Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пищови по статистика

Безплатни реферати, доклади, анализи, есета и всякакви теми свързани със статистиката.
Национален статистически институт, регресионен анализ, корелационен анализ, динамичен анализ, вариация, вероятност, случайност, теория на игрите, статистическа съвкупност, статистически признаци, статистически единици, статистически данни, линейни диаграми, плоскостни диаграми, абсолютна честота, относителна честота.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Пищови по статистика

Мнение от Mozo »

1. Статистиката като наука
Възниква за да задоволи потребностите на статистическата практика. Тя е многоотраслова наука, защото изследва различни обекти - икономически, социални, демографски, природни. Общата теория на статистиката е обединяващо звено, защото осигурява научните основи на статистическото изучаване.
Възникване и развитие на статистиката.
Кр на 17 и нач на 18 век.
Описателно направление в Германия - изучава явленията които имат държавен характер.
Политическа аритметика в Англия - освен описването на явленията, определяне на закономерности и тенденции на явленията (опит).
Т-я на вероятностите Ф-я - Паскал
Статистика - от “статус”(влияние, положение).
Обект, предмет и метод на статистиката.
Обект - масово проявяващи се явления и процеси в определени териториални и времеви граници.
Предмет - статистична закономерност и тенденция която се проявява в дадено масово явление за определено време и по определена териториална единица.
Метод - специфичен подход, с който установяваме статистически закономерности и тенденции в масовите явления в определено време и териториални граници. Той има за основа закона за големите числа. Неговия смисъл е в това, че при обхващането на достатъчно голям брой единици индивидуалните особености се неутрализират и се проявява обща закономерност. В зависимост от фазите на статистичното изучаване, статистичният метод изпълнява две форми - описателна и аналитична.
Описателна - приложена през първите две фази на изучаване с нея се осигурява информация за обекта на изследване.
Аналитична - изучават се статистическите закономерности, тенденции, взаимни връзки и зависимости. Прилага се през третия етап на изучаване.
Статистическия метод е конкретен метод на познание, а не метод на абстрактно-теоретичен анализ. Особености :
 приложим при изучаване на масовите явления
 чрез него се изучава количествената страна
 чрез него се проявяват закономерностите и тенденциите при изучаваните процеси и явления
Статистическа съвкупност - общност от единици (случаи) обединени от обективно съществуващи връзки и зависимости, в които се проявяват свойства, статистически закономерности и тенденции за определяне на време и място. Важно условие при формирането на статистическата съвкупност е нейните елементи да бъдат еднородни по избрани признаци в определено отношение.
В зависимост от периода или момента от време, за които се изучават статистическите съвкупности те биват:
 моментни - всички единици се наблюдават в точно определен момент
 интервални - наблюдението се извършва непрекъснато в рамките на интервала, характеризира се и се записва
В зависимост от обхвата на единиците на съвкупността:
 генерални - обхващат всички единици в съвкупността
 представителни - наблюдават само част от единиците на генералната съвкупност
Св-ва- обем; структура; разпределение; връзки и зависимости; изменение във времето;
5 . Грешки на СН
При извършването на статистическите наблюдения се допускат различни грешки. Те се делят на 2 вида: грешки на регистрацията и грешки на представителността.
Грешките на регистрацията се появяват от неправилното установяване на фактите от действителността в процеса на наблюдението и от неправилното им записване. Те биват 2 вида: систематични( съзнателни и несъзнателни) и случайни( несъзнателни,по невнимание).
Грешките на представителността се проявяват само при наблюденията чрез представителна извадка.дължат се на това, че се наблюдават само част от случаите на съвкупността, а не всички. Те също биват : систематични( дължат се на подмяната на първоначално избраните за извадката случаи с други) и случайни( не се наблюдават ).
Контрол в/у грешките – бива 2 вида – логичен (съпоставят се записванията при които има някаква логична връзка) и аритметичен (записванията са свързани с някакви аритметични действия).

6. Статистическа групировка
Статистическата групировка е разпределение на единиците на статистическата съвкупност в групи по определени статистически признаци, които в случая се наричат групировъчни признаци - тя е научно обоснован метод, с който се преминава от единичното към общото, от случайното към необходимото.
Видове статистически групировки
Разграничаването на статистическите групировки се извършва по 2 критерия: характер и брой на групировъчните признаци.
В зависимост от характера на групировъчните признаци различаваме: групировки по място, групировки по време, вариационни, категорийни и кумулативни признаци.
Групировки по място (териториални) - предназначени са да изследват териториалното разположение на изследваното явление. Групите се оформят съобразно самите териториални единици.
Групировки по вариационни (количествени) признаци - основание за тези групировки са значенията на вариационния признак и наличието на предварително съставена интервална скала. При определяне ширината на интервалите се прилагат 3 принципа: аритметичен, геометричен, целеви (икономически).
Групировка по категориен признак - когато значенията на този признак са малко на брой, не е необходимо предварително да се определя броя на групите и подреждането им в естествени редици съобразно числените им значения. При малко на брой значения на признака всеки един от тях може да послужи като основание за образуване на група. В такива случаи се ползва предварително извършена класификация.
Комбинационна – съчетава предходните три
Групиравката преминава през следните етапи: отнасяне на всяка ед по даден признак, към гр в която попада; преброяване на ед в гр; събиране на честотите във всички групи;
Начин на групировка:
1.) ръчна и 2.) механизирана
В зависимост от броя на признаците, по които се извършва групировката тя бива: проста и сложна. В зависимост от данните, които ще групираме, групировките биват първични и вторични. В зависимост от задачите, които се поставят пред статистическия анализ могат да се построят : структурна, типологична и аналитична група.


7. Статистически анализ
1.Същност, задачи и етапи на статистическия анализ
Статистическия анализ е завършващият етап на статистическото изучаване. На този етап се правят и съответните изводи и решения за по-нататъшни действия.
Задачите на стат анализ са:
-анализ на обема на изучаваните съвкупности и териториалното им разпределение;
-анализиране на структурата на изучаваните съвкупности и нейното изменение;
-анализ на разпределението на случаите в изучаваните съвкупности по различни признаци;
-анализ на връзките и зависимостите, проявили се м/у изучаваните явления;
-анализ на измененията във времето на изучаваните явления.
В зависимост от поставените цели и задачи статистическият анализ бива: описателен, диагностичен, прогностичен, оптимизиращ и законоустановяващ.
Описателният анализ се прилага за първична изява на проявилите се закономерности,за вземане на бързи оперативни решения и др. Той е необходим етап за извършване и на другите видове анализи. За целта се използват различни методи и средства – относ и средни величини; таблици и графични изображения;
Диагностичният анализ се използва за установяване и измерване на проявилите или на теоретично предполагаемите връзки и зависимости м/у изследваните явления. При него се прилагат методите на индексния факторен анализ, на дисперсионния анализ, на корелационния анализ, на регресионния анализ.
Чрез прогностичния анализ се предвижда изменението на явлението във времето (циклични и сезонни колебания). При него се прилагат всички методи- диаграми на развитието, циклични и сезонни колебания и др.
Оптимизиращият анализ се прилага за извършване на оптимален избор на решение от няколко възможни решения при различни ситуации, което да осигури максимално възможна печалба или минимална загуба при съществуващите условия. За целта се използват методите на теорията на статистическите решения.
При законоустановяващият анализ се установяват присъщите на дадената съвкупност закономерности и тяхното количествено изразяване, ако действително съществува предполаганата от нас закономерност. Откритите закономерности са от теоретичен вид.
При стат анализ се срещат няколко вида трудности:
-голямо разнообразие на изследваните процеси и явления, връзките и зависимостите м/у тях;
-недостатъчно точни методи за анализ на тези процеси и явления;
- недостатъчно подробни и пълни стат данни за изучаваните процеси и явления.
При извършването на анализа се допускат и грешки от неправилно тълкуване на получените резултати. Те се дължат на недобро познаване на анализирания предмет, постигане на желан резултат и др.

11. Статистическо разсейване (вариации)
Стат средни величини х-зат центъра на разпределението в съвкупностите по някакъв признак. Разнообразието на признаците се нарича разсейване или вариация. Тя се измерва с различни показатели.
Вариационен размах или ранг на вариация - Това е най-елементарния показател и затова е най-обща мярка за разсейването. Той е абсолютна мярка и е наименована величина. Абсолютният размер на вариационния размах се изчислява като разлика между най-големия и най-малкия вариант на признака. Формулата за изчисляване е следната :
Rа = Xmax - Xmin
Той бива претеглен и непретеглен. Намира приложение при измерване качеството на стоките.
Линейно отклонение – получава се като средна аритметична разлика на отклоненията на усредняваните величини от тяхната средна аритметична.
То бива: претеглено и непретеглено
Непретеглено λ=xi - x 
N
Претеглено λ=xi - x fi
fi
Стандартно отклонение- то е средна квадратична от разликите на усредняваните величини от тяхната средна аритметична. Бива претеглена и непретеглена. непретеглена
__________
σ = √∑( xi – x)2
N
Претеглена __________
σ = √∑( xi – x)2fi
∑ fi
Дисперсия-това е квадрата на стандартното отклонение.
непретеглена
(∑хi) 2
σ2 = ∑хi2 - N
N
Претегленa
(∑хi fi) 2
σ2 = ∑хi2fi - ∑ fi
∑ fi
Коефициент на вариация- ненаименована величина
Vx =σ .100
x



15. Статистически анализ на данни от предварителна извадка. Извадки-същност, формиране, модели.
Цялата изучавана съвкупност, от която се избират известен брой единици за репрезентативно наблюдение се нарича генерална съвкупност - съвкупност.
Основни причини:
1.Обема на общата генерална съвкупност може да бъде безкрайно голям-този случай възниква на полето на природните науки.една значителна част от природните съвкупности съдържа изключително голям брой случаи.
2.Унищожаването на единиците в процеса на наблюдение-възниква при определяне качеството на произведената продукция на пазара. Установяването на потребителското качество не може да стане без да се наруши техния търговски вид.
3.Наблюдението на генералната съвкупност е икономически неизгодно и струва скъпо- записват се всички разходи, които се правят.
4.Единиците на наблюдаваната съвкупност са трудно достъпни.
Извадковите статистически наблюдения могат да се разделят на 2 типа- чрез непредставителна извадка и чрез представителна.
Към непредставителните извадки спадат: преднамерената извадка, квотната извадка и извадката на парче.Основното при тях е, че резултатите от тях не могат да се разпростират, да бъдат представителни за цялата генерална съвкупност, от която е направена извадката.
Представителните извадки се формират на вероятностна основа. При тях получените резултати могат да се разпрострат , представителни са за цялата генерална съвкупност, от която е направена извадката.
За да бъде една извадка представителна е нужно подборът на единиците на ген съвкупност за извадката да бъде непреднамерен- прави се по определени правила.
Съществуват 2 основни начина за непреднамерен подбор- случаен (лотариен) и систематичен( механичен) подбор.
Случайният подбор е на принципа на лотарията. На всички единици им се дава еднаква възможност да попаднат в ген съвк. За да попаднат в извадката тр да има списък на единиците на ген съвк. Вторият момент е да се осъществи избора на лотарията чрез таблица на случайните числа. В тази таблица числата не са в последователен ред, а са разбъркани.най-често се използват таблици с 4-цифрени числа. При случайният подбор има едно неравномерно разпределение на единиците. За да се получи равномереност се прилага систематичния подбор. При него се въвеждат 2 основни понятия: подборна стъпка и стартово число.
Подборната стъпка показва през колко единици от ген съвк една тр да попадне в извадката.
Стартовото число е номерът на първата единица, която ще попадне в извадката. То тр да е в размера на подборната стъпка.
Съществуват и други видове извадки: районирани, гнездови, взаимопроникващи, ротационни, многостепенни и др.


18. Планиране обема на извадката-етапи. Източници на инф-я. Планиране на обема при малообемни извадки.
След извършване на цялата работа по организиране на извадката, провеждане на наблюдението и оценка на различни статистически величини се оказва, че тези оценки не могат да служат за практически цели. Причина за това са големите стандартни грешки на показателите и широките доверителни интервали за параметрите в генералната съвкупност. Изходът от това положение е предварително да се планира обема на извадката с желана точност на отделните оценки. Изходна база за планиране на обема на извадката е формулата на стандартната и максималната грешка. Полученото уравнение се решава по отношение на обема на извадката. След преобразувания получаваме :
n = z2σ2
Δ2
Гаранционният множител z и максималната грешка се определят по желание на организатора на извадката. Остава да се определи размера на дисперсията или стандартното отклонение, които са измерители на разсейването по даден признак. Разсейването е обективно съществуващо и не може да се определя по желание.
Някои от възможните пътища за набавяне на информация за размера на дисперсията са следните:
1)Да се вземе размерът на изчислената дисперсия по подобно предходно наблюдение, когато са оценявани същите параметри по същите признаци.
2)Да се използва микроизвадка. Тя е представителна извадка , която се организира по същите правила, както и другите извадки.
3)Когато оценяваният параметър има вид на относителен дял може да се използва зависимостта, че максималният размер на дисперсията е σ2р= р.q= 25%, или 0,25
4)Когато оценяваният параметър е във вид на средна аритметична величина може да се използва друг начин. При нормално разпределение на случаите от ген съвкупност по даден признак коефициентът на вариация е Vx = 33% или 0.33
5)При изработването на много детайли и други изделия и стоки обикновено по стандарт се дава максимално допустимите отклонения. Тук може да се използва зависимостта, че размахът е приблизително 6 пъти по-голям от стандартното отклонение.σ ≈ Ra/6
При планиране обема на малообемни извадки се използва същата формула, но гаранционният множител се взема от

Целият материал:
Прикачени файлове
Пищови по статистика.rar
(51.91 KиБ) Свален 98 пъти
Прочетено: 3313 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Статистика”