Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

България и Европейският съюз

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284325
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335724
Местоположение: Somewhere In Time

България и Европейският съюз

Мнение от Mozo »

МЕЖДУНАРОДНО ВИСШЕ БИЗНЕС УЧИЛИЩЕ БОТЕВГРАД

ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ
Бакалавърска програма Маркетинг и комуникации


Учебна дисциплина
“ЕВРОПЕЙСКА ИКОНОМИЧЕСКА ИНТЕГРАЦИЯ”


КУРСОВА РАБОТА
На тема
България и Европейският съюз

С ъ д ъ р ж а н и е :
I. Увод
II. Исторически факти и състояние на България по пътя към Европейския съюз
1. Начало на отношенията на България с Европейската общност
2. Начало на процеса на присъединяване
3. Преговори за присъединяване
III. Перспективи
1. За обществото ни
2. За отделния български гражданин
IV. Заключение

I. Увод
Европейският съюз (съкратено ЕС) е икономическо и политическо сдружение от 28 държави. Евросъюза е създаден, за да се прекратят зачестилите войни измежду съседките страни, чиято връхна точка е Втората световна война. От 1950 г. Европейската общност за въглища и стомана стартира сплотяването на европейските страни политически и икономически, за да се гарантира дълготраен мир. Страните основоположнички са Франция, Германия, Люксембург, Белгия, Холандия и Италия. През 50-те години на миналия век в центъра на бдителноста е Студената война между Изтока и Запада. Англия, Ирландия и Дания се присъединяват към ЕС на 1.01.1973 г., и с това членките в съюза се увеличават на девет. Краткотрайната, арабско-израелска война през 1973 г. довежда до енергийна криза и икономически затруднения в Европа. През 1981 г. Гърция идва като десети член на съюза, а след пет год. Се присъединяват и Испания и Португалия. Скоро след това е подписан европейски акт, служещ за фундамент на шест годишна платформа, устремена към уреждане на затрудненията със свободната търговия в рамките на Европейския съюз, като с този способ се създава „единния пазар“. Немалко политическо изменение навлиза през 1989 г., когато Берлинската стена е разрушена и границите между Източна и Западна Германия са отворени. Това допринася за сплотяването на източна и западна Германия.
От времето когато се е зародил ЕС се превръща в един от най-ръководещите двигател в международните отношения. Първопричината произхожда от размаха на интеграционните процеси, които преминават както вътре в нея, така и от отношението с другите страни.
Всеобщите приоритети на ЕС се дефинират от Европейския съвет, който свързва национални и европейски лидери. Европейските депутати, които са избирани пряко, представляват гражданите на Европейския съюз в Европейския парламент(ЕП) . За интересите на Европейския съюз, като цяло следи Европейската комисия(ЕК). Самостоятелните правителства осигуряват индивидуалните национални интереси в рамките на Съвета на ЕС.
Европейския съвет фиксира цялостните насоки на Европейския съюз, но няма право да приема закони. Неред със своя председател Съветът заседава 2 пъти на шест месеца за по няколко дни, а в състава му влизат държавни глави или правителствени ръководители на страните от Европейския съюз и председателя на ЕК.
България дълго нямала възможноста да се включи в съюза на Западна Европа. Значителни перипети за присъединяването на страната са били политически, икономически и военни блокове, възникнали след края на Втората световна война. След рухването на Източния блок, пред страните на Централна и Източна Европа се открива перспектива за интегриране на стопанствата им в единната икономика на развитите държави от Западна Европа.
II. Исторически факти и състояние на България по пътя към Европейския съюз
1. Начало на официалните отношения на България с Европейската общност
България установява официални дипломатически отношения с Европейския съюз на 08.08. 1988 г. С включването си към Европейския съюз Българските граждани придобиха самочувствие на членуващи в общност в която цари мир, стабилност и сигурност. Всеки гражданин на България може да пътува, работи, учи или живее във всяка една от членките, също така получва право да развие собствен бизнес като ползва местните системи за социално осигуряване. Всеки Българин може да гласува на местни и общински избори и на изборите за Европейски парламент независимо в коя държава от ЕС пребивава, и дори да се кандидатира както на местни, така и на европейски избори. Всеки гражданин на ЕС получава покровителството на дипломатическите консулства на всяка една от държавите членки. Гражданите на ЕС и постоянно пребиваващите на територията особи имат възможноста просто да се обърнат към институциите с претенция или молба.

Целият материал:
Прикачени файлове
България и Европейският съюз.rar
(17.48 KиБ) Свален 15 пъти
Прочетено: 570 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”