Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Единен вътрешен пазар на ЕС

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Единен вътрешен пазар на ЕС

Мнение от Kotkata68 »

СЪДЪРЖАНИЕ


I. Въведение
II. Вътрешен пазар
А. Недоизграден общ пазар
Б. Основни компоненти на вътрешния пазар
а)Свободно движение на стоки
- Основни раздели и специфика на регулативната рамка относно движението на стоките
І. Митнически съюз:
ІІ. Обща митническа тарифа и режим на данък добавена стойност
1. Забрана на мита, такси и налози, имащи еквивалентен ефект
2. Забрана на количествените ограничения и на мерките, имащи еквивалентен ефект
3. Фактическа ситуация
б) Свободно движение на хора и гражданство в Съюза
- Свободно движение на работна сила, социална политика и заетост и защита на потребителите
- Свободата на установяване
в) Свободно движение в сферата на услугите
- Изграждане на Единен вътрешен пазар на услугите
г)Свободно движение на плащания и капитали
- Необходимост от адаптация на българската икономика към условията на неценовата конкуренция в рамките на Единния вътрешен пазар
III.Обществени поръчки
IV. ПРИМЕР: Сближаване на законодателството на Република България с правото на ЕС в областта на данъци, мита, акцизи. Изисквания относно данъка върху добавената стойност (ДДС).


I. Въведение

Европейският съюз беше създаден с Договора за Европейския съюз, подписан в Маастрихт на 10 Декември 1991. Той е резултат от компромис между защитниците на т.нар. “Метод на Общността” (с неговите наднационални институции и нарастващ брой области, в които се гласува с квалифицирано мнозинство) и защитниците на по – класическата междуправителствена форма на сътрудничество между държавите (при която инициативата до голяма степен принадлежи на страните – членки и решенията се вземат почти с единодушие). Беше решено Съюзът да има трикомпонентна структура (структура на “трите стълба”). Най – важната част, включваща трите общности, е ясно разграничена от другите две, общата външна политика и политика на сигурността и сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи, които до голяма степен се осъществяват на междуправителствено ниво и в които Комисията няма единствено право на инициатива. Тристранната структура често бива представена като подобие на фасада на храм с три стълба, поддържащи архитрава и фронтона на Съюза.
Съюзът обединява: - Европейските общности
(Европейската общност за въглища и стомана, Европейската икономическа общност, преименувана на Европейска общност и Европейската общност за атомна енергия)
- допълващи политики и форми на сътрудничество ( обща външна политика и политика на сигурност и правосъдие и вътрешни работи)
Конституцията на Съюза е доста слаба, отчасти поради факта, че той няма юридическа идентичност като такъв. Поради това ролята на страните – членки си остава решаваща; например: при сключването на международни споразумения.
Структурата на Съюза е решаваща за разбирането на механизмите на вътрешния пазар в по – широк аспект.

II. Вътрешен пазар

А. Недоизграден общ пазар
През 1957 година основна цел на Договора за Европейската икономическа общност беше създаването на общ пазар с постепенно елиминиране на търговски бариери между страните–членки. Създаването на Общия пазар обхваща четири аспекта:
1. митнически съюз, т.е. премахване на митата между страните - членки и създаването на обща външна тарифа. Стоки, влизащи в Европейския съюз от трети страни, подлежат на една и съща митническа тарифа, независимо от коя страна – членка се внасят.
2. създаване на вътрешен пазар, характеризиращ се с премахването между страните – членки на пречки пред петте свободи на движение.
3. система, която да гарантира, че конкуренцията на вътрешния пазар на е нарушена.
4. обща търговска политика (този аспект е най – важната отлика между концепцията за общ пазар и за свободна търговска зона).
По своя характер Общият пазар е аналогичен на вътрешния пазарна отделната страна. По – подробна дефиниция на Общия пазар е “пазар, на който всеки участник в рамките на дадена общност е свободен да инвестира, произвежда, работи, купува или продава, да предоставя или получава услуги при условия на конкуренция, които не са били изкуствено изкривени”. В определението за вътрешен пазар отсъства елементът “изкривена конкуренция”.
============================

Целият материал:
Единен вътрешен пазар на ЕС.rar
(35.58 KиБ) Свален 18 пъти
Прочетено: 732 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”