Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Социални измерения на корупцията в публичната администрация на България

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284623
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336224
Местоположение: Somewhere In Time

Социални измерения на корупцията в публичната администрация на България

Мнение от Mozo »

Университет за национално и световно стопанство
гр. София
Факултет : Икономика на инфраструктурата
С пециялност : Икономика на транспорта

Увод:
Основната причина да избера точно тази тема е желанието ми да се осмислят и обяснят причините за корупцията в публичната администрация в България. Надявам се, един ден да се разработят и предложат адекватни модели за антикорупционни механизми и противодействия.
Проблемът за корупцията в публичната администрация е актуален и широко коментиран в обществото. Именно поради това съществува потребнос от обективни оценка и провеждане на научно изследване с оглед изясняване и ограничаване на проблема, както и даване на обективна информация за следващи действия и работа в администрацията.
Корупцията е социално явление, заложено в самата организация на обществото в различни форми и сфери на обществената действителност. Тя се проявява, не само в страните в преход, но и в развитите демократични държави, т.е. корупцията съществува навсякъде както в „страните на благоденствие” , така и в бедните страни.
Неблагоприятният ефект на корупцията има различни измерения – икономически, морални и обществени, а така също и поставя самата демокрация в опасност. Корупцията е явление , което затормозява общественото функциониране, развитие и социалната динамика , но същевременно тя е явление , което трудно може да бъде изкоренено. Необховимо е усилията да се насочат към ограничаване на това явление, да се приложат методи и техники, а така също и модели за противодействие на корупцията с оглед нейното ограничаване в общественото развитие на нашата страна.
Проблемът с корупцията има и световно измерение – оценява се като един от десетте основни фактора за неконкурентоспособнос на икономиката. Тя ограничава инвестициите и забавя икономическия растеж. Корупцията се отразява отрицателно и върху конкурентните механизми на пазарното стопанство, намалява бюджетните приходи, увеличава разходите по сделките, а оттам и цените на стоките и услугите.
Силен негативен ефект корупцията има върху доверието в държавните институции. Тя поставя под съмнение демократичния характер на управлението, особено в неукрепналите демокрации, като нашата. Корупцията руши ценностната система на обществото и е сведство за настъпление на организирана престъпност. За страните в преход, корупцията е сериозна пречка за интегрирането им към общността на развитите социално и икономически страни.
Няма никакво съмнение , че напоследък една от най – често употребяваните думи е корупция. Ако отгърнем който и да е вестни или са загледаме по – продължително време в телевизионните предавания, почни сигурно е , че ще я открием, употребена от сициолози, философи, педагози, икономисти, журналисти и юристи.
Този проблем днес е достатъчно актуален и в последно време придобива нарастнащо политическо значение. Благодарение на нестопанските организации и медиите, тази тема придоби особена важност и стана част от дневния ред на обществото. От друга страна, нарастващите изисквания на международните партньори към България във връзка желанието й да се присъедини към европейските и атлантически структури насочиха вниманието на дипломатите към равнището на корупцията и възможността на страната да се справи с нея.
Като феномен тя е проникнала в различни сфери на обществения живот-държавата и общинската администрация, партийни структури, здравеопазването и образованието.
Нейните форми на проява са разнообразни- от подкуп до получаване на услуги: пазарни позиции, длъжности, обучение в престижни колежи и университети, осигуряване на почивки и забавления.
Корупционно поведение може да се разкрие най – вече там, където е пресечната точка между държавния и частния сектор – когато държавните служители вземат управленско решение, свързано с интересите на частни лица и когато публичната услуга се заменя срещу частна услута.

Целият материал:
Прикачени файлове
Социални измерения на корупцията в публичната администрация на България.rar
(35.71 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 50 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”