Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Отчитане на разчетите с подотчетни лица и съдружници

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295549
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365456
Местоположение: Somewhere In Time

Отчитане на разчетите с подотчетни лица и съдружници

Мнение от Mozo »

Професионална Гимназия по Икономика
и Мениджмънт
гр. Пазарджик

Дипломна работа

За Държавен Изпит по практика на професията за придобиване на III степен на квалификация по специалността

Тема: Отчитане на разчетите с подотчетни лица и съдружници. Разчети с дебитори и кредитори ю. Разчети по липси начети и съдебни спорове. Инвентаризация във фирма „Старт” АД

Изготвил: Проверил:
И. Дамянчов XII в кл. № 9 З. Киричева
И. Бакалова XII в кл. № 10


СЪДЪРЖАНИЕ:
Увод ………….................................................................................... 4стр.
ГЛАВА ПЪРВА……………………………………………………. 6стр.
ОТЧИТАНЕ НА РАЗЧЕТИТЕ С ПОДОТЧЕТНИ ЛИЦА …………….
1. Характеристика………………………………………………. 6стр.
2. Документи ……………………………………………………..7стр.
3. Синтетично и аналитично отчитане........................................7 стр.
4. Счетоводно отчитане…………………………………………..7 стр.
ГЛАВА ВТОРА……………………………………………………....8стр.
ОТЧИТАНЕ НА РАЗЧЕТИТЕ СЪС СЪДРУЖНИЦИТЕ.........................
1. Характеристика……………………………………………………8стр.
2. Документи…………………………………………………………8стр.
3. Синтетично и аналитично отчитане.............................................8стр.
4. Счетоводно отчитане……………………………………………..9стр.
ГЛАВА ТРЕТА……………………………………………………....10стр.
РАЗЧЕТИ С ДЕБИТОРИ И КРЕДИТОРИ……………………………..
1. Характеристика…………………………………………………10 стр.
2. Документи……………………………………………………….10 стр.
3. Синтетично и аналитично отчитане..........................................10 стр.
4. Счетоводно отчитане…………………………………………....11стр.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА………………………………………………… 12стр.
РАЗЧЕТИ ПО ЛИПСИ, НАЧЕТИ И СЪДЕБНИ СПОРОВЕ…………………..
1. Характеристика…………………………………………………..12 стр.
2. Документи………………………………………………………...12 стр.
3. Синтетично и аналитично отчитане............................................13 стр.
4. Счетоводно отчитане……………………………………………13 стр.
ГЛАВА ПЕТА …………………………………………………………18стр.
ИНВЕНТАРИЗАЦИЯ…………………………………………………………
1. Характеристика…………………………………………………18 стр.
2. Документи……………………………………………………….19 стр
3. Счетоводно отчитане....................................................................19 стр.
Задача свързана с дейността на фирма „Старт” …………………20 стр.
Заключение…………………………………………………………….24 стр.
Приложение…………………………………………………………….25 стр.
Използвана литература……………………………………………….26 стр.


Увод
Дейността на фирма „Старт” АД е свързана с търговия на материали, като подпомага други по-малки фирми. Тя се намира в гр. Пазарджик. Главно в нея възникват различни разчетни отношения. Тя е Акционерно Дружество с много съдружници , всеки от който разполага с различни правомощия и задължения. В главите ще се разгледат особеностите на разчетите какво представляват те, как възникват, какви са необходимите документи и как се осчетоводяват.
Разчетите представляват сметни взаимоотношения, които се пораждат в даден момент, а разплащането се извършва известно време след това. От гледна точка на баланса, те биват – вземания (активи) и задължения (пасиви). Сметките за разчети са включени в 4 раздел от сметкоплана и могат да бъдат активни, пасивни или активно-пасивни.
За да са налице разчетни отношения трябва да има най-малко две страни. Едната обиккновено е предприятието, което като икономическа структура по смисъла на ЗС и други нормативни актове е длъжно да организира и води счетоводство. Другата страна може да бъде представена в лицето на съдружници, собствен персонал, различни държавни недаржавнии институции, доставчици, клиенти, дебитори, кредитори и др.
В зависимост от отчетно- икономическата си същност разчетите се представят в две групи: вземания, които от своя страна биват реални и условни, и задължения, които са също реални и условни.
Реалните вземания или задължения представляват действителни раззчетни отношения, които се проявяват като истински конкретни активи или пасиви. Условните вземания или задължения характеризират външната среда, в която функционира предприятието като икономическа система, отличават се със своята евентуалност и обикновено се наричат невъзмездми непосредствено стопанско- правни взаимоотношения. Когато събитието, което определя условния им харакктер настъпи, те се превращат в реалнни и това превращане намира подходящ счетоводен израз.
В съвременните условия правилното отчитане на всички разчетни отношения има важно значение, както за външните потребители на информация-държавни и други специализирани органи, така и за самото управление на предприятието. Това зависи особено много от адекватната на сегашните изисквания и добре обоснована, а след това и оповестена организация на отчитането им.
Разчетните взаимоотношения с подотчетни лица възникват по повод на вземанията от тях във връзка с дадени аванси до момента на направения и одобрен отчет на лицето. За тяхното счетоводно отчитане се използва сметка 422 Подотчетни лица. Дебитира се при предоставяне на аванса и се Кредитира се при отчитане на аванса. Тя е активна, основна, разчетна сметка, балансова и синтетична. Сметката може да има дебитно салдо. Аналитичното отчитане се осъществява по подотчетни лица.
Още при учредяването на едно дружество могат да възникнат разчетни отношения между него и съдружниците - учредители. Те възникват като вземания на дружеството от съдружниците от момента на записване на вноските до момента на погасяването, покриването или пък начисляване на дивиденти.
Разчетите със съдружници се отчитат със сметка 426 Вземания по записани дялови вноски. Сметката е активна, синтетична, разчетна. Дебитира се с вземания на предприятието от негожите съдружници, а се кредитира при внасяне или покриване на записаните вноски, както и при отказ от внасяне на вноските. Салдото на сметката може да бъде дебитно и ще изразява стойностния израз на записаните, но още невнесени вноски. Аналитичното отчитане се осъществява с аналитични сметки по съдружници.
Разчетни отношения между предприятието и неговите съдружници съществуват не само при учредяване, но и при функциониране на дружеството. Това са задължения на предприятието към неговите съдружници, които се отчитат със сметка Задължения за съучастия.Тя е пасивна балансова,основна разчетна сметка. Кредитира се при начисляване примерно на дивиденти, а се дебитира при изплащтането или капитализирането им. Аналитичното отчитане става по съдружници.
Предприятието се намира в активни контакти с контраагенти от външната среда. При някои от тях възникват препоставки за рекламации. Те не са слабост в икономическия живот, а са резултат от нарушенията на обичайните доставки – липси на материали, стоки, различия в качеството и др. Използваме сметка 440 Вземания по рекламации. Тя е активна балансова, синтетична, основна, разчетна. Най- често използваните сметки са от групата на СМЗ и доставчици, парични средства и други разчети.
Липсите и начетите възникват при инвентаризации в предприятието. Инвентаризацията е метод на счетоводната отчетност, при който се съпоставя фактическото състояние на активите и пасивите в предприятието спрямо информацията и данните на счетоводната отчетност. Изискване на ЗС и СС е инвентаризацията да се провежда задължително към съставяне на годишните финансови отчети.


ГЛАВА ПЪРВА
ОТЧИТАНЕ НА РАЗЧЕТИТЕ С ПОДОТЧЕТНИ ЛИЦА

1. ХАРАКТЕРИСТИКА
Разчетните взаимоотношения с подотчетни лица възникват по повод на вземанията от тях във връзка с дадени аванси до момента на направения и одобрен отчет от лицето.
В България съществува валидна за всички Наредба за командировки, която определя:
Дневни пари – на командирования, когато остава да нощува в мястото на командировката, се заплащат дневни пари в размер 20 лева за всеки ден от командировката, без преспиване му се полагат 10 лева за един ден с възможност за удвояване. Командированият, който е заболял по време на командировката, получава дневни пари за цялото време, през което здравното му състояние не позволява да изпълнява възложената задача или да се завърне в постоянното си място на работа. Когато заболелият постъпи на лечение в болнично заведение, дневни пари не се заплащат.

Квартирни пари – на командирования се изплащат квартирни пари за нощуване само по действително платеното, установено чрез представен документ на името на командирования (фактура)

Пътни пари – полагат се при пътуване с обществен транспорт срещу предоставяне на билети. Когато в заповедта за командировка е посочено командированият да пътува с лично моторно превозно средство, се изплащат пътни пари, равни на равностойността на изразходваното гориво по разходни норми, определени от производителя на моторното превозно средство, за най-икономичния режим на движение.
Наредба за командировки в чужбина:

Целият материал:
Прикачени файлове
Отчитане на разчетите с подотчетни лица и съдружници.rar
(27.94 KиБ) Свален 73 пъти
Прочетено: 938 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Икономика”