Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Национална политика за закрила на детето в България

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Национална политика за закрила на детето в България

Мнение от Mozo »

КУРСОВА РАБОТА

По учебната дисциплина – „Национална политика
за закрила на детето.”

Тема:

Държавни институции:
Държавна агенция за закрила на детето;Национален съвет за закрила на детето; Дирекция социално подпомагане.

УВОД

Настоящият модел за закрила на детето в Република България започва своето формиране с ратифицирането на основните международноправни инструменти: Конвенцията за правата на детето на ООН ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991 год., в сила от 03.07.1991 год.; Конвенция №182 относно забраната и незабавни действия за ликвидирането на най-тежки форми на детския труд на МОТ ратифицирана със закон, в сила от 28.07.2001 год.; Факултативен протокол към Конвенцията за правата на детето относно участието на деца във въоръжен конфликт, ратифициран със закон, в сила от 12.02.2002 год.; Конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване, ратифицирана със закон, в сила за Република България от 01.09.2002 год. и много други.
Конвенцията за правата на детето на ООН не само провъзгласява правата на детето, но поставя пред държавите нелеката задача да създадат необходимите политики и условия, които да гарантират на всички деца равен достъп до техните права. Практическото прилагане на Конвенцията в българската обществена среда и преките ангажиенти на държавните власти започват с приемането от Народното събрание на Закона за закрила на детето през 2000 год. Цялостна реформа в системата за закрила на детето в Република България се извършва през 2003 год. с промени в Закона за закрила на детето (ДВ, бр.36 от 18.04.2003 год.) Реформата е комплекс от законодателни и практически мерки, промени в законодателството за пълното съответствие на българската нормативна уредба с Конвенцията на ООН за правата на детето. Най-важният основополагащ нормативен документ за Република България в областта на закрила на децата е Законът за закрила на детето. С извършените промени в закона през 2003 год., в него за първи път е предвидено и приемането на подзаконови нормативни актове за неговата уредба. През същата година цялата предвидена от Закона за закрила на детето подзаконова нормативна уредба е приета от Министерски съвет.
Закона за закрила на детето, както вече подчертах е най-важният и основополагащ нормативен документ с който се урежат правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяването на дейностите по закрилата на детето, както и участието на юридически лица с нестопанска цел и физически лица в такива дейности.
Държавната политика за закрила на детето се осъществява въз основа на приета от Народното събрание по предложение на Министерския съвет Национална стратегия за детето, разработена в съответствие с принципите, определени в ЗЗД (чл. 1, ал. 3, ЗЗД). Въз основа на приетата Национална стратегия за детето Министерският съвет ежегодно приема Национална програма за закрила на детето (чл. 1, ал. 3, ЗЗД). Всяка община ежегодно приема общинска програма за закрила на детето. (чл. 21, ал. 1, т. 1, ЗЗД и чл. 3, ал. 1, ППЗЗД).
Така, съгласно Закона за закрила на детето – на национално ниво, се приемат два основни документа, определящи държавната политика за закрила на детето: Национална стратегия за детето (приема се от Народното събрание, по предложение на Министерския съвет) и Национална програма за закрила на детето (приема се от Министерския съвет, по предложение на министъра на труда и социалната политика и председателя на Държавната агенция за закрила на детето) (чл. 1, ал. 3, ЗЗД); на общинско ниво, ежегодно се приема общинска програма за закрила на детето (приема се от съответния Общинския съвет по предложение на Комисията за детето на ниво община, съгласувана със съответната дирекция ”Социално подпомагане“.


ИЗЛОЖЕНИЕ:

Административната оганизация за прилагането на закрилата на детето включва две основни административни структури – Агенция социално подпомагане (изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика) и Държавната агенция за закрила на детето (към Министерски съвет). Основните функции и оперативното изпълнение на мерките за закрила на детето на ниво община се изпълняват от отделите „Закрила на детето“, които са структорно звено в дирекции „Социално подпомагане“ с определен териториален обхват. Разделението на функциите в АСП се извършва по вертикала – регионални дирекции за социално подпомагане, дирекции за социално подпомагане, и отдели за закрила на детето. Методическото ръководство на дейността на дирекциите се осъществява от Агенция социално подпомагане. Фактът, че председателят на Държавната агенция за закрила на детето има правомощие да дава методически указания на отделите за „Закрила на детето“ не означава, че те са на двойно подчинение. Тази функция на председателя на ДАЗД е израз на неговите правомощия за координиране на цялостната държавна политика в областта на закрила на детето, а не на административна подчиненост между различни административни структури.
Съгласно чл. 6 от Закона за закрила на детето закрилата се осъществява чрез председателя на Държавната агенция за закрила на детето и администрацията, която го подпомага при осъществяването на неговите правомощия; дирекции социално подпомагане и министъра на труда и социалната политика, министъра на вътрешните работи, министъра на образованието и науката, министъра на правосъдието, министъра на външните работи, министъра на културата, министъра на здравеопазването и кметовете на общини. Тук ще се спра подробно относно функциите на председателя на Държавната агенция за закрила на детето, Националния съвет и дирекции „Социално подпомагане“.

Целият материал:
Прикачени файлове
Национална политика за закрила на детето в България.rar
(30.49 KиБ) Свален 25 пъти
Прочетено: 360 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”