Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Междуинституционалното взаимодействие в Европейския съюз, съобразно договора от Лисабон

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Междуинституционалното взаимодействие в Европейския съюз, съобразно договора от Лисабон

Мнение от Kotkata68 »

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
“СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
гр.ВЕЛИКО ТЪРНОВО

СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
Дисциплина: "Европейски структури, институции и организации"
ЕСЕ
ТЕМА: “МЕЖДУИНСТИТУЦИОНАЛНОТО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ СЪОБРАЗНО ДОГОВОРА ОТ ЛИСАБОН”

Изготвил: Проверил:
Доц. д-р Емил Панушев

2011г.


Характер и взаимодействие на европейските институции
На 1 декември 2009 г. Договорът от Лисабон влиза в сила. Институциите на ЕС стават седем на брой: Европейски парламент, Европейски съвет, Съвет, Европейска комисия, Съд на Европейския съюз, Европейска централна банка и Сметна палата.
Европейски парламент
Европейският парламент е единствената пряко избирана институция, която представлява гражданите на Европейския съюз. Заедно със Съвета на Европейския съюз той осъществява законодателната власт на ЕС. Представлява 500 милиона души, колкото е общото население на 27-те държави-членки на Европейския съюз. Неговата главна роля, като движеща политическа сила, е създаването на различни инициативи. Влиянието на ЕП все повече нараства, тъй като той е призван да контролира бюджета на евроинституциите.
Членовете на Европейския парламент се избират чрез преки избори на всеки 5 години. Последните общи избори за ЕП се провеждат през юли 2009 г. и според тях България има 17 евродепутати.
Европейски съвет
Европейският съвет се състои от ръководителите на правителствата на страните-членки, който подпомага Съвета на Европейския съюз в разработването на общите политики на високо ниво.
Европейският съвет се занимава с централни теми за Общността, отнасящи се главно до така нареченото Европейско политическо сътрудничество (ЕПС), с което се прави опит за съгласуване във външната политика. На основата на своя състав той се развива в най-високата колегия за вземане на решения, към която институциите се обръщат, когато не са могли да постигнат съгласие по даден въпрос на по-ниско равнище. Като важна особеност следва да се отбележи фактът, че Европейският съвет не изпълнява законодателни функции. Приетите решения нямат задължителен характер, а определят най-общите насоки и политики. Обсъждат се всички важни въпроси на ЕС, политически декларации, важни назначения и др. След срещата се публикува официално съобщение с решенията.
Съвет на Европейския съюз
Съвет на Европейския съюз е институция за управление на Европейския съюз (ЕС), която заедно с Европейския парламент, осъществява законодателната власт на ЕС. Той е и водещата институция при вземането на решения. Чрез своите актове упълномощава Европейската комисия да осъществява правилата, формулирани от Съвета. За разлика от другите административни органи няма постоянен състав, а се състои най-общо казано от ресорните министри на всяка една от страните членки.
Европейска комисия
Европейската комисия, известна още като Еврокомисия е изпълнителният орган на ЕС. Главната й роля е да предлага и постановява закони, както и да действа като „пазител на договорите“, което осигурява правната основа за ЕС. Комисията управлява и ежедневната дейност на Съюза: прилагане на политиките, изпълнение на програмите, разходване на средствата и др.
Настоящ председател е Жозе Мануел Дурау Барозу, а Кристалина Иванова Георгиева е европейския комисар от България, чийто ресор е “Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи”.
.........................

Целият материал:
Прикачени файлове
Междуинституционалното взаимодействие в Европейския съюз, съобразно договора от Лисабон.rar
(17.23 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 556 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”