Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Хедж - фондовете

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283757
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334107
Местоположение: Somewhere In Time

Хедж - фондовете

Мнение от Mozo »

УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО
И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
Катедра: "Международни икономически отношенияи бизнес"

есе

на тема:
"Хедж фондовете"

 
Съдържание:
1. Какво е хедж фонд?
• Дефиниция
• Правна структура
2. Разликата между традиционните инвестиционни фондове и хедж-фондовете
3. Критерии при инвестициите в хедж-фондове
4. Инвестиционните стратегии на хедж-фондовете
5. Хедж-фондовете и влиянието им върху пазара
6. Съвременни тенденции
 
1. Какво е хедж фонд?
Дефиниция
Хедж фондовете могат да се определят като активно управлявано инвестиционно средство за обединяване на средства, което е достъпно за лимитирана група инвеститори и чиито резултати от дейносгга се измерват чрез абсолютна възвращаемост. Тази опростена дефиниция изключва някои видове хедж фондове и включва в себе си фондове, различни от хедж фондовете. Не съществува точна и пълна дефиниция за понятието.
Понятието “хедж-фонд” се свързва в най-общи линии с “къси продажби” (short selling), с висока възвращаемост на инвестициите в резултат на използването на аномалии в пазарните цени, но също така и с поемането на рискове за загуби, значително превишаващи обема на направените инвестиции.
Хеджингът като техника за ограничаване на риска се появява през 17 век в Япония във връзка със желанието на селяните, производители на ориз, да си гарантират определена продажна цена дълго преди събирането на реколтата.
Думата “хедж” /“hedge”/ в директен превод от английски означава “ограда” или още “жив плет”, но се използва в смисъл на осигуряване, предпазване на една инвестиция от рискове, свързани с отрицателното развитие на икономическата среда, като например, рязко падане на курса на акциите, изменения на обменния курс, промяна на основния лихвен процент и т.н. Хеджингът като техника за ограничаване на пазарния риск намира широко приложение с разпространението на дериватите и особено на фючърсите и опциите. С тяхна помощ става възможно всяка финансова трансакция да бъде осигурена и предпазена от пазарните рискове.
Понятието “хедж-фонд” се използва за обозначаването на различни форми на инвестиционни стратегии с цел постигането на висока възвращаемост на направените инвестиции, независимо от развитието на финансовите пазари. То е малко объркващо, защото повечето от тези стратегии нямат нищо общо с ограничаването на риска.
Хедж-фондовете представляват пул от средства (участниците в тях предоставят на фонда средства за управление с цел реализирането на доход), които се инвестират в определени финансови инструменти.
Инвестициите в хедж-фондовете са част от т.н. алтернативни инвестиции (alternative investments) , които имат за дел постигането на абсолютен резултат (absolute return). Най-разпространените форми на алтернативните инвестиции са хедж-фондовете и фондовете за рисков капитал. При алтернативните инвестиции става дума за инвестиции във финансови инструменти, чиито пазарни цени не корелират (не се намират във взаимозависимост) или корелират слабо с традиционните форми на инвестиции и които носят значително по-висок доход като следствие на поемането на по-високи рискове. Целта на хежд-фондовете е да реализират доход независимо от тенденциите в развитието на финансовите пазари.
Днес хедж-фондовете се различават по между си по своите инвестиционни стратегии, големина и други характеристики. Всички хедж-фондове са базирани на качествата и таланта на мениджърите, занимаващи се с активно управление на портфейли, и стремящи се да надхвърлят резултатите от пасивния индекс. ХФ мениджърите, мотивирани с поощтряващи възнаграждения, целят да максимизират абсолютната възвращаемост при всякакви пазарни условия, така че възвращаемостта на хедж-фондовете не може да се сравнява с пазарните бенчмарковете. ХФ мениджърите имат гъвкавост да избират от множество инвестиционни техники и активи, включително къси дълги позиции в акции, облигации и търгуеми стоки. Ливъриджа се използва в 83% от фондовете като средство за повишаване на ефективността. ХФ мениджърите могат да търгуват с чуждестранна валута, деривати (опции и фючърси), могат да залагат да концентрация или да диверсифицират, да избират страни и сектори на икономиката, в които на насочват инвестициите си. Те могат да променят инвеститорския си стил ако преценят, че това ще доведе до по-добри възможности.
Правна структура
ХФ лесно се разпознават по правната си структура. Много хора смятат, че те са напълно неурегуларани. По-коректно е да се каже, че хедж-фондовете са структурирани така, че да имат предимство от гледна точка на по-недоразвитата им правна регулация. Fung и Hsieh (1999) твърдят, че регулациите са за широката публика, а хедж-фондовете са замислени за добре информирания и добре осигурен със средства инвеститор.
САЩ е бил центъра на дейност на хедж-фондовете в миналото, но към 2002 около 2/3 от хедж-фондовете са разположени извън САЩ. Обикновено хедж-фондове се създават в офшорни зони като Каймановите острови, Бермуда, Бахамите, Люксембург, Ирландия и British Virgin Islands за да минимизират данъците за неамериканските инвеститори.
В Англия съществуват закони повлияващи създаването на хедж-фондовете. Те засягат маркетинговата стратегия на хедж-фондовете подобно на законите в САЩ и поставят изисквания за броя на акционерите и лимити относно рекламирането.
В Швейцария пък хедж-фондовете трябва да се оторизират от Федерална Банкова Комисия и веднъж оторизирани те се съобразяват с редица рестрикции. В Ирландия и Люксембург хедж-фондовете и офшорните инвестиционни фондове дори могат да се листват на фондовата борса.

2.Tрадиционните инвестиционни фондове и хедж-фондовете
 Между традиционните инвестиционни фондове и хедж-фондовете съществуват редица различия. 
1. Докато традиционните инвестиционни фондове имат за цел постигането на положителен относителен резултат (positive relative performance), то хедж-фондовете се стремят да реализират абсолютен резултат (absolute return). 
Целта на традиционните инвестиционни фондове е да постигнат пазарна оценка на управляваното от тях имущество, която да е по-висока от определена величина за сравнение (benchmark). Например инвестиционен фонд инвестира в акции на фирмите, чиито курсове са в основата на изчисляването на определен борсов индекс (Dow Jones, DAX и т.н.). Ако увеличението (респ. намалението) на пазарната оценка на този фонд е по-голямо (респ. по-малко) от това на използвания като сравнителна величина индекс, то се смята, че фондът е постигнал положителен относителен резултат (positive relative performance). Възможностите на мениджъра на традиционен инвестиционен фонд са ограничени. Той инвестира имуществото на фонда в акции и се надява, че техният курс ще се повиши и като следствие на това ще се покачи и пазарната цена на имуществото на фонда. Но ако курсовете падат и пазарната цена на имуществото на фонда намалява, то той се надява това намаление да бъде по-малко в сравнение с падането на индекса Dow Jones, както това е в приведения пример.

Целият материал:
Прикачени файлове
Хедж - фондовете.rar
(22.99 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 166 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”