Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Банково дело

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295294
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365053
Местоположение: Somewhere In Time

Банково дело

Мнение от Mozo »

Банково дело

Златно главно правило ( Ото Хюбнер ) – Според него падежите на предоставените в заем и на набавяните пари трябва да съответсват. С други думи, заемите, които една банка може да предостави без затруднение да изпълнява задълженията си спрямо своите кредитори (вложители), трябва да съответстват по размер и срочност на тези, които тя привлича.
 
Банкова стопанска дефиниция – Това е обективно утвърдила се социална организация с общественополезна мисия, която „носи” паричния оборот и кредитното дело в една страна, извършва финансово и информационно посредничество на националния и международния финансов пазар и организира своята дейност на предприемачески начала
 
Трите стълба на Базел – 1. Изисквания за задължителен минимален капитал, с който се цели усъвършенстване на стандартизираните правила, действащи от приемането на Първия капиталов акорд до този момент; 2. Редът на надзорния преглед върху процесите по вътрешнобанково оценяване и определяне на капиталовата адекватност; 3. Механизмите за ефективно огласяване на информация относно съблюдаването на стриктна пазарна дисциплина, като допълнение към надзорните усилия.
 
Балансово-политически цели на банката
1)      Стабилност
-          ритмично нарастване на балансовата сума;
-          оптимизиране структурата на баланса и на отчета за доходите;
-          увеличаване стойността на продажбите, респ. на реализирания оборот;
-          създаване на усовия за гарантиране на минимален темп на нарастване на отчетните доходи и печалби и т.н.
 
2)      Адекватност
-          съвместните наблюдения, взаимното осведомяване и съгласуваните оценки на най-важните количествени и качествени параметри на съвременното банкиране;
-          постоянните анализи и сравнения на пазарните позиции в страната и чужбина;
-          организираните публични дискусии по важни аспекти на банковото дело, напр. конкуренцията в банковия сектор и относно визията за банкирането на бъдещето и много други.
 
3)      Други цели
-          осигуряване на постоянна платежоспособност чрез съблюдение на „външни” и „вътрешни” норми за регулиране на банковата ликвидност;
-          ограничаване неблагоприятните последици от рисковете съгласно предписанията за собствения капитал и капиталовата адекватност;
-          минимизиране на данъчната тежест, например чрез балансиране на годишните финансови резултати във връзка с прогресивното облагане на печалбата и т.н.
 
3-те основни функции на собствения капитал
 
1)      Защитна – да намали риска от фалит, осигурявайки защита срещу оперативни и други видове загуби. Това става по два начина. Първо, като осигурява резерв, с който банките посрещат неочаквани загуби, запазват своята платежоспособност и поддържат доверието на депозиторите и другите клиенти. Второ, като защитава неосигурените вложители (тези, които не са защитени от схемите за депозитно застраховане в случай на несъстоятелност и ликвидация на банката).
2)      Оперативна – свързва се с използването на капитала като източник на средства за придобиване на ДМА и ДНМА, необходими за нормалното функциониране на кредитните институции.
3)      Регулативна – свързва се със заинтересоваността на обществото от нормалното функциониране на отделните банки и банковата система като цяло. В този смисъл банковият капитал се използва като основа от надзорните органи за оценка състоянието на банките.
 
Кои са основните подходи на банков надзор – 4 модела ( Инстуционалния, функционалния, интегрирания, двуинстанционният)
 
Стопански функции на банките:
1)      акумулиране на чужди пари;
2)      мултиплициране на паричната маса в оборота;
3)      кредитно осигуряване на икономиката;
4)      инвестиции във финансови и други активи;
5)      пряко и/или косвено посредничество в сделките на националните и международните пазари.
 
Иновации
 
Lean Banking – „изтъняваща терапия” – да се изтъни процеса на производството, да се премагнат звената, в които стават дефекти. Има за цел да премагне всичко излишно от организационната структура и процесит в БД, и тя да се превърне в по-мобилна , точна и плоска.
Lean Management – също да се промени и начина на мислене и поведение на висшия ръководен персонал.

Целият материал:
Прикачени файлове
Банково дело.doc.rar
(11.08 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 117 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”