Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Сравнителен анализ на елементите на БВП по метода на разходите по години за периода 1998-2005г

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Сравнителен анализ на елементите на БВП по метода на разходите по години за периода 1998-2005г

Мнение от Mozo »

Сравнителен анализ на елементите на БВП по метода на разходите по години за периода 1998-2005г
1. Теоретическата концепция
БВП по метода на разходите за крайно използване обхваща следните компоненти:
Индивидуалното потребление на домакинствата, измерено с:
Крайните потребителски разходи на домакинствата, обхващащи следните позиции:
- покупки на стоки от търговската мрежа на дребно, вкл. покупките между населението, покупките от заведенията за обществено хранене и столовете, както и заплатеното за текущ ремонт на стоките;
- покупки на услуги – електроенергия, водоснабдяване, топлоенергия; транспортни и съобщителни услуги, жилищни наеми, образователни услуги, платени здравни услуги, услуги, свързани със свободното време, културата и спорта; застрахователни и други услуги;
- стоки, произведени от домакинствата за собствено потребление, представени чрез некорпорираните дейности и натурално потребените стоки от населението;
- доход в натура;
- условно изчислената рента на жилищата, заемани от собствениците им.
Крайните потребителски разходи на правителството за предоставени индивидуални услуги на домакинствата включват предоставените безплатни услуги в областта на здравеопазването, социалното осигуряване, образованието, спорта, културата и изкуството. Те се измерват с брутната продукция на тези дейности, намалени със заплатените такси (ако има такива), включени в междинното потребление на други сектори или в крайните потребителски разходи на домакинствата.
Крайните потребителски разходи на НТООД се измерват с продукцията на този институционален сектор.
Колективното потребление се измерва с крайните разходи на правителството за колективни услуги, предоставени на обществото като цяло. Включват се услугите по поддържането на населените места, осъществени от общинските народни съвети, фундаменталните научни изследвания, държавната администрация, отбраната и сигурността на страната. Те се измерват с обема на тяхната брутна продукция, намалена с таксите за юридически услуги, елемент на крайните потребителски разходи на домакинствата.
Бруто образуването на основен капитал включва разходите за придобиване на следните видове дълготрайни нефинансови активи, включително увеличението на незавършеното строителство:
- дълготрайни материални активи, включващи трайни насаждения; продуктивни и работни животни, сгради; машини, съоръжения и оборудване; транспортни средства; стопански инвентар;
- дълготрайни нематериални активи: продукти от развойната дейност; програмни и други интелектуални продукти; патенти, лицензи, фирмени марки, търговски права и други.
Това са инвестиции, вложени за покупка на активи, използвани многократно в производствения процес за продължителен период от време (повече от една година). Съгласно прилаганата методология придобитите съществуващи активи остават извън обхвата на показателя, като само стойността на разходите по дистрибуцията и монтажа на съществуващите активи влияе върху размера на бруто образуването на основен капитал.
Елементите на бруто образуването на основен капитал се оценяват по покупни цени, когато те са купени, и по базисни цени, ако те са произведени за собствено потребление.
Изменението на запасите включва:
- Изменение на запасите от суровини и материали, незавършено производство, готова продукция и стоки за препродажба в предприятията. Оценката се отнася до тяхното физическо нарастване (намаляване), т. е. размерът на холдинговата печалба/загуба, акумулирана в резултат на изменение на цените, а не на реален производствен процес, се елиминира при изчисляването им.
- Изменение на запасите на домакинствата, резултат от некорпорираните им дейности.
Външнотърговското салдо (износ минус внос на стоки и услуги) като компонент на крайно използвания БВП представлява разликата между стойността на изнесените и внесените стоки и услуги. Износът и вносът на стоки се отчитат по цени FOB от статистиката на външната търговия на базата на информация от Единния административен документ (митническа декларация). Услугите се оценяват от данните в текущата сметка на платежния баланс, съставян от БНБ. 1
2. Практическо изследване
Таблицата с данни за стойностите на елементите на БВП, изчислен по разходния метод е приложена като Приложение към настоящата разработка.
Съгласно данни в таблицата, динамиката на БВП може да се види на Графика 1:

Целият материал:
Прикачени файлове
Сравнителен анализ на елементите на БВП по метода на разходите по години за периода 1998-2005г.rar
(32.33 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 38 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”