Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Бъдещето на ЕС след влизането в сила на договора от Лисабон през месец декември 2009г.

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Бъдещето на ЕС след влизането в сила на договора от Лисабон през месец декември 2009г.

Мнение от Kotkata68 »

НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ

Център за дистанционно и електронно обучение

Локален център- гр. София

КАЗУС

по дисциплината: BAEB 313D “Икономически измерения на европейската интеграция”

Тема: „БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ СЛЕД ВЛИЗАНЕТО В СИЛА НА ДОГОВОРА ОТ ЛИСАБОН ПРЕЗ М.ДЕКЕМВРИ 2009Г.”
Изготвил:

2010 г.

УВОД
Eвропейската 2009г. беше последната от институционалната криза на ЕС. Тя завърши с приемането на новия съюзен договор от Лисабон, който замени отхвърления с референдуми във Франция и Холандия през 2005г. проект за евроконституция. Договорът от Лисабон прави ясна позицията на Европа в отношенията с нейните партньори по света. Той използва силните страни на Европа в икономиката, хуманитарната сфера, политиката и дипломацията за отстояване на европейските интереси и ценности по света, като в същото време уважава специфичните интереси на страните-членки във външните работи.
След присъединяването си към ЕС, Република България се включи в първия цикъл на обновената Лисабонска стратегия (2005-2008г.) от началото на 2007г., когато представи своята първа Национална програма за реформи.
През м.юни 2010г. ръководителите на държавите-членки на ЕС приеха програмата „Европа 2020”, която да замени Лисабонската стратегия, приета през 2000г., чиято цел беше да направи за 10 години европейската икономика най-конкурентоспособна в света, но в голяма степен се провали, защото представляваше само списък с добри намерения. С новата програма икономическата стратегия на ЕС за следващите 10 години акцентира върху новите технологии и „зеления растеж”.
Целта на представената разработка е да се установят промените и предизвикателствата настъпили за страните- членки на ЕС при институционалното им включване, след влизането в сила на 1 декември 2009г. на Договора от Лисабон.


І. ОСНОВНИ АСПЕКТИ НА ДОГОВОРА ОТ ЛИСАБОН
Проектът на Договор от Лисабон за изменение на Договора за Европейския съюз и на Договора за създаване на Европейската общност (Договор от Лисабон ) е изготвен при стриктно спазване на Mандата от м.юни 2008г. Използван е различен подход при изменение на двата договора:
-при Договора за Европейския съюз (ДЕС) водещ е действащият текст и при липса на изрични указания за изменения, разпоредбите на настоящия договор се запазват.
-в Договора за ЕО, който се преименува на Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС) водещи са текстовете, договорени на Междуправителствената конференция през 2004г. (Договор за създаване на Конституция за Европа), освен ако има изрични указания за изменения в мандата.
....................................

Целият материал:
Прочетено: 695 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”