Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Свободно движение на хора в ЕС

Безплатни доклади, реферати, есета, анализи и всякакви теми свързани с евроинтеграцията.
Европа, европейски съюз, европейска комисия, преподавателски дейности, мрежа Жан Моне, научни и изследоветелски дейности, европейско управление.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20591
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112147
пол: Мъж

Свободно движение на хора в ЕС

Мнение от Montoya »

Четирите основни свободи, елемент на вътрешния пазар на Европейския съюз са движение на стоки, капитали, хора и свободното предоставяне на услуги, като при свободното движение на хора най-ясно е изразен човешкият фактор. Компонентите, които влизат в рамките на свободното движение на хора, съгласно Законодателството на Европейската Общност (Acquis communautaire) са:
• признаването на дипломи и професионални квалификации
• граждански права
• свободно движение на работници
• координация на социално осигурителните схеми

Всички те са тясно свързани с човека и с правото на всеки гражданин на ЕС да му се признават дипломи за завършено образование и придобита професионална квалификация, да може да се движи и установява свободно в рамките на Европейския съюз, да има право да избира и да бъде избиран за член на Европейския парламент и в местни органи на властта, да има достъп до пазара на труда и съответно до социално-осигурителните системи на съответната страна, в която пребивава. Това означава, че от датата на присъединяване всички български граждани имат горните права и задължения, като граждани на Европейския съюз, с изключение на достъпа до пазара на труда по време на преходния период.
Свободното движение на хора е основно право, гарантирано на гражданите на Европейския съюз (ЕС) чрез Договорите. То се осъществява чрез пространството на свобода, сигурност и правосъдие без вътрешни граници. Премахването на вътрешните граници изисква подсилено управление на външните граници на Съюза, както и регламентирано влизане и пребиваване на гражданите от държави извън ЕС, включително чрез обща политика за убежище и имиграция.
Концепцията за свободното движение на хора възниква с подписването на Шенгенското споразумение през 1985 г. и последващата Шенгенска конвенция през 1990 г., които дават началото на премахването на граничния контрол между участващите в тях държави. Като част от правната и институционална рамка на ЕС, шенгенското сътрудничество постепенно се разширява, за да включва повече държави-членки на ЕС, както и някои държави извън ЕС.
Свободното движение има много аспекти – от това как ще се прилага системата за взаимно признаване на професионална квалификация за лица от бъдещи страни членки, до правото на пребиваване, което често се бърка с правата на работниците. Също така хората трябва да бъдат сигурни, че ще запазят правото си на обществено осигуряване, когато се местят от една страна членка в друга.
Под признаване на професионални квалификации се разбира признаването на квалификациите и професионалните титли, които едно лице трябва да притежава, за да може да упражнява дадена дейност (университетска диплома, квалификационни стажове, трудов стаж, държавни и/или професионални изпити, добро финансово положение; срещу лицето също така не трябва да е заведена процедура по обявяване на фалит и то не трябва да бъде осъждано). Признаването на академична степен се използва в случаи, когато дадено лице желае да продължи образованието си. Признаването на квалификациите се прилага в случаите, когато дадена професионална дейност е регулирана в страната домакин. Регулирани професии са тези, за които лицето трябва да притежава дадена квалификация (напр. диплома, професионална титла, трудов стаж по специалността)
Когато дадена професионална дейност е регулирана в страната членка, тя може да бъде упражнявана само от лица, притежаващи национални (издадени от страната домакин) квалификации. Затова е необходимо взаимното признаване на професионалните квалификации между страните членки. В противен случай лицата, упражняващи дадени професии ще трябва отново да държат в страната-домакин много от изпитите за придобиване на професионална квалификация, които вече са държали в друга страна членка.


Целият материал тук
Свободно движение на хора в ЕС.rar
(27.94 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 482 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Европейска интеграция”