Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Административна бизнес стилистика

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365345
Местоположение: Somewhere In Time

Административна бизнес стилистика

Мнение от Mozo »

Административна бизнес стилистика
24.11.2012г.

Култура на деловото общуване(учебник)-университетско издателство

дисонанс-несъответствие

Тема №1
Предмет,задачи и цели на учебната дисциплина

Предмет на бизнес стилистиката-да се запознаем с основните принципи и правила на деловото общуване.Затова ще са ни необходими познания върху теми,свързани с европейската интеграция,факти,документи,стандарти,политики,в рамките на ЕС. Включва се и езиковото законодателство-актуална задача на Съвета на Европа.
Чрез езика се изграждат политики.
Предмет ще бъдат и сферите на общуване в обществото,като всяка сфера е изградила свой собствен език.Основно ще работим с официално-деловия стил.
!дефис (-)
Ще се запознаем с основните типове делови текстове,като всеки един тип си има своите характерни особености.Тези типове си имат и свои жанрове и документи,които им принадлежат.
Ще се занимаваме и с публичната реч,с деловия-речеви етикет.
Трябва да можем да познаваме различните видове документи за дадена сфера,как се съставят те и какви са техните реквизити.За да бъде един текст документ,той трябва да съдържа един постоянен състав от реквизити,иначе този документ няма да има качествата на документ.

Тема №2
Народи и езици на картата на света

Общност-общи генетични черти,групи–>това са народите или етносите.
Eдна съвременна държава вече не фиксира националната принадлежност на гражданите в документите за самоличност,говорим за либерално-демократичните държави.В епохата на Възраждането езикът става основа за етническа идентификация,той е много важен стожер(елемент) на националната ни програма.Чрез езика ние се осъзнаваме като отделна нация-->независима църква,независима държава.
Принципите се променят-важни фактори в човешките социални измерения си остават също езикът,националността и вероизповеданието.Те са много важни стожери за идентичност.Обаче когато политиката се намеси,понякога,има смесване на нещата.Конфесията(религията) се смесва с етничесността.В Средновековието религията,която е надетнична е била най-важна.Религиозните светове са определяли и културния кръг на влияние.Същото се отнася и за Исляма.
Съвременните либерални принципи позволяват на човека да се самоидентифицира.Това е негово право.!!!
Кардинален въпрос:Интеграцията в най-ново време изисква познаването на нови езици–>всяка държава влиза със собствения си език в ЕС-->преводачи.
Кардинален въпрос :Явява ли се езикът като задължителен признак на даден етнос?
В старобългарският език „язик“ е означава и народ и език,думата е синтетична(има две значения).В тези стари общества,езикът е бил неотменна част от общността.В съвременния свят невинаги езикът идентифицира етноса.
България->българин–>български език.
Белгия е създадена след наполеоновите войни.Там има три автономни области,три официални езика.
Испания->има 6 официални езика,там живеят и баските(кавказки племена,които през 15 век напускат родните места и говорят на така наречения баскийски език).
Всяка държава има своята история,което дава отпечатък върху културата.
В дадена държава може да има няколко официални езика.
В количествено отношение между езиците и народите на земята се наблюдава асиметрия,езиците са значително повече от народите.На земята съществуват около 30 000 езика и диалекти.Езиците ги определят на около 5 000.Има харта на защита на езиците,както и народите.20-ти век е век за опазване на езиците.Има и друга асиметрия,в последно време се наблюдава изключителна инвазия на някои езици.Инвазията нараства още повече,осоено с глобализацията.Английският език има и статут на втори официален език-Индия например,след хинди.

Тема №3
Национални езици и езиковата ситуация в ЕС

Създаването на ЕС е сложна организация-27 държави,500 000 000 население.Разширяването наистина е предизвикателствo от политическо,правно,културно и езиково зрелище.Да се създаде днес една обща идентичност е огромен проблем.Говорим за съвременна идентичност!Тази общност изисква едно много сложно управление на процесите-умения,компетентности на много високо равнище.
Езиковата ситуация на европейската общност-мултикултурна и мултиезикова.
Езиците са :английски(най-изучаваният език)47% от ЕС говорят този език,32%-немски език,френски език-28%,италиански-18,испански език-15%,холандски-7%,шведски,гръцки,португалски,датски,фински(финландски),полски(поляците представляват славянските езици).
Унгарски и финския са от една група.
Автохтонен/нни езици-туземни езици на старо население,което е било по тези земи.
Официални езици в ЕС: Английски,датски,български,естонски,латвийски,литовски,немски,гръцки, полски, португалски,словашки,словенски,унгрски,френски,фински,холандски,чешки,шведски и румънски.
Каталонски/лунски език(автохтонен),баските в Испания,бретонски във Франция и т.н.
Национален език/Държавен език! В Белгия няма държавен език.
Официален е езика,който е приет да обслужва интелектуалната,управленската сфера и т.н.

Целият материал:
Прикачени файлове
Административна бизнес стилистика.rar
(32.74 KиБ) Свален 20 пъти
Прочетено: 192 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”