Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Управление на стреса в организацията Мениджмънт и психология

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
zac4000
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 176
Регистриран: пон мар 05, 2012 16:21
Репутация: 701
пол: Мъж

Управление на стреса в организацията Мениджмънт и психология

Мнение от zac4000 »

СТРЕСЪТ Е НЕБЛАГОПРИЯТНА РЕАКЦИЯ КЪМ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГОЛЯМО НАТОВАРВАНЕ ИЛИ ВИСОКИ ИЗИСКВАНИЯ. ТОЙ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРИЧИНЕН КАКТО ОТ ПРОБЛЕМИ НА РАБОТНОТО МЯСТО, ТАКА И ОТ СИТУАЦИИ ИЗВЪН РАБОТАТА. СТРЕСЪТ Е СЛОЖЕН ПРОБЛЕМ, КОЙТО ОКАЗВА СИЛНО ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ РАБОТНИЯ ПРОЦЕС. ДУМАТА СТРЕС НОСИ РАЗЛИЧНО ЗНАЧЕНИЕ ЗА РАЗЛИЧНИТЕ ХОРА. В ПОЗИТИВЕН СМИСЪЛ СТРЕСЪТ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ПОЛОЖИТЕЛНИ РЕЗУЛТАТИ, НО В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАИ ИМА ОПУСТОШИТЕЛЕН ЕФЕКТ ВЪРХУ ИНДИВИДА, ЕКИПА И ОРГАНИЗАЦИЯТА КАТО ЦЯЛО.
СТРЕС ПРИ РАБОТА СЕ ИЗПИТВА ОТ РАБОТЕЩИЯ, КОГАТО ИЗИСКВАНИЯТА НА РАБОТНАТА СРЕДА НАДХВЪРЛЯТ НЕГОВИТЕ СПОСОБНОСТИ ДА ГИ ИЗПЪЛНИ (ИЛИ УПРАВЛЯВА)
ВЪВ ФИЗИОЛОГИЧЕН СМИСЪЛ СТРЕСЪТ Е НЕСПЕЦИФИЧЕН ОТГОВОР НА ТЯЛОТО НА ВСЯКО ПОСТАВЕНО ПРЕД НЕГО ИЗИСКВАНЕ. ВСЯКО ИЗИСКВАНЕ, ПОСТАВЕНО ПРЕД НАШЕТО ТЯЛО, Е В ИЗВЕСТЕН СМИСЪЛ УНИКАЛНО, Т.Е. СПЕЦИФИЧНО. ОСВЕН СПЕЦИФИЧНО ДЕЙСТВИЕ ВСИЧКИ АГЕНТИ, НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА КОИТО Е ПОДЛОЖЕН НАШИЯТ ОРГАНИЗЪМ, ПРЕДИЗВИКВАТ СЪЩО ТАКА И НЕСПЕЦИФИЧНО НАРАСТВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРИСПОСОБИТЕЛНИ ФУНКЦИИ С ЦЕЛ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА НОРМАЛНОТО СЪСТОЯНИЕ.
ВСЯКА НОРМАЛНА ДЕЙНОСТ МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ЗНАЧИТЕЛЕН СТРЕС, БЕЗ ДА ПРИЧИНИ ВРЕДА. УВРЕЖДАЩИЯТ ИЛИ НЕПРИЯТЕН СТРЕС СЕ НАРИЧА “ДИСТРЕС”. ДЕЙНОСТИТЕ, СВЪРЗАНИ СЪС СТРЕСА, МОГАТ ДА БЪДАТ ПРИЯТНИ ИЛИ НЕПРИЯТНИ. ДИСТРЕСЪТ Е ВИНАГИ НЕПРИЯТЕН.
ХАНС СЕЛИЕ ОПИСВА ТРИ СТАДИЯ НА ПРОТИЧАНЕ НА СТРЕСА:
1) РЕАКЦИЯ НА ТРЕВОГА;
2) СТАДИЙ НА СЪПРОТИВЛЕНИЕ;
3) СТАДИЙ НА ИЗТОЩЕНИЕ;
ПРИ ПЪРВИЯ СТАДИЙ СЕ МОБИЛИЗИРАТ АДАПТАЦИОННИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ НА ОРГАНИЗМА, КАТО СЕ ЧЕРПЯТ РЕСУРСИ ОТ ПОВЪРХНОСТНАТА АДАПТАЦИОННА ЕНЕРГИЯ. НО ОРГАНИЗМЪТ НЕ МОЖЕ ДА ИЗДЪРЖИ, АКО ПОСТОЯННО И СИСТЕМНО Е НА ТРЕВОГА.
СТАДИЯТ НА СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НАСТЪПВА, КОГАТО ОРГАНИЗМЪТ УСПЯВА ДА ПОСТИГНЕ БАЛАНСИРАНО И УСТОЙЧИВО ИЗРАЗХОДВАНЕ НА АДАПТАЦИОННИТЕ СИ РЕСУРСИ. ПРИЗНАЦИТЕ, ХАРАКТЕРНИ ЗА РЕАКЦИЯТА НА ТРЕВОГА, ПРАКТИЧЕСКИ ИЗЧЕЗВАТ, А СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НАРАСТВА НАД НОРМАЛНОТО. С ТОВА СЕ ОБЯСНЯВАТ ЕФЕКТИТЕ НА ТРЕНИРАНОСТТА И НА ЗАКАЛЯВАНЕТО НА ОРГАНИЗМА.
НО АДАПТАЦИОННАТА ЕНЕРГИЯ НЕ Е НЕИЗЧЕРПАЕМА. АКО СТРЕСОРЪТ ПРОДЪЛЖАВА ДА ДЕЙСТВА РАНО ИЛИ КЪСНО НАСТЪПВА ТРЕТИЯТ СТАДИЙ - ФАЗАТА НА ИЗТОЩЕНИЕТО. ПРИЗНАЦИТЕ, ХАРАКТЕРНИ ЗА РЕАКЦИЯТА НА ТРЕВОГА СЕ ПОЯВЯВАТ ОТНОВО И ТЕ ИГРАЯТ РОЛЯТА НА СИГНАЛИ - ПРИЗИВИ ЗА ПОМОЩ. АКО ПОМОЩТА НЕ СЕ ПОЯВИ ОРГАНИЗМЪТ СЕ ИЗТОЩАВА НЕОБРАТИМИ, НАСТЪПВА ПО-БЪРЗО СТАРЕЕНЕ, А В ПО-ТЕЖКИ СЛУЧАИ ИНДИВИДЪТ МОЖЕ ДА ЗАГИНЕ. СТАРЕЕНЕТО Е РЕЗУЛТАТ ОТ ВСИЧКИ СТРЕСОВЕ, НА КОИТО Е БИЛ ИЗЛОЖЕН ОРГАНИЗМЪТ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ СИ ЖИВОТ. ВСЕКИ СТРЕС, ОСОБЕНО ТОЗИ, ПРЕДИЗВИКАН ОТ ФРУСТРАЦИЯ, НЕУСПЕХ И ДР., ОСТАВЯ В НАШИЯ ОРГАНИЗЪМ НЕОБРАТИМИ ХИМИЧЕСКИ СЛЕДИ, КОИТО СЕ НАТРУПВАТ И ФОРМИРАТ ПРИЗНАЦИТЕ НА СТАРЕЕНЕ НА ТЪКАНТА. ДРУГ ТАКЪВ МЕХАНИЗЪМ, КОЙТО ВОДИ ДО ОКОНЧАТЕЛНОТО ИЗТОЩАВАНЕ НА АДАПТАЦИОННАТА ЕНЕРГИЯ В ПРОЦЕСА НА СТАРЕЕНЕТО Е КУМУЛАТИВНИЯТ ЕФЕКТ ОТ НЕПРЕКЪСНАТАТА ЗАГУБА НА МАЛКИ ЧАСТИЦИ НЕВЪЗСТАНОВИМА ТЪКАН (В МОЗЪКА, СЪРЦЕТО И Т.Н.), ДЪЛЖАЩИ СЕ НА РАЗЛИЧНИ УВРЕЖДАНИЯ ИЛИ НА РАЗКЪСВАНЕ НА МАЛКИ КРЪВОНОСНИ СЪДОВЕ.
ЕДИН ОТ НАЙ-ТИПИЧНИТЕ ИЗТОЧНИЦИ НА ПСИХИЧЕН СТРЕС Е НЕИЗВЕСТНОСТТА. КОГАТО ЧОВЕК СЕ НАМИРА В СРЕДА, В КОЯТО ПОСТОЯННО НЕ МУ ДОСТИГА НУЖНАТА ИНФОРМАЦИЯ, ТОГАВА ОТРИЦАТЕЛНИТЕ ЕМОЦИИ ЛЕСНО ПРЕРАСТВАТ В БЕЗПОКОЙСТВО И ТРЕВОГА. НО АКО СТРЕСОРИТЕ - НЕИЗВЕСТНОСТТА, ИЗНЕНАДИТЕ, НЕОЧАКВАНИТЕ ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ И НЕПРЕДСКАЗУЕМИТЕ КОНФЛИКТНИ РЕАКЦИИ - ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ДЕЙСТВАТ, ЧОВЕК ИЗЧЕРПВА ЗАЩИТНИТЕ СИ СИЛИ И НАСТЪПВА ИЗТОЩЕНИЕ, КОЕТО СЕ ПРОЯВЯВА КАТО НЕРВНА ПРЕУМОРА, ХРОНИЧНА НЕВРОЗА И ДРУГИ.
ХОРАТА СА ТВЪРДЕ РАЗЛИЧНИ ПОМЕЖДУ СИ - ЕДНИ СА СИЛНО ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ В ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПЛАН КЪМ СТРЕСОВИ РЕАКЦИИ, ДРУГИ СА ПО-УСТОЙЧИВИ НА СТРЕС. НА ТАЗИ ОСНОВА В ПРАКТИКАТА СЕ ПРАВИ ВНИМАТЕЛЕН ПОДБОР НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРОФЕСИИ И СЛУЖБИ, ХАРАКТЕРИЗИРАЩИ СЕ С ВИСОКО НИВО НА СТРЕС. НЯКОИ ОТ НАЙ- ЧЕСТИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕТО НА НЕГАТИВЕН ПСИХИЧЕН СТРЕС СА:
- СЪТОЯНИЕТО НА НЕИЗВЕСТНОСТ И НЕПОЗНАВАНЕ НА ОБСТАНОВКАТА В КОЯТО ЧОВЕК СЕ НАМИРА.
- ОЧАКВАНЕТО НА НЕПРИЯТНИ СЪБИТИЯ.
- ВСЯКА РЯЗКА ПРОМЯНА, КОЯТО ИЗИСКВА ЦЯЛОСТНА ПРЕНАГЛАСА В ПОВЕДЕНИЕТО.
- ВСЯКАКВИ МЕЖДУЛИЧНОСТНИ КОНФЛИКТИ И РЕЗКИ ПРОМЕНИ ВЪВ ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА.
- СИТУАЦИИТЕ, В КОИТО ЧОВЕК Е СПОЛЕТЯН ОТ НЕУСПЕХИ ИЛИ РАЗОЧРОВАНИЯ ПРИ ОПИТА СИ ДА ДОСТИГНЕ СИЛНО ЖЕЛАНИ ЦЕЛИ.
- ПРЕКОМЕРНА ФИЗИЧЕСКА УМОРА И ПСИХИЧЕСКО ИЗТОЩЕНИЕ.
- ВСЯКАКВИ СЪСТОЯНИЯ НА ДЕПРИВАЦИЯ: ОТ ПЪЛНАТА ИЗОЛАЦИЯ И САМОТА, КОИТО МОГАТ ДА ПОРОДЯТ ОТЧАЯНИЕ И ИНТЕНЗИВЕН СТРЕС ДО НЕЗАДОВОЛЕНА СИЛНА ЛЮБОЗНАТЕЛНОСТ, СКУКАТА, ЕДНООБРАЗНАТА И МОНОТОННА РАБОТА, ПРИ КОИТО ПОСТЕПЕННО СЕ АКУМУЛИРА СТРЕС.
МНОГО ЧЕСТО ВЛИЯНИЕТО НА ПОСОЧЕНИТЕ ПО-ГОРЕ ПСИХИЧНИ СТРЕСОРИ НЕ ЗАВИСИ ТОЛКОВА ОТ ТЕХНИТЕ СВОЙСТВА, А ОТ НАЧИНА, ПО КОЙТО СУБЕКТЪТ ГИ ВЪЗПРИЕМА, ОЦЕНЯВА И ОСМИСЛЯ.
СЪЩЕСТВУВАТ НАЧИНИ СТРЕСЪТ ДА БЪДЕ ПРЕДОТВРАТЯВАН И ИЗБЯГВАН, А АКО ВСЕ ПАК НАСТЪПИ, НЕБЛАГОПРИЯТНИТЕ МУ ПОСЛЕДИЦИ ДА БЪДАТ НАМАЛЕНИ. ВАЖНО ЗНАЧЕНИЕ ИМА ТРЕНИРОВКАТА И АДАПТАЦИЯТА КЪМ СТРЕС И СТРЕСОРИ, И СПЕЦИФИЧНАТА КУЛТУРА НА ПОВЕДЕНИЕ, НАМАЛЯВАЩА СТРЕСА, И ПСИХИЧНАТА РЕГУЛАЦИЯ И САМОРЕГУЛАЦИЯ В УСЛОВИЯТА НА СТРЕС.
В ТАЗИ ДИНАМИКА НА СТРЕСА МОГАТ ДА СЕ РАЗГРАНИЧАТ НЯКОЛКО ЕТАПИ. ТЕ ОТРАЗЯВАТ ЗАКОНОМЕРНОСТИТЕ В РАЗВИТИЕТО НА СТРЕСА И В АДАПТАЦИЯТА КЪМ НЕГО ПРИ ХОРАТА, УПРАЖНЯВАЩИ ДЕЙНОСТ В УСЛОВИЯТА НА СТРЕС.
1 ЕТАП: В ПРОФЕСИИТЕ, СВЪРЗАНИ С ПЕРИОДИЧНО ДЕЙСТВАЩИ СТРЕСОРИ, ПРИ ПЪРВИТЕ НЯКОЛКО СТРЕСОВИ СИТУАЦИИ СЕ НАБЛЮДАВА УСТОЙЧИВО НАРАСТВАНЕ НА ФИЗИОЛОГИЧНАТА И ЕМОЦИОНАЛНА ВЪЗБУДА. Т.Е. ПЪРВОНАЧАЛНАТА АДАПТАЦИОННА РЕАКЦИЯ СЕ ИЗРАЗЯВА ГЛАВНО В НАРАСТВАНЕ НА ИНТЕНЗИВНОСТТА НА СТРЕСА.
2 ЕТАП: НАРАСТВАНЕТО НА ВЪЗБУДАТА СЕ СЪПЪТСТВА ОТ ВЛОШАВАНЕ НА ПОКАЗАТЕЛИТЕ ЗА КОНЦЕНТРАЦИЯ - НАМАЛЯВА СПОСОБНОСТТА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СТРЕСА И ПРЕЦИЗНО УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА. Т.Е. ТОЗИ ВТОРИ ЕТАП НА АДАПТАЦИЯ КЪМ СТРЕС СЕ ХАРАКТЕРИЗИРА С ОБРАТНА КОРЕЛАЦИЯ И РЕЦИПРОЧНИ ОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ВЪЗБУДА И КОНЦЕНТРАЦИЯ.
3 ЕТАП: НА ТОЗИ ПОСЛЕДЕН ЕТАП НА АДАПТАЦИЯ ВЪЗБУДАТА СЕ ЗАДЪРЖА НА ВИСОКО НИВО, НО ВЕЧЕ ЧУВСТВИТЕЛНО НАРАСТВАТ ПОКАЗАТЕЛИТЕ НА КОНЦЕНТРАЦИЯТА. ПОВИШАВА СЕ УМЕНИЕТО ДА СЕ ОВЛАДЯВА И РЕГУЛИРА СОБСТВЕНОТО СЪСТОЯНИЕ И ПОВЕДЕНИЕ СЪОБРАЗНО ИЗИСКВАНИЯТА НА ДЕЙНОСТТА. НАБЛЮДАВА СЕ АДЕКВАТЕН СТРЕС, ПОЗВОЛЯВАЩ ПРЕДЕЛНА МОБИЛИЗАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ.
В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА Е ВТОРИЯ ПО РАЗПРОСТРАНЕНИЕ ЗДРАВОСЛОВЕН ПРОБЛЕМ СЛЕД ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ДВИГАТЕЛНАТА СИСТЕМА И ЗАСЯГА 28% ОТ РАБОТНИЦИТЕ В ЕС. СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРИЧИНЕН ОТ ВЪЗМОЖНИ ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ОПАСНОСТИ ПРИ ПЛАНИРАНЕ НА РАБОТАТА, НЕЙНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ, НАПР. ВИСОКИ ИЗИСКВАНИЯ И НЕДОСТАТЪЧНО ПРОФЕСИОНАЛЕН КОНТРОЛ КЪМ РАБОТАТА, КАКТО И ПРОБЛЕМИ ОТ РОДА НА ТОРМОЗ И НАСИЛИЕ НА РАБОТНОТО МЯСТО. ФИЗИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНИ ОПАСНОСТИ, КАТО ШУМ И ТЕМПЕРАТУРА, СЪЩО МОГАТ ДА ПРИЧИНЯТ СТРЕС НА РАБОТНОТО МЯСТО.
СТРЕСЪТ НЕ Е БОЛЕСТ, НО АКО Е ИНТЕНЗИВЕН И ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРИЧИНА ЗА ПСИХИЧЕСКИ ИЛИ ФИЗИЧЕСКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ. ПОДЛАГАНЕТО НА НАТИСК МОЖЕ ДА ПОДОБРИ ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА И ДА ДОВЕДЕ ДО УДОВЛЕТВОРЕНИЕ, КОГАТО ПОСТАВЕНИТЕ СТИМУЛИРАЩИ ЦЕЛИ БЪДАТ ДОСТИГНАТИ. НО АКО ИЗИСКВАНИЯТА И НАТИСКЪТ СА ТВЪРДЕ ВИСОКИ, ТЕ СТАВАТ ПРИЧИНА ЗА СТРЕС. ТОВА ИМА НЕГАТИВНО ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ РАБОТЕЩИТЕ И ПРЕДПРИЯТИЯТА, КЪДЕТО ТЕ РАБОТЯТ.
СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА В НАД ЕДНА ЧЕТВЪРТ ОТ СЛУЧАИТЕ ПРИЧИНЯВА ОТСЪСТВИЕ ОТ РАБОТА ЗА ДВЕ ИЛИ ПОВЕЧЕ СЕДМИЦИ СЛЕДСТВИЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН ПРОБЛЕМ СВЪРЗАН С РАБОТАТА. ЗАГУБИТЕ ОТ СТРЕС ПРИ РАБОТА НА СТРАНИТЕ ЧЛЕНКИ В ЕС ЗА 1999 СЕ ИЗЧИСЛЯВАТ НА НАЙ–МАЛКО 20 МИЛИАРДА ЕВРО ГОДИШНО. СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА МОЖЕ ДА ИМА ПОСЛЕДСТВИЯ КАТО ДЕПРЕСИЯ, БЕЗПОКОЙСТВО, НЕРВНОСТ, УМОРА И СЪРДЕЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ. СТРЕСЪТ ПРИЧИНЯВА СЪЩО ТАКА И ЗНАЧИТЕЛНИ НАРУШЕНИЯ В ПРОДУКТИВНОСТТА, ТВОРЧЕСКИТЕ СПОСОБНОСТИ И КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА.



СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА МОЖЕ ДА ЗАСЕГНЕ ВСЕКИ ЕДИН, ВЪВ ВСЕКИ БРАНШ, НЕЗАВИСИМО ОТ РАЗМЕРА НА КОМПАНИЯТА.

СИМПТОМИ, ЧЕ СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА МОЖЕ ДА Е ПРОБЛЕМ В ДАДЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ:

В ОРГАНИЗАЦИЯТА

СЪТРУДНИЧЕСТВО
• ОТСЪСТВИЯ ОТ РАБОТА, ГОЛЯМ БРОЙ НОВОПОСТЪПИЛИ И НАПУСНАЛИ КАДРИ, ЗАТРУДНЕНИЯ ПРИ СПАЗВАНЕ НА СРОКОВЕ, ПРОБЛЕМИ С ДИСЦИПЛИНАТА, ПСИХИЧЕСКИ ТОРМОЗ, АГРЕСИВНА КОМУНИКАЦИЯ, ИЗОЛАЦИЯ.
ПРОДУКТИВНОСТ И КАЧЕСТВО
• НАМАЛЕНА ПРОДУКЦИЯ ИЛИ КАЧЕСТВО НА ПРОДУКЦИЯТА И УСЛУГИТЕ, ЗЛОПОЛУКИ, НЕЕФЕКТИВНО ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЯ, ГРЕШКИ.
РАЗХОДИ
• ПОВИШЕНИ РАЗХОДИ ПОРАДИ КОМПЕНСАЦИИ ИЛИ БОЛНИЧНИ, ИЗПРАЩАНЕ НА ХОРА КЪМ ЗДРАВНИТЕ СЛУЖБИ.

СРЕД ПЕРСОНАЛА

ПОВЕДЕНИЕ
• ЦИГАРИ, ЗЛОУПОТРЕБА С АЛКОХОЛ ИЛИ НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА, НАСИЛИЕ, ПСИХИЧЕСКИ ТОРМОЗ И БЕЗПОКОЙСТВО.
ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПРОБЛЕМИ
• ПРОБЛЕМИ СЪС СЪНЯ, НАРУШЕНИЯ СЛЕДСТВИЕ НА БЕЗПОКОЙСТВО, ДЕПРЕСИЯ, НЕСПОСОБНОСТ ЗА КОНЦЕНТРАЦИЯ, РАЗДРАЗНИТЕЛНОСТ, ПРОБЛЕМИ В СЕМЕЙНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ, ИЗТОЩЕНИЕ.
ЗДРАВЕ
• ПРОБЛЕМИ С ГЪРБА, СЪС СЪРЦЕТО, ЯЗВИ, ВИСОКО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ, НАМАЛЕНА ИМУННА ЗАЩИТА.

СТРЕСЪТ ПРИ РАБОТА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕДОТВРАТЕН И МЕРКИТЕ ЗА НЕГОВОТО НАМАЛЯВАНЕ МОГАТ ДА БЪДАТ МНОГО РЕНТАБИЛНИ.
ЗА ДА СЕ ОСИГУРИ ПРЕВЕНЦИЯ НА СТРЕСА, СЛУЖИТЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА ИМАТ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПЛАНИРАТ СВОЯТА СОБСТВЕНА РАБОТА И ДА ВЗИМАТ РЕШЕНИЯ, КАК ДА ПРОТИЧА РАБОТАТА И КАК ДА СЕ РАЗРЕШАВАТ ПРОБЛЕМИТЕ. РАБОТАТА ТРЯБВА ДА СЕ ПОДОБРИ, ТАКА ЧЕ ПЕРСОНАЛЪТ ДА МОЖЕ ДА ИЗПОЛЗВА СВОЯТА КОМПЕТЕНТНОСТ ПО НАЙ–ДОБРИЯ НАЧИН. ПЕРСОНАЛЪТ ТРЯБВА ДА ИМА ЯСНО ДЕФИНИРАНИ РОЛИ И ОТГОВОРНОСТИ. СЪЩО ТАКА ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВАТ ПРОЦЕДУРИ ЗА ДИСЦИПЛИНАРНИ МЕРКИ И ЖАЛБИ, ЗА ДА СЕ КОНТРОЛИРА НЕПРИЕМЛИВОТО ПОВЕДЕНИЕ. ТРЯБВА ДА СЕ КУЛТИВИРА КУЛТУРА НА ПОВЕДЕНИЕ, ПРИ КОЯТО РАБОТЕЩИТЕ ДА ИМАТ ДОВЕРИЕ ЕДИН НА ДРУГ И ДА ПРИЗНАВАТ ПРИНОСА НА ДРУГИТЕ. РЕШАВАЩА В СЛУЧАЯ Е ПОДКРЕПАТА, КОЯТО РАБОТЕЩИТЕ ПОЛУЧАВАТ ОТ КОЛЕГИ И ОТ РЪКОВОДИТЕЛИ. ПЕРСОНАЛЪТ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПОДКРЕПЯН, ОКУРАЖАВАН И ДА ИМА ОБРАТНА ВРЪЗКА, ДОРИ КОГАТО НЕЩО СЕ ОБЪРКА.
МЛАДИТЕ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ ТРЯБВА ДА НАВЛИЗАТ В СТРЕСОВИТЕ СИТУАЦИИ НА ПРОФЕСИЯТА СИ ПОСТЕПЕННО:
- КАТО СЕ “ИЗКАЧВАТ ПО СТЪЛБИЧКАТА” НА ГРАДАЦИЯТА, ДОЗИРАЙКИ СТРЕСОГЕННОСТТА НА ЗАДАЧИТЕ И СИТУАЦИИТЕ;
- КАТО РЕШАВАТ ЗАДАЧИ С ВСЕ ПО-НАРАСТВАЩА ОБЕКТИВНА ТРУДНОСТ И ЛИЧНА ЗНАЧИМОСТ;
- КАТО РЕШАВАТ ПЪРВОНАЧАЛНО СЛОЖНИТЕ ЗАДАЧИ В ПРИСЪСТВИЕТО И СПОМОЩТА НА ПО-ОПИТЕН КОЛЕГА - НАСТАВНИК, А ЛИЧНОТО ИМ УЧАСТИЕ ПОСТЕПЕННО ДА СЕ УВЕЛИЧАВА, ДОКАТО НА КРАЯ НА АДАПТАЦИОННИЯ ПЕРИОД СТИГНАТ ДО ПЪЛНА САМОСТОЯТЕЛНОСТ;
- КАТО СЕ УЧАТ СУБЕКТИВНО ДА ГРАДИРАТ ЦЕЛИТЕ СИ - В НАЧАЛОТО НА ЦИКЪЛА ПО-РАЗУМНИ И ДОСТЪПНИ, А ПО-АМБИЦИОЗНИТЕ - ЗА ПО-КЪСНО;
- КАТО ДЕЙСТВАТ ОТНАЧАЛО С ПО-СИГУРНИ, ПРОВЕРЕНИ И ДОБРЕ УСВОЕНИ СРЕДСТВА НАЧИНИ И ТЕХНОЛОГИИ, А ЕДВА КОГАТО ДОСТИГНАТ ИЗВЕСТНА ПРОФЕСИОНАЛНА СТАБИЛНОСТ - ДА ПРИСТЪПЯТ КЪМ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ПО- СМЕЛИ И РИСКОВАНИ СРЕДСТВА И ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ТЕХНОЛОГИИ;

СТРЕСЪТ В СЪВРЕМЕННИЯ ЖИВОТ Е НЕИЗБЕЖЕН, ТОЙ Е УНИВЕРСАЛЕН СПЪТНИК В ЕЖЕДНЕВИЕТО НИ. КОГАТО Е ТВЪРДЕ ГОЛЯМ ИЛИ ТВЪРДЕ ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН, ОБАЧЕ, ИЛИ КОГАТО НЕ РАЗПОЛАГЯМЕ С АДЕКВАТНИ МЕХАНИЗМИ ЗА СПРАВЯНЕ, ТОЙ ВОДИ ДО НАРУШЕНИЯ В ТЕЛЕСНОТО И ПСИХИЧНОТО НИ ФУНКЦИОНИРАНЕ, КОИТО МОГАТ ДА СЕ ПРОЯВАТ ПОД ФОРМАТА НА РАЗЛИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ. В ЕЖЕДНЕВИЕТО ПОНЯТИЕТО “СТРЕС” ЧЕСТО СЕ ИЗПОЛЗВА, ЗА ДА ОБОЗНАЧИ СЪСТОЯНИЕ, КОЕТО Е СВЪРЗАНО С ДИСКОМФОРТ, НО НЕ ИЗИСКВА КОЙ ЗНАЕ КАКВО ВНИМАНИЕ. ТОВА, ОБАЧЕ, НЕ Е ТАКА. ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ПРЕКОМЕРНИЯ ИЛИ ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН СТРЕС СА СЕРИОЗНИ И КОЛКОТО ПО-РАНО СЕ ВЗЕМАТ МЕРКИ ЗА ОВЛАДЯВАНЕТО МУ, ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ И ПО-УДОВЛЕТВОРЕНИ ЩЕ СЕ ЧУВСТВАМЕ В ЕЖЕДНЕВИЕТО СИ.
ПСИХИЧНО ЗДРАВЕ ЗА ФИРМИ
>
УПРАВЛЕНИЕ НА СТРЕСА | КОМУНИКАТИВЕН ТРЕНИНГ | МОТИВАЦИОНЕН ТРЕНИНГ | ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ | ОРГАНИЗАЦИОННО КОНСУЛТИРАНЕ
УПРАВЛЕНИЕ НА СТРЕСА
УПРАВЛЕНИЕ НА СТРЕСА И ПСИХИЧНОТО БЛАГОПОЛУЧИЕ ВЪВ ФИРМАТА
ПРОЯВИТЕ НА СТРЕСА НА РАБОТНОТО МЯСТО СРЕД СЛУЖИТЕЛИТЕ ИМАТ СЕРИОЗНИ ФИНАНСОВИ ИЗМЕРЕНИЯ ЗА РАБОТОДАТЕЛИТЕ – ОТСЪСТВИЯ ПО БОЛЕСТ, ДЕМОТИВАЦИЯ И СЛАБА ПРОДУКТИВНОСТ, ВЛОШЕНИ ОТНОШЕНИЯ С КОЛЕГИТЕ, ТЕКУЧЕСТВО, НЕЕФЕКТИВНОСТ... СТРАДАТ НЕ САМО СЛУЖИТЕЛИТЕ, КОИТО СА В СТРЕС – СТРАДАТ СЕРИОЗНО РАБОТАТА И РАБОТОДАТЕЛИТЕ. СТРЕСЪТ Е НЕЩОТО, КОЕТО РАЗЯЖДА ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ЗА КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ПОГРИЖИМ – ПРЕВАНТИВНО ИЛИ СЛЕД КАТО ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО. ГРИЖАТА НЕ ОЗНАЧАВА САМО ДА ЗНАЕМ НЕЩО, НО И ДА ГО ПРЕЖИВЕЕМ, ДА ГО ОСЪЗНАЕМ НА ПО-ДЪЛБОКО НИВО НА ЛИЧНО РАЗБИРАНЕ. ИМЕННО ТАКАВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ СЕМИНАР - В ИЗЦЯЛО ПРАКТИЧЕСКИ КОНТЕКСТ УЧАСТНИЦИТЕ ДА СЕ ЗАПОЗНАЯТ С ОСНОВНИТЕ ИДЕИ В ТЕОРИЯТА ЗА СТРЕСА И ДА НАУЧАТ НЕЩО ЗА САМИТЕ СЕБЕ СИ.
ПО-КОНКРЕТНО, ТОВА ОЗНАЧАВА В КРАЯ НА ОБУЧЕНИЕТО УЧАСТНИЦИТЕ ДА МОГАТ:
• ДА РАЗПОЗНАВАТ СИМПТОМИТЕ НА СТРЕС В СВОЕТО ТЯЛО, МИСЛИ, ЧУВСТВА И ПОВЕДЕНИЕ;
• ДА РАЗПОЗНАВАТ РАЗЛИЧНИТЕ ИЗТОЧНИЦИ НА СТРЕС В ЖИВОТА СИ И ДА ГИ ПОСТАВЯТ В ПРАВИЛНА ПЕРСПЕКТИВА И ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ ТЯХ;
• ДА РАЗПОЗНАВАТ ОТ МНОГООБРАЗИЕТО ТЕХНИКИ ЗА СПРАВЯНЕ СЪС СТРЕСА НАЙ-ПОДХОДЯЩАТА ЗА ДАДЕНИЯ СЛУЧАЙ И ОБСТОЯТЕЛСТВА И ДА ИМАТ ГЪВКАВ И АДАПТИВЕН НАБОР ОТ ТАКТИКИ.
ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА С РАЗЛИЧНИ АКТИВНИ МЕТОДИ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ВЪЗРАСТНИ - РОЛЕВИ ИГРИ, ТЕХНИКИ ЗА НАСОЧЕНО ВЪОБРАЖЕНИЕ И ВИЗУАЛИЗАЦИЯ, ГРУПОВИ ДИСКУСИИ, ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА С НОВИ МОДЕЛИ НА ПОВЕДЕНИЕ И МИСЛЕНЕ. ИНТЕНЗИВНАТА ГРУПОВА РАБОТА ИМА КАТО СТРАНИЧЕН, НО ОТЧЕТЛИВ ЕФЕКТ, ПО-ГОЛЯМА СПЛОТЕНОСТ В ЕКИПНАТА РАБОТА, ПО-ВИСОКО НИВО НА МОТИВАЦИЯ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ФИРМЕНИТЕ ЦЕЛИ И ПО-ОТКРИТА И СПОНТАННА КОМУНИКАЦИЯ МЕЖДУ УЧАСТНИЦИТЕ В ОБУЧЕНИЕТО. ЛЕЖАЩАТА В ОСНОВАТА НА ТРЕНИНГА ФИЛОСОФИЯ Е, ЧЕ СПРАВЯНЕТО СЪС СТРЕСА В НАШИЯ ЖИВОТ ИЗИСКВА ХОЛИСТИЧЕН/ЦЯЛОСТЕН ПОДХОД КЪМ МНОГООБРАЗИЕТО ОТ ИЗТОЧНИЦИ НА СТРЕС И РЕАКЦИИ НА СТРЕС - ПОДХОД, КОЙТО ДА МОЖЕ ГЪВКАВО ДА СЕ ПРИЛАГА В ЖИВОТА И ДА СЕ ОСНОВАВА НА СИЛНИТЕ СТРАНИ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ТРЕНИНГА. КРАЙНАТА ЦЕЛ НА ОБУЧЕНИЕТО Е ДА ПОМОГНЕ УЧАСТНИЦИТЕ ДА ПОЕМАТ ПО-ГОЛЯМА ОТГОВОРНОСТ ЗА ЩАСТИЕТО И УСПЕХА В ЖИВОТА СИ КАТО ПО ТОЗИ НАЧИН ИНДИРЕКТНО ПОДПОМАГАТ ПСИХИЧНОТО БЛАГОПОЛУЧИЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА, В КОЯТО РАБОТЯТ.
ПО-РАЗЛИЧНОТО НА ТОЗИ ТРЕНИНГ Е, ЧЕ ГРИЖАТА ЗА ПЕРСОНАЛА НА ФИРМАТА, СТАВА В КОНТЕКСТА НА ОРГАНИЗАЦИОННОТО КОНСУЛТИРАНЕ. ТОВА Е ТАКА, ЗАЩОТО ЗА ДА ИМА ТРАЕН УСПЕХ, УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРЕСА ТРЯБВА ДА ИЗЛИЗА ИЗВЪН ИНДИВИДУАЛНОТО НИВО НА ВЛИЯНИЕ И ДА ВКЛЮЧВА ОРГАНИЗАЦИОННОТО НИВО НА УПРАВЛЕНИЕ. С ИНДИВИДУАЛНИТЕ ИЗТОЧНИЦИ НА СТРЕС МОЖЕМ ДА СЕ СПРАВИМ САМОСТОЯТЕЛНО И ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ РАБОТАТА В ГРУПАТА Е ПОСВЕТЕНА ИМЕННО НА ТОВА. НО С ОРГАНИЗАЦИОННИТЕ ИЗТОЧНИЦИ НА СТРЕС МОЖЕМ ДА СЕ СПРАВИМ САМО, АКО ПРОМЕНИМ ФАКТОРИТЕ ВЪВ ФИРМЕНАТА ПОЛИТИКА НА УПРАВЛЕНИЕ, КОИТО ГИ СЪЗДАВАТ И ПОДДЪРЖАТ. ТОЗИ ТРЕНИНГ НАСОЧВА УСИЛИЯТА НЕ САМО КЪМ ОБУЧЕНИЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ КАК ДА СЕ СПРАВЯТ СЪС СТРЕСА, НО И ПРЕДЛАГА ОБРАТНА ВРЪЗКА И КОНСУЛТАЦИЯ НА РЪКОВОДСТВОТО ЗА ПРОМЯНА НА ФАКТОРИ В РАБОТНАТА СРЕДА, КОИТО ПО ВРЕМЕ НА ТРЕНИНГА СА СПОДЕЛЕНИ КАТО ОРГАНИЗАЦИОННИ ИЗТОЧНИЦИ НА СТРЕС. КОНСУЛТАЦИИТЕ НА РЪКОВОДСТВОТО СА СЛЕД ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО И ИМАТ ЗА ЦЕЛ ДА УТИЛИЗИРАТ В ПРАКТИКАТА ПРЕДЛОЖЕНИЯТА И ИДЕИТЕ, ВЪЗНИКНАЛИ ПО ВРЕМЕ НА ГРУПОВИЯ ПРОЦЕС.
КОУЧИНГЪТ Е МОЩЕН ИНСТРУМЕНТ, КОЙТО ВСЕ ПО-ЧЕСТО СЕ ИЗПОЛЗВА ОТ МЕНИДЖЪРИТЕ В УСПЕШНО РАЗВИВАЩИТЕ СЕ И ПЕЧЕЛИВШИ ОРГАНИЗАЦИИ. КОУЧИНГЪТ КАТО ПОДХОД ПОДПОМАГА ПРОЦЕСИТЕ НА УПРАВЛЕНИЕ НА ПОТЕНЦИАЛА НА ЧОВЕШКИЯ КАПИТАЛ. КОУЧИНГЪТ ПРЕДПОСТАВЯ НОВА КОМУНИКАЦИОННА КУЛТУРА, ОБВЪРЗВА СЛУЖИТЕЛИТЕ С ЦЕЛИТЕ НА ФИРМАТА ЗА ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИ ВИСОКИ РЕЗУЛТАТИ. • МЕНИДЖЪРИ, КОИТО ИСКАТ ДА ПОВИШАТ СОБСТВЕНАТА СИ ЕФЕКТИВНОСТ И ЕФЕКТИВНОСТТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ СИ;
• Как да подобрят продуктивността и качеството на работата;
• Как да повишат ангажираността и удовлетвореността на персонала;
• Как да развият уменията на служителите, за да се справят с професионалните предизвикателства;
• Какви подходи са уместни за постигане на организационните цели;
• Как да се планира и организира процеса на саморазвитие и как да се увеличават ползите и печалбите;
• Как да се преодоляват трудни лични моменти в различни служебни ситуации
КОМУНИКАТИВЕН ТРЕНИНГ

ИЗКУСТВОТО ДА ОБЩУВАМЕ С РАДОСТ И ЛЕКОТА

КОМУНИКАТИВЕН ТРЕНИНГ ВЪРХУ ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПИ НА СЪЗНАТЕЛНОТО ЕМПАТИЧНО ОБЩУВАНЕ

ТЕОРЕТИЧНИЯ КОНТЕКСТ:

ОБЩУВАНЕТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО – ЗДРАВИТЕ, ОСНОВАНИ НА ДОВЕРИЕ И ВЗАИМНО РАЗБИРАНЕ И ПОДКРЕПА ВРЪЗКИ, СА В ОСНОВАТА НА ЩАСТЛИВИЯ И УСПЕШЕН ЖИВОТ. ДА ГИ ПОСТИГНЕМ В ЖИВОТА СИ, ОБАЧЕ, ИЗИСКВА УСИЛИЕ И РЯДКО Е ДАР. УСИЛИЕТО ИДВА ОТ НЕОБХОДИМОСТТА ДА СЕ ОСВОБОДИМ ОТ АВТОМАТИЗИРАНИТЕ СИ РЕАКЦИИ И УНАСЛЕДЕНИ КОМУНИКАТИВНИ МОДЕЛИ И ДА ЗАПОЧНЕМ СЪЗНАТЕЛНО ДА ИЗБИРАМЕ НАЧИНА, ПО КОЙТО СЕ СВЪРЗВАМЕ С ДРУГИТЕ. ТОВА ОЗНАЧАВА ДА ЗАМЕНИМ ЕДНИ НАВИЦИ НА ОБЩУВАНЕ С ДРУГИ, ПО-ЕФЕКТИВНИ, А ТОВА ОБИКНОВЕНО Е ДЪЛЪГ И НЕРАВЕН ПЪТ, КОЙТО НЕ ВСЕКИ ПОЖЕЛАВА ДА ИЗВЪРВИ. АКО, ВСЕ ПАК ОБАЧЕ ПОИСКА, И НАИСТИНА ВЛОЖИ ВСИЧКО ОТ СЕБЕ СИ, НАГРАДАТА Е ГОЛЯМА – РАДОСТ И ЛЕКОТА В КОНТАКТИТЕ С ДРУГИТЕ, ЧУВСТВО НА ПЪЛНОТА И УСПЕХ В ЖИВОТА.

ТОЗИ ТРЕНИНГ Е ЗА ВСЕКИ, КОЙТО СМЯТА, ЧЕ ОБЩУВАНЕТО Е ВАЖНО И ИНВЕСТИРАНЕТО НА ВРЕМЕ И УСИЛИЯ В ИЗГРАЖДАНЕТО НА ПЪЛНОЦЕННИ КОНТАКТИ С ДРУГИТЕ СИ ЗАСЛУЖАВА. ТОЙ ПОДХОДЯЩ КАКТО ЗА ФИРМЕНИ ОБУЧЕНИЯ, ТАКА И ЗА ВСЯКА ДРУГА ФОРМА НА ГРУПОВА РАБОТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЛИЧНОСТНИЯ ПОТЕНЦИАЛ. ПРИНЦИПИТЕ НА ОБЩУВАНЕ И УМЕНИЯТА ЗА ТЯХНОТО ПРИЛАГАНЕ В ЖИВОТА СА ЕДНАКВИ КАКТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА РАБОТНИТЕ НИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ, ТАКА И В ЛИЧНИЯ НИ ЖИВОТ И ВРЪЗКИ.

ТЕОРЕТИЧНАТА КОНЦЕПЦИЯ НА ТОЗИ КОМУНИКАТИВЕН ТРЕНИНГ ИНТЕГРИРА ОСНОВНИТЕ ИДЕИ НА РАЗЛИЧНИ ТЕОРИИ ЗА ОБЩУВАНЕТО (ИНФОРМАЦИОНЕН МОДЕЛ, СИСТЕМЕН ПОДХОД, ХУМАНИСТИЧНА ПСИХОТЕРАПИЯ), НО НАЙ-СИЛНО, ОБАЧЕ, Е ПОВЛИЯНА ОТ ИДЕИТЕ НА ДВАМА АВТОРИ – СТИВЪН КОВИ И МАРШАЛ РОЗЕНБЕРГ. ПЪРВИЯТ – С ИДЕИТЕ СИ ЗА ПРИНЦИПНО-ЦЕНТРИРАНИЯ ЖИВОТ, С КОНЦЕПЦИЯТА ЗА “ЕТИКА НА ХАРАКТЕРА” И “ЕТИКА НА ЛИЧНОСТТА” И С ПАРАДИГМАТА ЗА ПРОМЯНАТА “ОТВЪТРЕ-НАВЪН”. ВТОРИЯТ – С МОДЕЛА НА НЕНАСИЛСТВЕНАТА КОМУНИКАЦИЯ И НЕЙНИТЕ ЧЕТИРИ ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТА – НАБЛЮДЕНИЯ, ЧУВСТВА, НУЖДИ И МОЛБИ. ПРИЛОЖЕНИ ЗАЕДНО, ТЕЗИ ИДЕИ ДАВАТ МОДЕЛА НА ПРИНЦИПНО-ЦЕНТРИРАНАТА СЪСТРАДАТЕЛНА КОМУНИКАЦИЯ, КОЙТО Е В СЪРЦЕВИНАТА НА ТОЗИ ТРЕНИНГ.

СПЕЦИФИЧНОТО ЗА ТОЗИ ТРЕНИНГ Е АКЦЕНТА ВЪРХУ ПРАВИЛАТА НА ОБЩУВАНЕТО, А НЕ ВЪРХУ ТЕХНИКИТЕ - АКЦЕНТА ВЪРХУ РАЗВИТИЕТО НА ТЕЗИ НАГЛАСИ И ЧЕРТИ НА ХАРАКТЕРА, КОИТО СА В ОСНОВАТА НА ЕФЕКТИВНИТЕ ОТНОШЕНИЯ. ПРАКТИКУВАНЕТО НА ОТДЕЛНИ КОМУНИКАТИВНИ ТЕХНИКИ И ЕЗИКОВИ УМЕНИЯ ЗА ИЗРАЗЯВАНЕ И РАЗБИРАНЕ НА ДРУГИТЕ СТАВА ИМЕННО В КОНТЕКСТА НА СЪЗНАТЕЛНО ИЗБРАНИ ЦЕННОСТТИ, РЕГУЛИРАЩИ ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ХОРАТА. КАКТО КАЗВА СТИВЪН КОВИ, “САМО ИСТИНСКАТА И ДЪЛБОКА ДОБРОТА ВДЪХВА ЖИВОТ НА ТЕХНИКИТЕ ЗА ОБЩУВАНЕ.“ СПОСОБНОСТТА ДА ОБЩУВАМЕ ДОБРЕ Е РЕЗУЛТАТ НА ЦЕЛЕНАСОЧЕНА РАБОТА ВЪРХУ НАС САМИТЕ, ВЪРХУ НАШИЯ ХАРАКТЕР, ВЪРХУ НАШАТА ЦЯЛОСТНОСТ, ТАКА ЧЕ ДОВЕРИЕТО И ЖЕЛАНИЕТО ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО НА ДРУГИТЕ ДА СА ЕСТЕСТВЕН И СПОНТАНЕН РЕЗУЛТАТ ОТ ПРОЯВАТА НА НАШЕТО “ОТГОВОРНО, НЕЗАВИСИМО, ЗАГРИЖЕНО, ЧЕСТНО, СПРАВЕДЛИВО И АВТЕНТИЧНО АЗ”.

ПРАВИЛНИТЕ ПРИНЦИПИ:

ЕТО И ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПИ В ТЕОРЕТИЧНИЯ МОДЕЛ НА СЪЗНАТЕЛНОТО ЕМПАТИЙНО ОБЩУВАНЕ, С КОИТО ЩЕ СЕ РАБОТИ ПО ВРЕМЕ НА ТРЕНИНГА И КОИТО СА ФОРМУЛИРАНИ ПО-ДОЛУ КАТО “КАЧЕСТВА НА ХАРАКТЕРА” И СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ “КОМУНИКАТИВНИ УМЕНИЯ”:

• ЦЯЛОСТНОСТ

ЦЕЛОСТНОСТТА Е ТОВА КАЧЕСТВО НА ХАРАКТЕРА НИ, БЕЗ КОЕТО НЕ МОЖЕМ ДА ИЗГРАЖДАМЕ ВРЪЗКИ С ДРУГИТЕ, ОСНОВАНИ НА ДОВЕРИЕ. ТО Е СПОСОБНОСТТА ДА КАЗВАМЕ ТОВА, КОЕТО МИСЛИМ И ДА ПРАВИМ ТОВА, КОЕТО КАЗВАМЕ. ТО Е СВЪРЗАНО СЪС СПАЗВАНЕТО НА ОБЕЩАНИЯТА, КОИТО ПОЕМАМЕ КЪМ СЕБЕ СИ И КЪМ ДРУГИТЕ И Е В СЪРЦЕВИНАТА НА ВЪТРЕШНИТЕ НИ ПОБЕДИ И РАЗВИТИЕТО НА ЕМОЦИОНАЛНА НЕЗАВИСИМОСТ.ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА ПО ТОВА КАЧЕСТВО Е СВЪРЗАНА С РАЗВИТИЕ НА УМЕНИЕТО ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ДОВЕРИЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ВИСОКА “ЕМОЦИОНАЛНА БАНКОВА СМЕТКА”.

• ОСЪЗНАТОСТ

НЕ МОЖЕМ ДА ОЧАКВАМЕ ДА НИ РАЗБЕРАТ, АКО НИЕ САМИТЕ НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ - АКО СМЕ ОБЪРКАНИ И НЕ СМЕ В КОНТАКТ С ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА НАШЕТО ПОВЕДЕНИЕ, АКО НЕ ЗНАЕМ КАКВО ЧУВСТВАМЕ, И КАКВИ ВЪТРЕШНИ НУЖДИ И МИСЛОВНИ НАГЛАСИ ПОРАЖДАТ ТЕЗИ ЧУВСТВА. ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА ПО ТОВА КАЧЕСТВО Е СВЪРЗАНА С РАЗВИТИЕ НА УМЕНИЕТО ЗА ПОДАВАНЕ НА ОБРАТНА ВРЪЗКА В ТЕРМИНИТЕ НА НАБЛЮДЕНИЯ И ЧУВСТВА.

• ОТГОВОРНОСТ

ДРУГИТЕ НЕ СА ПРИЧИНА ЗА НАЧИНА, ПО КОЙТО РЕАГИРАМЕ, А САМО СТИМУЛ – НИЕ ВИНАГИ МОЖЕМ ДА ИЗБЕРЕМ КАК ДА РЕАГИРАМЕ НА ТОЗИ СТИМУЛ.ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА ПО ТОВА КАЧЕСТВО Е СВЪРЗАНА С РАЗВИТИЕ НА УМЕНИЕТО ЗА ОСЪЗНАВАНЕ НА НУЖДИТЕ, КОИТО СТОЯТ ЗАД НАШИТЕ ЧУВСТВА И УМЕНИЕТО ДА ОТПРАВИМ МОЛБА.

• СЪСТРАДАНИЕ

ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА В СЪЩНОСТТА СИ Е СЪСТРАДАТЕЛНА. ПРИЧИНИТЕ ДА НЕ СМЕ В КОНТАКТ С НЕЯ СЕ ДЪЛЖАТ НА НЕЗНАНИЕ И ЕМОЦИОНАЛНИ РАНИ В МИНАЛОТО. КОГАТО УСПЕЕМ ДА СЕ СВЪРЖЕМ С НЕЯ И ПРОЯВИМ НАШАТА ДОБРОНАМЕРЕНОСТ И ЗАГРИЖЕНОСТ КЪМ ДРУГИТЕ, НИЕ СЕ СВЪРЗВАМЕ С ЕДИНСТВЕНИЯ ИЗТОЧНИК НА РАДОСТ ОТ ОБЩУВАНЕТО С ДРУГИТЕ – ДА ДАВАМЕ И ПОЛУЧАВАМЕ ОТ СЪРЦЕ. ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА ПО ТОВА КАЧЕСТВО Е СВЪРЗАНА С РАЗВИТИЕ НА УМЕНИЕТО ЗА СЛУШАНЕ С ЕМПАТИЯ.

• СМЕЛОСТ

ОБЩУВАНЕТО ИЗИСКВА КУРАЖ – ДА ЗАЯВИМ ИСТИНСКИТЕ СИ НУЖДИ, ЧУВСТВА, ВЯРВАНИЯ И ДА ЗНАЕМ, ЧЕ ТЕ МОЖЕ ДА БЪДАТ ОТХВЪРЛЕНИ. СМЕЛОСТТА Е РЕЗУЛТАТ ОТ РАЗВИТИЕТО НА НАШАТА ВЪТРЕШНА СИЛА И НЕЗАВИСИМОСТ И САМО ВРЪЗКАТА Й С НАШАТА ОСЪЗНАТОСТ, ОТГОВОРНОСТ И СЪСТРАДАТЕЛНОСТ Я ПРЕДПАЗВА ДА НЕ НАРАНЯВА ДРУГИТЕ, КОГАТО СЕ ПРОЯВИ. ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА ПО ТОВА КАЧЕСТВО Е СВЪРЗАНА С РАЗВИТИЕ НА УМЕНИЕТО ДА СМЕ АСЕРТИВНИ И ДА ПРИЛАГАМЕ ПАРАДИГМАТА “ПЕЧЕЛЯ-ПЕЧЕЛИШ” В ОТНОШЕНИЯТА СИ С ДРУГИТЕ.

УЧЕНЕ ЧРЕЗ ПРЕЖИВЯВАНЕ И ЛИЧЕН ОПИТ

ЗАПОЗНАВАНЕТО С ОСНОВНИТЕ ИДЕИ НА ПРИНЦИПНО-ЦЕНТРИРАНАТА КОМУНИКАЦИЯ СТАВА В ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРАКТИЧЕСКИ КОНТЕКСТ И ПРЕМИНАВА ПРЕЗ ЛИЧНИТЕ ПРЕЖИВЯВАНИЯ И ОПИТ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ТРЕНИНГА. РОЛЕВИ ИГРИ, ГРУПОВИ ДИСКУСИИ, НАСОЧВАНО ВЪОБРАЖЕНИЕ И ДРУГИ МЕТОДИ ЗА АКТИВНО ОБУЧЕНИЕ, СА СРЕДСТВАТА ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТЕМАТА ЗА ОБЩУВАНЕТО ПРЕЗ ПРИЗМАТА НА ЛИЧНИЯ ОПИТ. ТОЗИ СИЛЕН АКЦЕНТ ВЪРХУ ПРАКТИЧЕСКАТА РАБОТА И ЛИЧНИЯ ОПИТ ИМА ЗА ЦЕЛ НЕ САМО ДА СЪЗДАДЕ УСЛОВИЯ ЗА ПО-ДЪЛБОКО НИВО НА РАЗБИРАНЕ НА ОСНОВНИТЕ ТЕОРЕТИЧНИ ИДЕИ. ТОЙ СЪЗНАТЕЛНО ЦЕЛИ ДА ПРОВОКИРА ЖЕЛАНИЕ ТЕЗИ НОВИ МОДЕЛИ НА ОБЩУВАНЕ ДА БЪДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВЪВ ВСЕКИДНЕВНИЯ ЖИВОТ И ДА БЪДАТ ИНТЕГРИРАНИ В ПОВЕДЕНИЕТО НА УЧАСТНИЦИТЕ В ТРЕНИНГА. КОГАТО НА МЯСТОТО НА НЕЗНАНИЕТО ДОЙДЕ ЗНАНИЕТО, А НА МЯСТОТО НА ЕМОЦИОНАЛНАТА НИ ЗАВИСИМОСТ – СРЕЩАТА С НАШАТА ВЪТРЕШНА СИЛА, НИЕ СЕ ЧУВСТВАМЕ ЕНТУСИАЗИРАНИ ДА НАПРАВИМ СРЕДАТА, В КОЯТО ОБЩУВАМЕ, ПО-ДОБРА.

“ВЯРВАМ, ЧЕ РАДОСТТА И УДОВОЛСТВИЕТО, КОЕТО ИЗПИТВАМЕ, КОГАТО ДАВАМЕ И ПОЛУЧАВАМЕ, Е ЕСТЕСТВЕНА ЧАСТ ОТ НАШАТА ПРИРОДА”, КАЗВА МАРШАЛ РОЗЕНБЕРГ. АЗ ВЯРВАМ В СЪЩОТО – ВЯРВАМ И В ТОВА, ЧЕ ВСИЧКИ НИЕ МОЖЕМ ДА ПОСТИГНЕМ ПОВЕЧЕ ЩАСТИЕ И УДОВЛЕТВОРЕНИЕ В ЖИВОТА СИ, ОТКОЛКОТО СИ МИСЛИМ – ДОСТАТЪЧНО Е ДА СЕ СВЪРЖЕМ С НАШЕТО ИСТИНСКО АЗ И ДА СВЪРЖЕМ ТОВА ИСТИНСКО АЗ С ДРУГИТЕ. НАГРАДАТА ЗА УСИЛИЯТА И РИСКА ОПРЕДЕЛЕНО СИ ЗАЛУЖАВА – ТЯ Е В ПО-ПЪЛНОЦЕННИЯ И ЩАСТЛИВ ЖИВОТ ПРИ СВЪРЗВАНЕТО НИ С ДРУГИТЕ – В ЛИЧНИЯ ЖИВОТ И НА РАБОТНОТО НИ МЯСТО.
Прочетено: 2467 пъти
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”