Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на разходите за работна заплата и производителност...

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295608
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365596
Местоположение: Somewhere In Time

Анализ на разходите за работна заплата и производителност...

Мнение от Mozo »

Анализ на разходите за работна заплата и производителността на труда в “Драгоман – ел” ООД

СЪДЪРЖАНИЕ:
УВОД 3
АНАЛИЗ НА РАЗХОДИТЕ ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА ПО ОТЧЕТА ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ 13
І. Абсолютна икономия /преразход/ на разходите за персонала 15
II. Влияние на промените в размера на разходите за работна заплата и реализираните приходи с 1 лв. разходи върху приходите на предприятието 19
III. Влияние на промените в размера на разходите за персонал и реализираните приходи от дейността с 1 лв. разходи върху приходите от дейността 20
IV. Влияние на промените в размера на разходите за персонал и произведената продукция с 1 лв. заплати върху произведената продукция 22
АНАЛИЗ НА СРЕДНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА НА РАЗЛИЧНИТЕ КАТЕГОРИИ ПЕРСОНАЛ 24
I. Влияние на промените в средносписъчния брой на персонала и средната му работна заплата върху разходите за работна заплата 28
II. Влияние на промените в средносписъчния брой на работниците и средната им работна заплата върху разходите за работна заплата на работниците 30
III. Влияние на промените в средносписъчния брой на служителите и средната им работна заплата върху разходите за работната им заплата 32
ІV. Влияние на структурата на персонала и промените в средната работна заплата на едно лице от всяка категория персонал върху средната работна заплата на предприятието 33
V. Влияние на промените в средносписъчния брой на персонала, отработените дни от един зает, средната продължителност на работния ден и средното заплащане на един човекочас върху изменението на разходите за персонала 37
АНАЛИЗ НА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА 40
АНАЛИЗ НА ОСИГУРЕНОСТТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО С РАБОТНА СИЛА 43
I. АНАЛИЗ НА ЧИСЛЕНОСТТА НА ПЕРСОНАЛА 43
1.Абсолютен преразход / икономия/ 44
2.Относителен преразход /икономия/ 46
II. АНАЛИЗ НА СТРУКТУРАТА НА ПЕРСОНАЛА 47
III. АНАЛИЗ НА ОБОРОТА /ИЗМЕНЕНИЕТО, ДИНАМИКАТА / НА РАБОТНАТА СИЛА 50
ФОРМИРАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ 52
АНАЛИЗ НА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ 56
АНАЛИЗ НА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА 61
I. Производителност на труда на 1 лице от персонала 63
II. Производителност на труда на 1 работник 65
III. Производителност на труда за 1ч/ден 67
IV. Производителност на труда за 1ч/час 69
V. Влияние на промените в отработените дни от един работник, продължителността на работния ден и почасовата производителност на труда върху годишната производителност на труда 72
ПРИЛОЖЕНИЕ: 79


















УВОД


Персоналът е основен фактор в стопанската дейност на предприятието. Той участва в нея със своята работна сила. Работната сила е цялата съвкупност от качества на човека, който той влага във възпроизводствения процес.
Разходите са основен обект на финансово-стопанския анализ поради тяхното значение за предприятието. Величината, структурата и динамиката на разходите дефинират финансовите резултати. Цел на анализа е обективната оценка на разходите и обуславящите ги фактори.
Разходите представляват намаление на активите на предприятието във връзка с определена икономическа изгода. Развитието на стопанската дейност е свързано с определена динамика на разходите. Необходимо е темпът на производството и продажбите да изпреварва темпа на развитие на разходите. Според общите положения на Националните счетоводни стандарти “разходът е намаляване стойността на стопанската изгода на фирмата през отчетния период под формата на извеждане извън предприятието и намаляване на неговите активи или увеличаване на неговите пасиви, което води до намаляване чистата стойност на капитала отделно от онова, което се дължи на капиталовложителите при разпределението на финансовия резултат”.
Разходите се формират от намалението на стойността на активи, начисляването на трудово възнаграждение, социални осигуровки, надбавки и др. в резултат на осъществена дейност в предприятието независимо от момента на тяхното изплащане.
С други думи разходите, които една фирма извършва представляват всички неща, изразходвани в процеса на създаване на богатството на фирмата.
Разходите за овеществен и жив труд намират количествен израз в материалните и трудовите разходи на преприятието. От гледна точка на тяхната икономическа еднородност разходите биват : едноелементни и комплесни. Според значението на разходите за протичане на производствения процес те биват основни /свързани с технологията/ и допълнителни / свързани с организацията и управлението/. В зависимост от фазата на възпроизводствения процес, с който са свързани в момента на тяхното възникване, разходите се делят на производствени и извънпроизводствени.
Основни производствени разходи са тези разходи, които са непосредствено свързани с производството на материална или нематериална продукция, без извършването на които е невъзможно произвеждането на готовия продукт или указването на съответната услуга. Те са преки и непреки технологични разходи.
Преки технологични разходи са разходите, които са свързани непосредствено със създаването на конкретен вид продукт или с указването на определен вид услуга.
Непреки технологични разходи са разходите, които са свързани с производството като цяло, но могат да се отнасят към конкретен вид продукт или услуга след определяне на базата за разпределение. Базата за разпределение отразява връзката на непреките технологични разходи с отделните видове производства и дейности.
В състава на основните производствени разходи се включват:
а) преките технологични разходи, които са за основни материали, горива, заплати, социални осигуровки, надбавки и др.;
б) непреките технологични разходи, които са за амортизация на сгради, машини и оборудване, спомагателни материали, заплати, социални осигуровки и надбавки и др. Те се разпределят между отделните видове производства или дейности посредством определена от ръководството на предприятието база за разпределение - машиночасове, стойност на основните материали, сума на заплатите, сума на преките разходи и др.
Според Закона за счетовдството разходите се отчитат в три основни групи: Разходи по икономически елементи (за материали, за външни услуги, за амортизации, за заплати и други възнаграждения на персонала, за социални надбавки и осигуровки и за други разходи), Финансови разходи и Извънредни разходи. В основните производствени разходи не се включват финансовите и извънредните разходи, както и разходите за организация и управление на предприятието. Финансовите и извънредните разходи се отчитат чрез отделни сметки, без да се записват преди това по сметките от група 60 Разходи по икономически елементи.
Разходите, свързани с дейността на предприятието се отчитат най-напред по икономически елементи, а след това – по функционално предназначение.
Разходите за персонала са едни от най-важните разходи в структурата на Разходите по икономически елементи.Те се състоят от изплатените заплати, трудови възнаграждения и съответни доплащания за класове, степени, социални и здравни осигуровки, различни видове надбавки и др.
Общият размер на разходите за заплати намира счетоводен израз по сметка 604 “Разходи за заплати” . По дебита на тази сметка се записват всички възнаграждения на персонала, начислени съгласно трудови и граждански договори, както и доплащанията по Кодекса на труда и други нормативни актове. Сметката се дебитира при начисляване на възнагражденията срещу кредитиране на сметки от група 42 Персонал и съдружници. Сметка 604 се кредитира при отнасяне на разходите за възнагражденията по предназначение срещу дебитиране на сметка 207 Разходи за придобиване на материални дълготрайни активи и сметки от групи : 61 Разходи за дейността, 64 Разходи на бюджетни предприятия и 70 Постъпления от продажби.
С действащото у нас законодателство работникът и служителят се осигуряват за пенсия за изслужено време и старост, за временна нетрудоспособност, за здравеопазване и др. подобни случаи, определени в Кодекса на задължителното обществено осигуряване. Това осигуряване е задължение в по-голяма степен на работодателя и се осъществява чрез начисляване и внасяне на осигурителни вноски. Вноските са в размери, утвърдени със Кодекса за задължителното обществено осигуряване.
По сметка 605 “Разходи за социални осигуровки и надбавки” се записват начислените суми за социални и здравни осигуровки и надбавки, които са за сметка на предприятието. Сметката се дебитира при начисляване на суми за социално осигуряване, както и при начисляване на социални надбавки и помощи, а се кредитира при отнасяне на начислените разходи по предназначение.
Осигурителните вноски за работещите по трудови правоотношения, се изчисляват и внасят върху получените брутни възнаграждения и други доходи от трудова дейност.
Според действащото в момента законодателство общата тежест на тези задължения е в размер на 36,7% от работната заплата, разпределена по следния начин – 25,6% за пенсия, 2,4% за общо заболяване и майчинство, 0,7% за трудова злополука, 4,8% за здравеопазване и 3,2% за професионална квалификация и безработица. Освен плащанията, свързани с работната заплата на работниците, работодателят има задължения към държавата под формата на социални осигуровки в следните случаи:
при разходи за социални придобивки – карти за транспорт, дрехи, храна, лекарства и др.
когато работникът е в неплатен отпуск
когато работникът е в болнични до 3 дни /общо 15 дни за 1 календарна година/
при боледуване повече от 3 дни, бременност и раждане
при отглеждане на малко дете
Посочените две сметки - сметка 604 “Разходи за заплати” и сметка 605 “Разходи за социални осигуровки и надбавки” се водят от всички предприятия по чисти обороти без оглед на това каква е формата на собственост - държавна, кооперативна, еднолична, колективна и т.н. и каква е дейността им: промишленна, селскостопанска, търговска, банкова, бюджетна, научно изследователска и т.н. По този начин чрез тези две сметки се обхващат всички разходи за жив труд, извършени от предприятието за определен отчетен период . Разходите за заплати и социални осигуровки и надбавки се посочват в Раздел І /Разходи за дейността / т .4 и т.5/ от Отчета за приходите и разходите.
Отчитането на взаимоотношенията на предприятието с персонала му е важен обект на анализа на предприятието. Това е така, защото правилното, навременното и точно отчитане и уреждане на тези взаимоотношения обуславя до голяма степен ефективното насочване и използване на трудовите ресурси на предприятието.
Със закона за счетоводството и по-конкретно с Националния сметкоплан взаимоотношенията на предприятието с неговия персонал се отчитат чрез сметка 421 Персонал. Чрез нея се установяват вземанията и задълженията към персонала по начислени възнаграждения, социални помощи, семейни добавки и други плащания за сметка на различни осигурителни организации; по различни удръжки – спестявания, запори, погасяване на заеми и други задължения на персонала и т.н. Чрез тази сметка се отчитат неизплатените в нормативно определения срок възнаграждения и спестяванията на персонала, работещ в чужбина. Сметка 421 Персонал се дебитира при авансово и окончателно изплащане на възнаграждения и обещетения на персонала, както и при начисляване на удръжки върху възнаграждението им за данъци, липси, начети, аванси, спестявания и за други плащания. Сметката се кредитира при начисляване на възнаграждения, добавки, осигуровки и други плащания на персонала. Салдото по тази сметка в края на отчетния период показва размера на неизплатените възнаграждения на правоимащите лица от персонала.
Националния сметкоплан предвижда аналитичното отчитане към сметка 421 Персонал да се осъществява:
чрез разчетно-платежна ведомост. Чрез нея се постига аналитичното отчитане на взаимоотношенията с отделните работници и служители по начислената и изплатената им заплата;
чрез прилагане на т.нар.картотечен способ на аналитично отчитане. При него за всеки работник, служител, съдрудник, степендиант и т.н. се открива и води картон, в който се записват всички данни по начисляване на възнаграждението, изплащането му, направените удръжки и т.н.;
чрез депонентски карти. За депонираната заплата, респ.друго възнаграждение за труд, се открива отделна карта. По такъв начин се постига аналитично отчитане на депонираните възнаграждения.
За да се осигури достоверна счетоводна информация за разчетните отношения с отделните категории персонал, към сметка 421 Персонал могат да се открият следните сметки с четирицифрен шифър:
4211 Работници и служители
4212 Сътрудници
4213 Стипендианти
4214 Персонал по възнаграждения за сметка на осигурителни
организации
4215 Депонирани възнаграждения

Трудовите разходи, които едно предприятие извършва имат значителен дял в структурата на разходите както по икономически елементи.

Методиката за анализ на разходите за заплати включва:
Анализ на ефективността на разходите за заплати,
Анализ на факторите, влияещи върху общия размер на разходите за заплати,
Анализ на средната работна заплата,
Анализ на осигуреността на предприятието с персонал,
Анализ на използването на работното време,
Анализ на производителността на труда
При анализа на разходите за жив труд много важен момент е анализа на промените във величината и структурата на разходите с помощта на съответните показатели за абсолютна и относителна икономия или преразход.
При детайлизацията на анализа на трудовите разходи следва да се анализира абсолютната и относителна икономия или преразход на разходите за заплати, социални осигуровки и надбавки. Посредством методите за детерминиран факторен анализ могат да се измерят влиянието на величината и структурата на персонала, степента на използване на работното време / целодневно и вътрешносменно/ и средното заплащане на един човекочас върху абсолютната икономия /преразход / на разходите за заплати, социални осигуровки и надбавки.
В настоящата работа ще извършим анализ на разходите за работна заплата и производителност на труда на “Драгоман –Ел” ООД.
Заводът за производство на индукционни и хибридни трифазни електромери – “ДРАГОМАН – ЕЛ” ООД е приемник на бившия завод “Електра” – гр.София и в момента е най-големия производител на трифазни електромери в страната. След извършена преватизация през 1998г. той е собственост на фирма ЕТ ”АНДИС експорт – импорт” гр.София, която е с 100% частен капитал.
Заводът е разположен на 43 дка промишлена площ в гр.Драгоман, в непосредствена близост до магистрален път – Е-75 – София – Белград и отстои на 38км. западно от столицата. Голяма част от производствените халета и складова база се намират в “Безмитна зона” – Драгоман, под постоянен митнически контрол.
Заводът осъществява затворен производствен цикъл, както за производството на всички видове електрометрични средства, така и за изработката на множество компоненти и детайли обслужващи сферата на финната механика, машиностроенето, битовата промишленост и други.
През последните години техническите възможности на завода позволиха да се разшири значително гамата на произвежданите електромери, както по отношение на максималния ток, така и с въвеждането на базисен ток 1А за електромери, свързани чрез измервателни трансформатори.
Инструменталната и машинна екипировка позволява производството на празлични видове крепежни елементи с минимални габарити за нуждите на финната механика, както и производство на токови бубини с общо предназначение.
Големия брой машинни преси съставляващ машинния парк в цеховете “Металопресов” и “Бакелитопресов” са подходящи за производство на изделия от конструкционна пластмаса и бакелит, както и изделия от метал с дълбоко изтегляне на листов материал за нуждите на машиностроенето, военната и битовата промишленост.
Добрите традиции създадени през годините в областта на производството на електромери са съхранени и дообогатени, като в новите икономически условия голямо внимание се отделя на въвеждането на ново производствено и мениджърско “ноу-хау” позволяващо завоюването на нови и възвръщането на постоянните пазари на които няколко деситилетия “Драгоман-Ел” защитава своето добро име.
В завода са обособени няколко производствени цеха : “Финна механика” , “Инструментален”, “Студена обработка”, “Металопресов”, “Бакелитовопресов”, “Лаборатория” , “Токова система”, “Напрежителна система”, “Монтажна линия”.
Участък “гърбични и револверни автомати” разполага с 28бр. машини, чийто възможности са : изработване на детайли от калибрована стомана и месинг с производителност от 2 до 40 детайла в минута. Сега машините работят на редовна смяна и средно месечно произвеждат около 150000детайла. Произвеждат прецизни зъбни колела за “броителен механизъм” на електромерите.
Звено “Фина механика” разполага с 5 бр.часовникарски струга.
Цех “Инструментален” изработва и ремонтира инструментална екипировка за щанцова обработка за производство на детайли от листов материал или заготовки, инструменти зе преработка и производство на термореактивни и термопластични пласмаси по метода на пряко пресоване и шприцване.
Гамата на инструментална екипировка включва:
режещи инструменти /отрязващи, пробиващи, калибриращи, и комбинирани/
формоизменящи /инструменти за огъване, изтегляне и комбинирани/
пресформи
шприцформи
приспособления и фрези с габаритни размери
Същите намират приложение в бита, електротехническата, съобщителната, машиностроителната промишленост и селското стопанство. Отличават се с висока производителност, точност на исканите размери и повторяемост на производствените детайли.
Цех “Бакелитовопресов” разполага с хидравлични бакелитопреси и шприцове. Изработва бакелитови и пластмасови изделия.
Участък “монтажна лента “ разполага с монтажна лента за монтаж и реглаж на трифазни електромери.
Лабораторията разполага с оборудване, което позволява лабораторни изпитвания за определяне на грешката на електромерите. Освен това лабораторията разполага с апаратура, която позволява извършването на постоянни и други проверки на електроизмервателни уреди, в т.ч. амперметри, волтметри, фазомери и ватметри за променлив ток и токови измервателни трансформатори.
Необходимите за анализа данни са извадени от различните отчети на завода, а именно : Отчет за приходите и разходите на “Драгоман – Ел”ООД към 31.12.1999г. ; Отчет на заетите лица и средствата за работна заплата на “Драгоман –Ел” за 1998г. ; Отчет на заетите лица и средствата за работна заплата на “Драгоман –Ел” за 1999г.; Отчет за производството и продажбите на промишленни продукти за 1998г. и Отчет за производството и продажбите на промишленни продукти за 1999г./Виж приложението/


ГЛАВА ПЪРВА
АНАЛИЗ НА РАЗХОДИТЕ ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА ПО ОТЧЕТА ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ


Отчета за приходите и разходите е един от най-важните източници на информация за определяне финансовото състояние на фирмата. Той ни разкрива какви приходи са получени и какви разходи са били извършени за определен период от време. Чрез него можем да получим по-пълна представа за дейността и финансовото състояние на фирмата като цяло.
В отчета за приходите и разходите се отразяват приходите и извършените разходи, балансирани по формулата: приходи минус разходи равно на финансов резултат (печалба или загуба).
В отчета сумите за предходната година се вземат от отчета за приходите и разходите за предходната година.
Информация за попълването на отчета от предприятията, които прилагат двустранно счетоводно записване, се получава от:
а) съответните сметки, чрез които се отчитат приходите и разходите за отчетния период;
б) сумата на начислените данъци за сметка на финансовия резултат;
в) измененията по незавършеното производство и по разходите за бъдещи периоди от сметките от група 61 -Разходи за дейността;
г) измененията в остатъците на продукцията от сметка 303 Продукция;
д) измененията в остатъците на изпратената продукция и предадените работи от сметка 305 Изпратени стоки и предадени работи.
Предприятията, които прилагат едностранно счетоводно записване, изготвят отчета за приходите и разходите въз основа на информация от книгата за приходите и разходите.
За установяване на дейността на фирмата като цяло е необходимо да се установяват и проследяват измененията в абсолютните суми на отделните групи разходи – за дейността, финансови разходи и извънредни разходи, както и на отделните видове разходи в състава на всяка от посочените групи. Успоредно с това се установява и проследява изменението в структурата на разходите / относителния дял на отделните групи и видове разходи в общия размер на разходите/.
Разходите за персонала са едни от най-важните разходи, които фирмата обикновенно извършва. Заедно със разходите за материали и суровини и разходите за бъдещи периоди те са свързани със дейността на фирмата и са обединени в раздела “Разходи за дейността” в Отчета за приходите и разходите.
Разходите за персонала, които едно предприятие извършва включват разходите за заплати и разходите за социални осигуровки. В Отчета за приходите и разходите разходите за заплати се записват по т.4 Разходи за заплати от раздел І.Разходи за дейността, а разходите за социални осигуровки по т.5 Разходи за социални осигуровки и надбавки от същия
раздел. Информацията за тези разходи се получава от дебита на сметка 604 Разходи за заплати и 605 Разходи за социални осигуровки.



І. Абсолютна икономия /преразход/ на разходите за персонала

Най-обща оценка за разходите за жив труд по данни от “Отчета за приходите и разходите” може да се извърши чрез съпоставка на разходите за персонал през текущата година с тези от предходната година. По този начин се установява абсолютната икономия или преразход на тези разходи. Същевременно може да се установи и проследи изменението в относителния дял на тези разходи в общия размер на разходите.

Целият материал:
Прикачени файлове
на разходите за работна заплата и производителността на труда в “Драгоман – ел” ООД.rar
(73.96 KиБ) Свален 168 пъти
Прочетено: 3090 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”