен туризъм, рекреационен туризъм, културен туризъм, лечебен туризъм, бизнес туризъм, спортен туризъм, планински туризъм, селски туризъм, риболовен туризъм, екотуризъм, религиозен туризъм, секс-туризъм, социален туризъм, материална база, природни ресурси, туриистически потоци.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Паметника на свободата Шипка

Мнение от Mozo »

Реферат

по дисциплината „ИКОНОМИКА НА ТУРИЗМА”

н а т е м а “ Паметник на свободата на връх Шипка”


1 Увод
1.1 Културен туризъм в България

„Основните въпроси, които трябва да си зададем са възползваме ли се в добрия смисъл на думата от огромното културно-историческо наследство, което имаме, стопанисваме ли го отговорно, рекламираме ли го с гордост пред света или правим всичко възможно да ни възприемат като нация на кебапчетата, чалгата и бетона? „

Основа за културен туризъм могат да бъдат културно-исторически паметници, образци на различни архитектурни стилове, археологически находки, културни мероприятия като концерти, театрални и балетни постановки, кинофестивали, изложби, музеи, всичко свързано с фолклора, с традициите и занаятите, местни ястия и напитки, както и начинът им на приготвяне, всичко автентично и носещо духа на съответната нация. Понятието култура е много обширно и трудно за дефиниране. Така или иначе културата е свързана с всичко стойностно, което е създадено от човека и отразява по някакъв начин неговото битие, достойнстото му като живо същество, идеите и стремежите му за развитие във всяка една сфера на живота. Възможностите за културен туризъм в България са много. На тази древна земя има множество свидетелства за отминали времена и събития, но понякога ние ги отминаваме с безразличие, понякога ги рушим безотговорно или просто ги приемаме за даденост, която не заслужава особено внимание. Може би проблемът се корени в ниското ни самочувствие като нация, в невъзможността да оценим по достойнство , това което имаме. С лекота се отричаме от българското и раболепничим пред чуждото.
Като страна с хилядолетна история и наследство, оставено от древни цивилизации, България има какво да пр едложи на своите гости, които имат интереси в областта на историята, културата, етнографията, религията, архитектурата и изкуството. По територията на цялата страна са пръснати уникални археологически открития – древни селищни могили от епохата на неолита, тракийски светилища и гробници, останки от римски градове, византийски и средновековни крепости, архитектурни резервати, етнографски комплекси, църкви и манастири, текета и много други.
Въпреки че заема само 2% от територията на Европа, в страната ни са регистрирани около 40 000 исторически паметници (7 от които в Списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство), 36 културни резервата, 160 манастира, около 330 музея и галерии. Тук се включват праисторически находки, тракийски гробници, обекти от гръцката епоха, римски крепости, исторически паметници от времето на Първото и Второто българско царство, както и архитектурни забележителности от епохата на Възраждането.
Като емблематични за България могат да се посочат паметниците, включени в Списъка на ЮНЕСКО: Казанлъшката гробница (ІV-ІІІ в. пр.Хр.), Тракийската гробница при село Свещари край Разград (ІІІ в. пр.Хр.), Мадарският конник (VІІІ в.), Боянската църква (Х-ХІ в.), Ивановските скални църкви край Русе (Х-ХІV в.), Рилският манастир (Х в.), Старият град в Несебър.
Карановската селищна могила е основата, на която се създава Карановската хронологическа система, която служи за еталон при синхронизацията на европейските праисторически култури. Огромен интерес представлява Долината на тракийските царе, в която са разкрити над 15 гробници. В страната ни се намира и Перперикон, който е считан за храма на бог Дионис с прорицалище, равно на прочутото светилище на Аполон в Делфи. Смята се, че това е столицата на Одриското царство. В района на с. Старосел, Пловдивско, е открит най-големият тракийски царски комплекс с храм- мавзолей в Югоизточна Европа. Във Варненския некропол е открито най-старото злато в света.
В страната са запазени и много манастири, съхранили българската вяра и култура – Рилският манастир, Бачковският манастир, Троянският манастир, Земенският манастир, Роженският манастир, Килифаревският манастир, Соколският манастир и др. В страната има и много църкви, уникални със своите образци на българските иконографски, дърворезбарски и зографски школи. В тях се съхраняват и много ценни ръкописи. На остров Свети Иван край Созопол са открити мощите на свети Йоан Кръстител.
Възрожденският дух и култура на България могат да бъдат открити в много от българските градове и села - Котел, Копривщица, Карлово, Калофер, Сопот, Елена, Трявна, Банско, Мелник, Стария Пловдив, Гела, Широка лъка, Момчиловци, Орехово, Смилян, Арда, Долен, Лещен, Ковачевица, Плетена, Боженци, Рибарица, Жеравна, Орешак, Медвен, Скандало, Арбанаси, Българи, Кости, Бръшлян, Младежко и др. Много са и възможностите за туристите да се запознаят с традиционни български занаяти като дърворезба, бродерия, грънчарство, плетиво и т.н. Такива се предлагат в архитектурно-етнографския музей на открито „Етъра” край Габрово, етнографските комплекси „Стария Добрич” и „Чифлика” край Албена, Банско, етнографския комплекс „Кулата” – Казанлък, етнографския ареален комплекс – Златоград, „Вароша” – Благоевград, етнографския комплекс „Бръшлян” – Малко Търново и др.
В страната има и много възможности за опознаване на традиционните стопански дейности по нашите земи – производство на розово масло, на вино и др.
България има и изключително богат фолклорен календар. В него са включени много традиции и обичаи, чрез които туристът може да се докосне до българския бит и култура - Сурва (Васильовден), Йордановден – Богоявление, Ивановден, Антоновден, Трифон Зарезан, Мартуване (Мартеници), Сирни заговезни, Кукеровден, Тодоровден, Благовещение, Великден, Гергьовден, Голяма Богородица, Димитровден, Голяма задушница, Бъдни вечер, Коледа. В много български села са запазени древни традиции и обичаи, които се практикуват и до днес. Такива са Лазаровден, Цветница, кукери, коледари, нестинари и много други. Изключително атрактивни са и фолклорните фестивали и събори - Международен кукерски фестивал „Старчевата” (Разлог), Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” – Перник, Събор на етносите (община Белослав), Международен фолклорен фестивал (Велико Търново), Национален фолклорен събор „Рожен”, Международното гайдарско надсвирване в с. Гела и много други.
В страната функционират над 200 музея. Единствени по рода си са Музеят на киселото мляко в с. Студен извор (Трънско), Музеят на розата в Казанлък, Музеят на транспорта в Русе, Музеят на резбарското изкуство в Трявна, Музеят на хумора в Габрово, Музеят по история на медицината във Варна, Музеят на мозайките в Девня, Музеят на солта в гр. Поморие, Политехническият музей в град София, Националният антропологичен музей в София, Музеят на авиацията в Пловдив, Музеят на виното в Плевен, Националният исторически музей, музей „Земята и хората” и много други.
Това са само малка част от примерите, които могат да се включат към културния туризъм в България. Всички те до едно са уникални, незабравими, забележителни и трябва да сме горди, че се намират именно в нашата страна, защото освен всичко друго те правят България предпочитано място за почивка.
Трябва да се поучим от световната практика. Начинът, по който се интерпретира и рекламира културното наследство е определящ, за това как ще бъде възприемано и какъв интерес ще предизвика.

Целият материал:
Прикачени файлове
Паметника на свободата Шипка.rar
(32.27 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 601 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Туризъм”