Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Трудова миграция в контекста на европейската интеграция и променящите се социално-икономически граници

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Трудова миграция в контекста на европейската интеграция и променящите се социално-икономически граници

Мнение от Kotkata68 »

УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
КАТЕДРА”МЕЖДУНАРОДНИ ИКОНОМИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ”

KУРСОВА РАБОРА

На тема: Трудова миграция в контекста на европейската интеграция и променящите се социално-икономически граници

Изготвил: Проверил:
Йоанна Георгиева Проф. д-р М. АТАНАСОВА
Фак. №

София 2012 г.
Съдържание:


Миграция, същност и видове…………………………………………………………
Миграцията или защо се случва тя- причини, фактори, последици, реакция на отделните страни, статистическа оценка………………………………………..…..

Стратегия на България относно трудовата миграция……………………………….
България, младите хора и европейските оперативни програми……………………
Заключение…………………………………………………………………………..
Използвана литература…………………………………………………………….

Днес международната миграция на трудови ресурси е едно глобално явление, което засяга в различна степен почти всички страни в света.
По своята същност миграционни процеси съществуват от хилядолетия. Човешката история е история на миграцията, тъй като най-развитите и с огромен опит древни и съвременни цивилизации са сътворени от интензивно движение на огромни човешки маси.
1. Миграция, същност и видове
Миграцията по дефиниция е преместване на хора с цел смяна на местоживеенето. Може да бъде: вътрешна - преместване на хора в границите на държавата, което в българския език е възприето да се нарича с общата дума миграция и външна - преместване на хора извън общността им - държавата, континента.
Научната литература предлага и други дефиниции, свързани с трудовата миграция в границите на Европейския съюз. Едната се отнася до посоката на циркулярната миграция: от или към страната на произход. Първата се отнася до хора, които постоянно живеят в родната си страна, но за известно време работят и живеят в чужда държава, след което се завръщат обратно. Другата форма се отнася до имигранти, които окончателно са се заселили в приемната страна, но често или регулярно се връщат в страната на произход.
Друго разграничение е между начина на осъществяване на циркулярната миграция: спонтанна или управлявана. При първата водещ е мигрантът и неговото желание и способност за мобилност. При втората водеща е политиката и регулирането на циркулярната миграция чрез различни програми за сезонна или други видове временна заетост.
Според генезиса тя може да бъде трудова и нетрудова. При трудовите миграции е характерно, че се постъпва на работа в други населени места или държави с цел получаване на доходи за препитание и осигуряване на постоянна заетост. Към нетрудовите се отнасят миграциите, свързани с учебния процес, квалификацията на работната сила, оказване на безвъзмездна трудова помощ (отглеждане на деца или възрастни лица и др.)
Според формата на организация най-общо миграциите се класифицират на организирани (регулирани) и неорганизирани (стихийни). В чист вид те рядко се срещат. Организираните (регулирани) миграции се осъществяват с помощта на държавата, големи компании, частни фирми или отделни лица. Тези миграции са много ефективни, защото чрез тях се разрешават редица социално-икономически проблеми на територията, в която мигрантите се заселват. Неорганизирани (стихийни) миграции по същество имат хаотичен характер. При тях липсва или е твърде кратък стадия на мотивацията за мигриране. Тези миграции се подчиняват на социално-икономически закономерности.
.....................................

Целият материал:
Прочетено: 492 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”