Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Възникване на борсите

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Възникване на борсите

Мнение от Kotkata68 »

1. Възникване на борсите
Историята на борсата е свързана с възникването и развитието на пазарните отношения. От дълбока древност производителите на различни стоки (продавачите) и потребителите (купувачите) са търсили място, където да се извършва размяната на материалните блага.Тези места са били там, където са се събирали множество хора – светилищата, манастирите и други. Терминът “борса” за първи път се появява през късното средновековие (13 – 14 век) в фламандския град Брюж, който се оформя като голям търговски център,благодарение на удобното си географско положение.
В специализираната литература съществуват две предположения за произхода на термина “борса’. Първото и най-широко разпространено е че терминът “борса” произхожда от фламандския търговец Ван Дер Борсе. При второто предположение се изхожда от етимологията на думата “Буерсе”- кожена чанта, торба за пари.Семейният герб,изобразен на фасадата на къщата на Ван Дер Борсе , представлява именно три кожени торби за пари.
Превозът на стоките, особено на големи разстояния бил тежък и рискован.Трудностите и несигурността налагат появата на търговията с мостри. Продавачът предлага мостри от своите стоки, а с купувача се договаря за реалната доставка на стоките. Така постепенно тържищата, панаирите и базарите прерастват в стокови борси.
С цел да се осъществи разплащането между търговците от различни краища и области, исторически и обективно се налага възникването на сарафите. Наред с поличното обръщение се извършва и размяна на чуждестранни парични средства, девизи. Така, развитието на стоковото производство, пазарните отношения и разрастването на търговията, логично довежда до възникването на паричните, валутни (девизни) борси.
Естествено, при обособяването си борсите са били в примитивна форма, в сравнение със съвременните функции и роля на тези институции.Те са били по скоро особен род тържища, на които са се срещали търсенето и предлагането на индивидуални, а по - късно на заместими стоки.
Географските открития са повратна точка в борсовата история. Центърът на световната търговия се премества към градовете на океана. Периодичното пристигане на стоките с корабите прави възможно функционирането на пазара само в определени дни. Това налага откриването на представителства.
Към 1460 г. пазарът от Брюж се премества в Антверпен. Този пазар е предимно на стоки, но на него се търгуват също полици и заемни капитали. В Антверпен се поставя началото на търговията с ценни книжа. Появяват се първите облигации пуснати от нидерландското правителство. По – късно се търгуват и облигации емитирани от английските и португалските крале.
За люлка на търговията с ценни книжа се счита Амстердам където е извършено първото прехвърляне на акции, а през 18 в. е построена и специална сграда на площад Дам.
Обособяването на първите фондови борси е резултат от възникването на акционерните компании.
След Амстердам в много градове от Европа и Америка възникват фондови борси от различен тип.
Многообразието на историческата, икономическата, политическата, социалната и културната врата оказва влияние върху фондовите борси и предопределя пътя им на развитие. Повечето се изграждат съобразно националните особености, но ускореното международно движение на капиталите, развитието на информационните и телекомуникационните системи, засилва в последните десетилетия на 20 в. интернационализацията на фондовите борси.
В света подреждането на фондовите борси се осъществява от различни признаци или различни агенции,организации. Една от най– известните класации е според борсовата капитализация.
В заключение може да се обобщи, че в исторически план първи възникват фондовите борси в Европа, след това към 18 в. се появяват в Америка, а към 19 в. и в Източна Азия. В края на 20 в. борсите на стария континент отстъпиха водещото място на американските и японските фондови борси.
2. История на фондовите борси в България
2.1. История на фондовата борса до 1947 г.
Зараждането на фондовите борси в България се предопределя от появата на първите акционерни дружества. Навлизането на капиталистическите порядки в стопанския живот на разпадащата се Османска империя, води до възникването на първите крупни фабриканти и търговци. През 1862 г. в Брайла се създава акционерното дружество “Пчела” , а две години по- късно в Цариград възниква българско търговско параплувно дружество. Счита се , че първите български акции са именно на това дружество.
След освобождението бурното стопанско развитие води до появата на нови акционерни дружества. Нарасналите потребности в младата ни държава довеждат до емитирането на облигационните заеми. Периодът до 1914 г. е свързан със сравнително стабилни темпове на икономически растеж и конвертируемост на българския лев срещу злато и валута. Известно е, че през 1912 г. у нас се извършва второ златно монетосечение, а по златното си съдържание националната валута се равнява на швейцарския франк.Оттук произтича и възможността доходът по емитираните през този период акции и облигации да се изплаща в лева и злато.
На 26.06.1914 г. в София се учредява първата фондова борса в България – Софийска фондова борса. Ефективна работа тя започва на 20.01.1918 г., и независимо че е подпомагана от държавата дейността и често е прекратявана било поради избухването на войните , било поради стопанската криза и липсата на сделки.
През 1922 г. се приема правилник на Софийска фондова борса. В него подробно се разглеждат устройството и управлението на фондовата борса, определят се реда за провеждане на борсови сесии, правата и задълженията на борсовите членове, както и редът и изискванията за допускане на ценните книжа до котиране на борсата.
След световната икономическа криза, периодът 1933 – 1947 г. се характеризира със забавени темпове на икономическо съживяване и умерени обеми на търговия на фондовата борса, независимо че е навечерието на втората световна война у нас има регистрирани над 1000 акционерни дружества.
Новата власт в България (1944 г. ) започва процес на национализация на собствеността, което води до унищожаване на акционерните дружества. Наближава края на Софийска фондова борса, която през 1947 г. със закон прекратява дейността си.
2.2. Фондовите борси в периода 1991 – 1997 г.
Второто начало на акционерните дружества в България се поставя с приемането на указ 56 за стопанската дейност( 1986 г. ). Появяват се първите търговки банки, застрахователни компании и фирми със статус на акционерни дружества. От началото на 1992 г. Министерството на финансите и Българската народна банка започват да емитират и държавни облигационни заеми.
Нуждата от пазар, на който вторично да се търгуват пуснатите в обръщение ценни книжа, довеждат до учредяването в края на 1991 г. на първите фондови борси в България – Първата Българска фондова борса и Софийска фондова борса.
Първа Българска Фондова Борса (ПБФБ) е учредена на 28.10.1991 х. като акционерно дружество с капитал 10 млн. лева, но реално започва да функционира на 19.05.1992 г. Дяловото участие на един акционер не може да надвишава 10 % от капитала. В борсовите сесии могат да участват само оторизирани брокери на членове на ПБФБ (акционерни или асоциирани членове )
През 1993 г. единственият регулиран пазар у нас- ПБФБ е обявен за една от най – динамично развиващите се борси. Тя си спечели славата и на стриктната българска фондова борса сред емитентите.
През юли 1995 г. под егидата на ПБФБ се учредява консорциум “ Българско борсово дружество” с цел създаването на единен капиталов пазар в България. В този консорциум освен ПБФБ влизат още : Пловдивска фондова борса, Черноморска фондова борса, Свободна борса, “ Дунав” и фондова борса “Север”.
Софийска фондова борса (СФБ) е учредена на 17.12.1991 г. от Българска стопанска камара и “ Сателит Дайг” ООД . Регистрирана е на 30.12.1991 г. , като ООД с капитал 50 хил. лв. На първите борсови сесии сделките се осъществяват непосредствено между участниците (инвеститорите и посредниците ). Този примитивен начин на търговия бързо изчерпва възможностите си и СФБ на 18.11.1992 г. временно прекратява дейността си поради пререгистрация . От 15.09 1993 г. СФБ е акционерно дружество с капитал 6 млн. лв. Тя преминава към пряко котиране на всички видове ценни книжа и става постоянно работеща борса.
Членовете на СФБ могат да бъдат както юридически така и физически лица, които са или акционери на борсата или са закупили брокерско място.
Механизмът на функционирането на СФБ е Учреден чрез собствен правилник. Според него се предвижда съществуването на 3 типа пазар – официален, регулиран и свободен.
СФБ е първата борса, на която се сключват сделки с левови облигации на ЗУНК. От началото на март 1995 г. се извършват и репо – сделки с държавни ценни книжа.
До 1996 г. Първата българска фондова борса и Софийска фондова борса са двете най – големи и най – развити борси в България. Независимо че се различават по своята организация, управление и механизъм на действие, те имам единна цел по въпроса за електронизацията при сключването на сделките.
Освен двете големи софийски борси в края на 1995 г. в България съществуваха фондови борси почти във всеки по – голям град. Възраждането на борсовата търговия у нас е бурно и за твърде кратък период ( 1992 – 1995 г. ) се основаха над 20 фондови борси и “ фондови отделения”. В страни със сходни географски характеристики функционират една, максимум две фондови борси. Явно е, че в България бяха създадени прекалено много места за търговия с ценни книжа.
Причините за този български феномен могат да се търсят:
-дългото отсъствие на закон за ценните книжа и фондовите борси
-покупко – продажбата на различни предмети на борсовата търговия
-желанието във всеки български град да се развие бързо бизнес
-интересите на отделни икономически групировки, еуфорията и неотчитане предимствата на единния финансов пазар
-недостатъчната компетентност на някои управители и посредници на провинциалните борси
Наличието на толкова много фондови борси и отделения доведе до разсредоточаване на капитала и слаби темпове на развитие на търговията с ценни книжа. На България бе потребна една модерна европейска борса, която да отговори на нарастващите потребности на нуждаещата се от коренно обновление икономика.
Новите правни икономически условия наложиха създаването на една фондова борса в България, на която да се съсредоточи капиталът и търговията с ценни книжа. На 05.12.1995 г. след Общото събрание на ПБФБ се взе решение за обособяването на Българска фондова борса, като акционерно дружество. Учредители са 5-те фондови борси, влизащи в консорциума “Българско борсово дружество”. Според изискванията на ЗЦКФБИД капиталът на новата борса трябва да е 100 млн. лв., разпределен в обикновени поименни акции с право на глас и номинал от 1000 лв.Приет е нов устав на дружеството и е избран Съвет на директорите, състоящ се от 9 члена.
Очертаващите се проблеми пред създаването на единен фондов пазар към средата на 1997 г. са:
-проблеми от организационно естество
-проблеми от технически характер
-проблеми по регистрацията на борсата
-други
Дългия период на решаване на част от посочените проблеми и крещящата необходимост от създаването на единен, силен фондов пазар провокира правителството да застане между двете борси в ролята на обединител. На 06.06.1997 г. между БФБ и СФБ “Капиталов пазар” се подписва “ помирително “ споразумение.На 21.07.1997 г. се провежда общо събрание на БФБ, на което наименованието на дружеството се променя на Българска фондова борса – София АД, а капиталът се увеличава от 100 млн. лв. на 199 млн. лв. от които апортната вноска на държавата е 99 млн. лв. (49 %).
Появата на БФБ – София АД е нова, революционна крачка в търговията с ценни книжа в България. Създаде се пазар, съобразен с изискванията на Европейския съюз в областта на фондовите борси и ценните книжа и се положиха усилия той на заработи без компромиси от страна на участниците в него.
В хода на своето развитие работата на БФБ – София АД бе подложена на множество промени, засягащи :
- правилното регламентиране на борсовата търговия
- акционерната структура на борсата
- новите инструменти на търговия
- организационно – управленското устройство на борсата
- работата на търговската система и механизма на сключване на сделките
- предлаганите информационни услуги
- формирането на борсовия индекс
- международната дейност на борсата

СА „Д. А. Ценов” – гр. Свищов

Фондовите борси в исторически аспект

*Възникване на борсите
*История на фондовите борси в България


Изготвил: Пламен Иванов Коларски
2ра група „Финанси”
Фак N 041050
Възникване на борсите.rar
(10.15 KиБ) Свален 19 пъти
Прочетено: 1818 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”