Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

България и Европейската асоциация за свободна търговия, Европейско икономическо пространство

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283958
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334677
Местоположение: Somewhere In Time

България и Европейската асоциация за свободна търговия, Европейско икономическо пространство

Мнение от Mozo »

Европейската асоциация за свободна търговия ( ЕАСТ) е алтернативен на европейските общности (ЕОВС, ЕИО и ЕВРАТОМ) модел на интеграционна формация в Западна Европа. Популярна е основно чрез английското си наименование European Free Trade Association или EFTA/ЕФТА.
Европейската асоциация за свободна търговия е създадена по инициатива на Великобритания, която отказва поканата за участие в учредяването на ЕИО (ЕО) и търси възможност да създаде конкурентна формация, в която да заема доминиращо място. Сред учредителките на тази организация са още 6 европейски държави – Австрия, Дания, Норвегия, Португалия, Швейцария и Швеция. Членове на ЕАСТ са били или понастоящем още са: Исландия, Финландия и Лихтенщайн. Последния състав на асоциацията включва Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Таблицата по-долу илюстрира цялата динамичност на осъществяваните през годините (1959-2007г.) промени в членския състав на ЕАСТ.

Държави – членки на Европейската асоциация за свободна търговия

Държави - основателки
Новоприети държави
Напуснали държави
Последен състав
Австрия
Великобритания
Дания
Норвегия
Португалия
Швейцария
Швеция
Исландия (1970)
Финландия (1986)
Лихтенщайн (1991)
Великобритания (1972)
Дания (1972)
Португалия (1985)
Австрия (1994)
Финландия (1994)
Швеция (1994)
Исландия
Лихтенщайн
Норвегия
Швейцария

Правна основа за съществуването и функционирането на ЕАСТ е конвенция, подписана между държавите – учредителки на 20.11.1959г. в Стокхолм (Швеция). Влиза в сила на 03.05.1960г. Идейният й замисъл е повече от скромен. Ограничава се само до създаването на европейско пространство за свободна търговия, което да включва премахване на митата в търговията между държавите от асоциацията и да не ограничава свободата им да провеждат независима търговска политика с трети страни.
Съгласно чл.2 на Стокхолмската конвенция ЕАСТ си поставя следните основни цели:
“Да съдейства за поддържането на висока икономическа активност, осигуряването на пълна заетост, повишаването на производителността, рационалното използване на ресурсите, за финансовата стабилност и неотклонното повишаване на жизненото равнище на територията на страните – членки;
Да осигури развитието на търговията между страните – членки в условията на добросъвестна конкуренция;
Да избягва значителното неравенство в условията за снабдяване на страните – членки със суровини, произвеждани на тяхна територия;
Да съдейства за хармоничното развитие и растежа на международната търговия, за отстраняване на бариерите по пътя на нейното развитие”.
Основните средства, посредством които ЕАСТ предвижда да
реализира поставените цели, се свеждат до:
постепенно ликвидиране на митническото облагане при вноса и износа на промишлени стоки в търговията между участващите в нея държави. Либерализирането на взаимната търговия със селскостопански стоки да сеосъществява върху основата на двустранни съглашения между заинтересованите страни;
постепенна отмяна на количествените ограничения при търговията с промишлени стоки в рамките на асоциацията;
забрана за предоставяне от страна на държавите – членки на експортни субсидии на предприятията, които се намират на тяхната територия;
забрана от страна на властите на централно и местно равнище в държавите – членки за провеждане на каквито и да е мерки, поставящи собствените им производители в привилегировано положение спрямо производителите от другите държави – членки на ЕАСТ;
забрана за индустриалните предприятия да осъществяват каквато и да е дейност, с която може да се навреди на свободната конкуренция на територията на държавите – членки (например чрез установяване на изкупни иоли продажни цени, контрол върху пласмента и др.).
По своята най-дълбока същност Европейската асоциация за
свободна търговия е пространство за свободна търговия с промишлени стоки. В тази връзка е договорена постепенна отмяна на количествените ограничения при търговията с този вид стоки, а в края на 1966г. между нейните държави – членки са премахнати и вносните мита за промишлени стоки. По отношение на селскостопанските стоки, рибата и рибните продукти, държавите от ЕАСТ запазват своята пълна национална автономия и твърдо застават зад минималната либерализация на взаимната си търговия с тях.
ЕАСТ има относително по-опростен икономически механизъм в сравнение с този на Евросъюза, например. В нейния учредителен документ не са предвидени мерки и инициативи по изработването на съвместна политика в различните области на обществения живот. Държавите – членки се задължават да осъществяват само минимална координация на основните цели, принципи и механизми на своите национални икономически политики. Те не си поставят за цел и изграждането на икономически, валутен и политически съюз.
Подобно на своите скромни цели, ЕАСТ разполага с проста организационна структура и междудържавни по своята същност институции. В качеството на такива се явяват:
Съвет на асоциацията – основен ръководен орган на ЕАСТ. Заседава два пъти годишно на равнище министри и два пъти месечно на ниво ръководители на постоянните представителства на държавите членки. Всяка държава има право на един представител и един глас в Съвета. Като правило решенията се вземат с консенсус

Целият материал:
Прикачени файлове
България и Европейската асоциация за свободна търговия, Европейско икономическо пространство.rar
(16.42 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 679 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”